חדשות

שתי נשים בריטיות מתו לאחר שעברו ניתוח "הרמת עכוז ברזילאית"

ההתאגדות הבריטית לכירורגיה אסתטית ופלסטית מזהירה: "מדובר בפרוצדורה הקוסמטית המסוכנת ביותר"

הכנה לניתוח הרמת ישבן. אילוסטרציה

ההתאגדות הבריטית לכירורגיה אסתטית ופלסטית (BAAPS) פרסמה בשבוע שעבר אזהרה לפיה ניתוח המכונה "הרמת עכוז ברזילאית" (Brazilian Butt Lift Surgery - BBL) הוא "הפרוצדורה הקוסמטית המסוכנת ביותר".

הניתוח, שבו נוטל המנתח שומן מחלק אחד של הגוף ומזריק אותו לפלחי העכוז הזה, נעשה פופולרי בקרב ידוענים, ונשים בעיקר מנסות לחקות אותם. "אלא שרבים מסכנים עצמם כאשר הם מחפשים לעבור פרוצדורות זולות במקומות שונים מחוץ לאי הבריטי", הדגישה BAAPS בהודעה לתקשורת. מדובר על פי הערכה בשיעור של מקרה מוות אחד ל-3,000 פרוצדורות מהסוג הזה בעולם מדי שנה.

הנשים הבריטיות שנפטרו כתוצאה מן הניתוח הן צעירה בת 29 שעברה את הניתוח בטורקיה וצעירה אחרת, גם היא בשנות ה-20 המאוחרות שלה, שלא נמסר היכן עברה את הניתוח. רשויות הרפואה הבריטיות הודיעו שהן עומדות לפתוח בחקירת המקרים, אבל יחלו בה רק בשנה הבאה.

מנתח-יועץ בתחום הכירורגיה הפלסטית ד"ר ג'ררד למבי (Gerard Lambe), חבר ב-BAAPS, אמר ל-BBC: "להליך הזה יש שיעור תמותה הגבוה ביותר מבין כל הפרוצדורות עקב הסיכון שבהזרקת שומן לתוך הוורידים הגדולים בעכוז. השומן הזה יכול לנדוד ללב ולמוח".

בתכנית ה-BBC הופיעה גם אישה בת 23 מוולס שסירבה לחשוף את שמה וסיפרה כי בעקבות ההליך הפופולרי שעברה בפברואר השנה בטורקיה, נותרה עם צלקות לכל חייה. שלושה חודשים לאחר ההליך הכירורגי הופיעו בפלחי העכוז שלה "חורים מזוהמים". "לא יכולתי ללכת", סיפרה, אבל "כאשר הופיעו החורים, המצב השתפר כי השומן דלף החוצה ואז יכולתי ללכת בקצב בהתאם לגילי. דליפת השומן נמשכה שלושה חודשים. כל הבגדים שלי נספגו. היה לזה גם ריח לא נעים והיה צורך לחבוש את המקום מדי יום. הייתי דווקא מרוצה מאוד מהגוף שלי כפי שנראה קודם לכן. הייתי פשוט טיפשה ועתה אני משלמת על טיפשותי".

ה-BAAP בהודעה חריגה ציין כי הנשים שעברו בחו"ל את הליך ה-BBL  הטרנדי פונות עתה לשירותי הבריאות הלאומיים של בריטניה NHS כדי לקבל טיפולים שעלותם אלפי ליש"ט. הסיבה: סיבוכים חמורים כולל תסחיף ריאתי, נמק שומני כיבים ומורסות. טיפולים אלה בבתי חולים עולים למערכת הבריאות יותר מ-13 אלף ליש"ט למטופלת. מדובר באשפוז הנמשך 20 יום. רבות חייבות לעבור השתלת עור. אחרות סובלות מכאבים מתמשכים ומבעיות נפשיות חמורות.

"מספר הנערות שעברו הליכים כירורגיים אלה מחוץ לבריטניה וחוות עתה אשפוזים וטיפולים קשים נמצא במגמת עלייה", אמרה פרקליטה המתמחה בייעוץ משפטי לרופאים ובייצוג קורבנות הניתוחים המסוכנים. היא סיפרה כי בין הסיבוכים שבהם נתקלה: בעת ביצוע ההזרקה חלה נדידת שומן לאזורים שונים בגוף, אחרים מאלה שאליהם התכוונה המטופלת – למשל לירכיים. הסיבה המרכזית שהמטופלות פונות לעבור BBL בטורקיה היא כי מחירו שם זול בהרבה מזה שהיה עליהן לשלם בעדו בבריטניה, הגם שגם באי הבריטי נחשב ההליך למסוכן.

אחת המנותחות שעברה את הפרוצדורה בטורקיה לפני שנתיים סיפרה ל-BBC כי פגשה את הכירורג רק עשר דקות לפני שהורדמה בהרדמה מלאה. כמה ימים לאחר מכן החלה לסבול מחום גבוה מאוד. "אני עדיין סובלת מכאבים גם שנתיים לאחר הניתוח". כדי להקל על סבלה ולטפל בסיבוכים אושפזה ונאלצה ליטול חופשה בת חודש מעבודתה.

הפרקליטה שהופיעה בשידור מסרה כי יותר ממחצית הלקוחות שלה שמצבן הבריאותי הסתבך עברו את ההליך בטורקיה. אחרות – בעיקר בהונגריה, בלגיה וספרד. "הנשים מוחתמות על מסמך שמנוסח בלשון לא מובנית, לרוב בשפה אחרת מאנגלית ואחד מסעיפיו מזהיר אותן שכל הערה שלילית מצידן על ההליך שעברו ותופיע ברשת חברתית תהיה עילה לתביעת לשון הרע נגדה".

בין הסלבס שעברו את ההליך, גם כוכבת הטלוויזיה האמריקאית קים קרדשיאן.

נושאים קשורים:  הרמת עכוז ברזילאית,  Brazilian Butt Lift Surgery - BBL,  ניתוח להרמת ישבן,  ניתוח אסתטי,  כירורגיה פלסטית,  חדשות
תגובות