חדשות

ניתוח נדיר להסרת גידול במפרק הלסת שחדר את בסיס הגולגולת ב"סורוקה"

הניתוח המורכב הצריך הכנה מוקדמת שכללה, בין היתר, אמצעי הדמיה תלת מימדיים, Occlusion test ובניית דגם תלת מימדי של אזור הניתוח לתכנון ההליך

ד"ר גבעול נבות, מנהל המערך לפה ולסת בסורוקה (צילום: "סורוקה")
ד"ר גבעול נבות, מנהל המערך לפה ולסת בסורוקה (צילום: "סורוקה")

לראשונה במרכז הרפואי סורוקה, בוצע ניתוח מורכב להסרת גידול במפרק הלסת שהרס את תעלת השמע, עבר בצמידות לעורק התרדמה וגרם לאובדן שמיעה ולקושי בפתיחת הפה. את הניתוח המורכב ביצע  צוות רב מקצועי בהובלת רופאים ואחיות ממערכי פה ולסת ונוירוכירורגיה בבית החולים.

גבר בן 73 סבל מגידול נדיר במפרק הלסת שגרם לשקיעת מינרלים ומלחים בציפוי הפנימי וחדר מהמפרק דרך בסיס הגולגולת למוח. הגידול הרס את דופן עורק התרדמה, העורק הראשי המספק דם מחומצן לראש ולצוואר, ודחק את מעטפת המוח.

הסרת הגידול היתה הליך מורכב במיוחד בשל מיקומו באזור שבו עוברים כלי דם ועצבים רבים. פגיעה בהם היתה עלולה לגרום לדימום מסיבי. מאחר שהגידול חדר דרך בסיס הגולגולת, היה חשש מפגיעה בתעלת עורק התרדמה. הסרתו הצריכה לכן מעורבות של צוות רפואי רב תחומי והכנה מוקדמת שכללה: אמצעי הדמיה תלת מימדיים, Occlusion test (הדמיית מצב של סגירת עורק התרדמת אם העורק ייפגע בזמן הניתוח) ובניית דגם תלת מימדי של אזור הניתוח לשם תכנון מוקדם של ההליך שבו הובא בחשבון היחס של הנגע למבנים אנטומיים חשובים. הודות לדגם זה יכול היה הצוות לתכנן את שדה הראייה בניתוח ולאפשר גישה למכשור (מיקרוסקופ כירורגי ונביגטור) במהלך הניתוח. הניתוח חייב הסרה של מפרק הלסת וקשת הלחי, שקובעו חזרה למקומם בתום הניתוח.

הצוות הרב מקצועי שביצע את ההליך המורכב כלל את ד"ר נבות גבעול, מנהל מערך פה ולסת ב"סורוקה", ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית, ד"ר ענת חורב, מנהלת היחידה לשבץ מוחי ומצנתרת מוח וכן צוות הרדמה וחדר ניתוח. כמו כן היתה היערכות ומעורבות של רופאי אף אוזן וגרון, רדיולוגים, מרדימים, צוות סיעודי וצוותים נוספים לכל תרחיש.

מימין לשמאל, ד"ר אילגייב אנטולי, רופא בכיר במערך פה ולסת, המנותח נאום ליפסקי, ד"ר נבות גבעול, מנהל מערך פה ולסת, כוכבה אואקי, ראש צוות במערך, מרינה טמפן, סייעת במערך ואילנה צברי, אחות אחראית מערך פה ולסת, המרכז הפואי סורוקה. צילום: רחל דוד

ד"ר מלמד אמר: "לאור ההכנה המדוקדקת, הרגשנו בזמן הניתוח כאילו כבר עשינו את הניתוח קודם לכן, על אף מורכבותו ונדירות המקרה. הניתוח עבר בהצלחה רבה. ההיערכות המפורטת, המיומנות ושיתוף הפעולה של הצוותים הרפואיים והסיעודיים הביאו להצלחת הניתוח שבו הוסר הגידול במלואו".

ד"ר נבות הוסיף: "מעבר למיקום הנדיר של הגידול והמורכבות הניתוחית שהוא מצריך, ההיערכות והמוכנות המוקדמת של הצוותים יחד עם נכונות יוצאת מן הכלל לשיתוף פעולה, הביאו להצלחת ההליך באופן שהקל משמעותית על ביצוע הפרוצדורה המורכבת".

נושאים קשורים:  הסרת גידול במפרק הלסת,  בית החולים סורוקה,  ניתוח נדיר,  ד"ר ענת חורב,  ד"ר ישראל מלמד,  חדשות
תגובות