חדשות

משרד הבריאות מבקש לדחות ב-3 שנים את הסדרת ההנגשה במוסדות רפואיים

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: "ללא חובת ההנגשה ודחיות נוספות, בעלי מוגבלות לא יזכו במשך שנים רבות למערכת בריאות נגישה עבורם"

רמפה לנכים. נגישות לבעלי מוגבלויות

משרד הבריאות מבקש לדחות בשלוש שנים, עד 2021, את ההנגשה בבתי החולים הממשלתיים, בתי אבות, תחנות טיפת חלב, מכונים ומרפאות, כך מדווח הבוקר (ה') "ישראל היום".

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אמורה לדון היום בבקשת משרד הבריאות לדחות את מועד סיום הסדרת ההנגשה לבעלי מוגבלויות במוסדות הבריאות. היא היתה אמורה להסתיים בחודש הבא. עתה מבקש משרד הבריאות דחייה בשלוש שנים. הסיבה: תקציב בסך מיליארד שקל, שעל פי הערכה נדרש לכך, לא הוקצה. משרד הבריאות גם מבקש להימנע מהסדרת ההנגשה באופן הדרגתי או מהתחייבות ל"פעימות" לתקופה ארוכה זו.

ההנגשה לבעלי מוגבלויות במבנים ואליהם כוללת בניית רמפות, מעליות, חנויות לרכב קרובות ככל האפשר לכניסות למבנים, דלתות רחבות, שירותים מתאימים. כמו כן, דלפקים ובהם אביזרי שמע, הדרכה לעובדים ועוד. ההנגשה מתייחסת למבנים שנבנו לפני 2009. לאחר שנה זו, המבנים נגישים.

בדיווח נמסר כי אם ועדת הבריאות של הכנסת תאשר את בקשת משרד הבריאות, תימנע מנכים נגישות לשירותי בריאות, שירותים בסיסיים וחיוניים עבורם.

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הביעה חשש שללא חובת ההנגשה, המשרד יבקש בעוד שלוש שנים דחייה נוספת ובעלי מוגבלות לא יזכו במשך שנים רבות למערכת בריאות נגישה עבורם.

"בעלי מוגבלויות מהווים כ-20% מאזרחי המדינה וקשישים עוד כ-10%. הם משלמים מס ומגיעים להם שירותי בריאות. העיכוב בביצוע הסדרת ההנגשה למבנים של מוסדות הבריאות והרפואה הוא מחדל הנמשך כבר 12 שנה. אין עדיין תקנות נגישות למערכת הבריאות. המצב בלתי נסבל", אמר לעיתון יובל וגנר, נשיא ומייסד עמותת "נגישות ישראל".

עוד אמר: "אנשים עם מוגבלויות הם צרכנים מובהקים של שירותי בריאות. ברור לנו שאי אפשר להסדיר ביום אחד את ההנגשה בכל המוסדות, אבל גם אי אפשר לתת עוד סתם כך ארבע שנים שבהן לא ייעשה דבר. כל בית חולים או מרפאה צריכים לנמק תוך כמה זמן הם יהיו נגישים. הדחיות בהצבת מועד סיום ההסדרה הנדרשת לשם כך פוגעות ביכולת של אנשים עם מוגבלות וקשישים להגיע לשם קבלת טיפול רפואי"?

תגובת משרד הבריאות כפי שמצוטטת בדיווח: "המשרד ומערכת הבריאות פועלים כל העת להנגשת מוסדות הבריאות לרווחת הציבור ולאנשים עם מוגבלות. הנגשת מערכת הבריאות מוערכת ביותר ממיליארד שקל אלא שהתקציב לכך לא הוקצה. עם זאת, הנושא מקודם ועל מנת ליישם את תקנות הנגישות והשלמת עבודות הבינוי הנדרשות לשם כך באופן מלא, נדרש עוד זמן. מכאן הבקשה להארכת הצו".

נושאים קשורים:  נגישות שירותי בריאות,  הנגשה לבעלי מוגבלויות,  משרד הבריאות,  מבנים נגישים,  חדשות,  נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות
תגובות
07.10.2018, 12:39

זה מביש ואינו סובל דיחוי.
ואולי יש להושיב את אנשי משרד הבריאות על כסאות גלגלים למשך זמן מה