מחקרים

המשמעות הפרוגנוסטית של הסננת לימפוציטים לגידול עבור מלנומה עורית משתנה לפי מין

מחקר זה נועד כדי לבחון האם ישנו הבדל במשמעות הפרוגנוסטית של הסננת לימפוציטים לגידול בין נשים לגברים

מלנומה, בדיקה (צילום: אילוסטרציה)

התגובה החיסונית למלנומה מודגמת על ידי הסננה מקומית של לימפוציטים לגידול (tumor infiltrating lymphocytes, TILs). גברים ונשים ידועים כבעלי דפוסים שונים של חיסוניות, ועדיין ההשלכות פרוגנוסטיות הספציפיות למין של TILs טרם נחקרו.

החוקרים זיהו מטופלים עם מלנומה מקומית עם עובי Breslowי0.76 מ"מ או יותר שעברו ביופסיה של בלוטת הזקיף (sentinel lymph node, SLN) במוסדם. הקשר בין TILs (היעדר, ערני, לא ערני) וחיוביות SLN הוערכה על ידי שימוש ברגרסיה לוגיסטית. השרידות הכללית הוערכה לפי סטטוס ה-TIL ומין.

בקרב 1,367 מטופלים שזוהו, 794 היו גברים. TILs היו ערניים ב-143 נגעים, לא ערניים ב-903 ונעדרים ב-321, ולא השתנו לפי מין (p=0.71).יSLN חיובית נמצאה כקשורה ל-TILs בקרב גברים (ערני, 3.8%; לא ערני, 16.9%; ונעדר, 26.6% [p<0.001]). לעומת זאת, לא נמצא כל קשר בין SLN חיובית ו-TILs בקרב נשים (p=0.49). אינטראקציה בין TILs ערניים ומין על חיוביות SLN הייתה מובהקת (p=0.29) בקרב גברים, נוכחות TILs נמצאה כקשורה לשרידות כללית מוארכת (p=0.038) אבל לא לאחר התאמה עבור סטטוס SLNי(p=0.42). לא נמצא קשר בין סטטוס ה-TIL לשרידות כללית בקרב נשים.

לסיכום, ההשלכות של TILs בניבוי חיוביות SLN ככל הנראה רלוונטיות יותר עבור גברים מאשר נשים.

מקור: 

Sinnamon, A.J. et al. (2018) journal of the American academy of dermatology. 79(2)

נושאים קשורים:  מחקרים,  תגובה חיסונית,  מלנומה,  פרוגנוזה,  בלוטת לימפה זקיף,  מין,  הסננת לימפוציטים לגידול
תגובות