חדשות

מחקר נרחב בארה"ב איתר מאפיין גנטי בכרומוזום 6 שכנראה גורם לאין אונות

החוקרים גילו אזור מסוים בגנום האנושי האחראי באופן עצמאי על תפקוד מיני שייתכן כי ישמש כמפתח לזיהוי נוירונים המשפיעים על תפקוד מיני באופן ספציפי

ד-נ-א וכרומוזומים (איור: אילוסטרציה)
ד-נ-א וכרומוזומים (איור: אילוסטרציה)

מחקר חדש שנעשה באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו (UCSF) מגלה סיבה גנטית למצב של אין אונות או סכנה לפתחו, לפחות אצל 26% מהגברים. על המחקר הופצה הודעה לתקשורת מטעם האוניברסיטה לקראת פרסומו השבוע בביטאון "רשומות האקדמיה האמריקאית למדעים", PNAS.

את המחקר הוביל נדב אחיטוב, פרופסור לגנטיקה, במחלקה לביו-הנדסה והמדעים התרפויטיים - יחידה מגשרת בבית הספר לרפואה ב-UCSF עם בית הספר לרוקחות. השתתפו גם חוקרים מאוניברסיטאות אחרות בארה"ב תוך שימוש ב-36,649 דגימות דנ"א מהבנק הגנטי של ארגון הבריאות "קייזר פרממנט" והשוואה עם דגימות דנ"א של 222,358 גברים שנלקחו ממסד נתוני "ביו-בנק" הבריטי. החוקרים זיהו כי שינוי מסוים בכרומוזום 6 הגביר סיכון לאין-אונות ב-26%.

החוקרים הביאו בחשבון גם גורמים כמו משקל גוף, סוכרת, בעיות בבלוטת הערמונית ובדרכי השתן התחתונות, כולסטרול גבוה, מחלות לב וכלי דם והרגלי עישון. נמצאו הבדלים מסוימים בין קבוצות אתניות שונות: אצל לבנים שכיחות המאפיין הגנטי היא בשיעור של כ-26% והוא מגביר סיכון לאין אונות ב-25%, אצל אפרו-אמריקאים השכיחות של המאפיין הגנטי שנתגלה 21% אבל הוא מגדיל סיכון לאין אונות ב-36% ובגברים ממוצא לטיני שכיחותו 19% ושיעור הסיכון הגדל לתופעה 35%.

פרופ' אחיטוב אמר לתקשורת כי המחקר עשוי לפתוח אפשרות לטיפול עתידי לגברים שאינם מגיבים לטיפולים התרופתיים הסטנדרטיים הקיימים כיום וכן למחקר נוסף. השינוי הגנטי שאותר, מסר פרופ' אחיטוב, איננו בגן עצמו אלא במתג בעל תפקיד רגולטורי המשפיע על אופן ביטויו של אותו גן.

"אנו יודעים שקיימים גורמי סיכון נוספים לבעיות זיקפה, כמו עישון, השמנה, סוכרת, מחלות לב וכלי דם", הוסיף ד"ר מייקל יורגנסון, מה"קייזר פרמננט". "מה שמדהים באזור המסוים שגילינו בגנום האנושי, שהוא אחראי באופן עצמאי על התפקוד המיני. ייתכן שנוכל להשתמש באזור גנטי זה כמפתח לזיהוי נוירונים המשפיעים על תפקוד מיני באופן ספציפי".

נושאים קשורים:  דנא,  אין אונות,  תפקוד מיני,  כרומוזום 6,  פרופ' נדב אחיטוב,  חדשות,  גורמים לאין אונות
תגובות