מחקרים

ערך הניבוי השלילי של ביופסיות basal cell carcinoma עם שוליים שליליים

במחקר רטרוספקטיבי נמצא שדיווח על שוליים שליליים בדוח הפתולוגי של ביופסיית BCC מהווה גורם מנבא גרוע של גידול שארי באותו מטופל, עם ערך ניבוי שלילי של 76% בלבד

02.10.2018, 17:51
ביופסיה, מיקרוסקופ אלקטרוני (צילום: אילוסטרציה)
ביופסיה, מיקרוסקופ אלקטרונים (צילום: אילוסטרציה)

דוחות פתולוגיה מביופסיות של basal cell carcinomaי(BCC) לעיתים קרובות מכילים הערות לגבי שוליים חיוביים או שליליים בדגימה, כאשר בפועל מתבצעת הערכה של 1%-2% מהשוליים בלבד. ערך הניבוי השלילי של הסטטוס של שולי הביופסיה לגבי BCC שארי אינו ידוע. במחקר חדש שנערך ב-San Antonio Military Medical Center בטקסס, ארה"ב, ביקשו החוקרים לקבע את ערך הניבוי השלילי של הסטטוס של שולי ביופסיית BCC על היעדר BCC שארי בכריתת הנגע בהמשך.

החוקרים אספו נתונים ממאגרי מידע פנימיים לגבי ביופסיות BCC עם שוליים שליליים אשר בהמשך התבצעה כריתה שלמה של הנגע. בדגימות עם דיווח פתולוגי של היעדר BCC  שארי, הדגימות חולקו במרווחים של 150 מיקרומטר עד קצה הדגימה.

החוקרים מצאו 143 מקרים אשר ענו על הקריטריונים שנקבעו. 34 (24%) הכילו BCC שארי בכריתה של הנגע שנעשה אחרי הביופסיה, אשר הביא לערך ניבוי שלילי של 76%. ב-31 מתוך 34 ממקרים אלו (91%), תת-הסוג ההיסטולוגי השארי היה שטחי (superficial).

לאור הממצאים החוקרים מסכמים שדיווח פתולוגי על שוליים שליליים בביופסיית BCC מהווה מנבא גרוע של גידול שארי באותו מטופל. החוקרים ממליצים לקלינאים לטפל בנגעים אלו, וממליצים גם לפתולוגים אשר כותבים הערה בדוח הפתולוגי על סטטוס השוליים של ביופסיות BCC להוסיף הערת הסתייגות אשר משקפת את ממצאי מחקר זה.

מקור:

Willardson, Hal Bret et al. Predictive value of basal cell carcinoma biopsies with negative margins: A retrospective cohort study. July 2018. Journal of the American Academy of Dermatology , Volume 79 , Issue 1 , 42 - 46

נושאים קשורים:  מחקרים,  basal-cell carcinoma,  ביופסיה,  שוליים,  היסטולוגיה,  פתולוגיה
תגובות