חדשות

ב"זיו" התחדשו במכשיר מתקדם למדידת עדשות בניתוחי קטרקט

המערכת מאפשרת לחשב בדיוק מירבי איזו עדשה להשתיל בניתוח קטרקט על ידי מדידת פרמטרים כמו כוח תשבורת הקרנית ואורך גלגל העין של המטופל

ד''ר בלאל שחאדה ומטופל בבדיקת לקראת ניתוח קטרקט ב"זיו"

המרכז הרפואי זיו בצפת הודיע אתמול (ב') כי לראשונה נרכש עבור מחלקת העיניים בבית החולים מכשיר מתקדם עם יכולת טכנולוגית מוגברת לחישוב כוח העדשות המיועדות להשתלה בניתוחי קטרקט. המכשיר החדש הוא מסוג  IOL Master 700. הוא מאפשר לחשב בדיוק מירבי איזו עדשה יש להשתיל בניתוח קטרקט, על ידי מדידת פרמטרים שונים כמו כוח תשבורת הקרנית ואורך גלגל העין של המטופל.

ד"ר בלאל שחאדה, רופא עיניים במרפאת הקטרקט ב"זיו", ציין כי המכשיר החדש מדויק בהרבה מדור המכשירים הקודם. "באוכלוסיה המבוגרת ביותר, הקטרקט חמוּר יותר. ככל שהמצב הזה - עכירות עדשת העין - מתקדם יותר, נדרשת טכנולוגיה משוכללת ורגישה יותר לחישוב הנתונים לצורך ביצוע ניתוח יעיל. באמצעות נוסחאות סטטיסטיות, מבצע המכשיר החדש חישובים מורכבים ומדויקים המורים לנו איזו עדשה יש להשתיל, בכפוף לדיפרקציה (עקיפה) שרופאי העיניים מעוניינים להגיע אליה בניתוח.

"החישוב האיכותי מעניק לנו הרופאים את האפשרות להתמודד בהצלחה גדולה יותר עם מקרי קטרקט קשים, תוך השגת תוצאות טובות יותר עבור המטופלים".

"קטרקט", ציין עוד ד"ר שחאדה, "הוא מצב שכיח מאוד בקרב מבוגרים. העכירות בעדשת העין גורמת להפרעה ולטשטוש בראייה. מידת ההפרעה משתנה מאדם לאדם, מקלה מאוד ועד לקשה. בעין בריאה, העדשה הממקדת את קרני האור שקופה לחלוטין וכך מתקבלת תמונה חדה וברורה. בעין שבה התפתח קטרקט, העכירות בעדשה גורמת לליקוי ראייה. הוא הולך ומחמיר ככל שהעכירות מתפשטת.

"קטרקט אמנם נחשבת למחלה של זיקנה, אך היא יכולה לנבוע גם ממחלות שונות הפוקדות צעירים יותר, כמו סוכרת, או כתוצאה של פגיעת טראומה בעין עקב תאונה או פגיעה חזקה אחרת. היכולת לראות את העולם בחדות היא מרכיב קריטי באיכות החיים שלנו. לכן חשוב מאוד לטפל בקטרקט זמן קצר לאחר גילוי הירידה שחלה בחדות הראייה. הטיפול חיוני לשמירה על העצמאות, הבטיחות ואורח החיים התקין של האדם. גילוי מוקדם יכול להציל את העין מעיוורון.

"לכן", מסכם ד"ר שחאדה, "חשוב להיות קשובים לסימפטומים מוקדמים של קטרקט ולפנות בהקדם לטיפול אצל רופא עיניים. בניתוח קטרקט מוציאים את העדשה הטבעית העכורה ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית".

נושאים קשורים:  קטרקט,  ניתוחי קטרקט,  תשבורת הקרנית,  עכירות עדשת העין,  טשטוש ראייה,  חדשות,  ד"ר בלאל שחאדה,  בית החולים זיו
תגובות