על פי הערכת איגוד הרדיולוגים, חסרים כיום כ-200 אנשי מקצוע כדי לפענח בתוך זמן קצר את בדיקות ההדמיה MRI ו-CT. בחלק מהמכונים הנבדק ממתין לתוצאות הפענוח חודש ימים והמצב עלול להחמיר, כך אמר יו"ר האיגוד, פרופ' יעקב סוסנה, לקראת פגישה למציאת פתרון למחסור בכוח אדם בהשתתפות מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ויו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי.

"ישראל היום" דיווח הבוקר (ה') שהפגישה עשויה להתקיים היום. בדיווח נמסר כי אמנם נוספו בשנתיים האחרונות מכשירי MRI לבתי החולים כדי לסגור את הפער בנושא מול הממוצע במדינות ה-OECD אבל לא נוספו תקני כוח אדם להפעלתם וכך חסרים עדיין אנשי מקצוע בעיקר כדי לפענח את ממצאי הבדיקות.

פרופ' יעקב סוסנה (צילום: פרטי)

פרופ' יעקב סוסנה, יו"ר איגוד הרדיולוגים. "מצב בלתי נסבל" (צילום: פרטי)

פרופ' סוסנה אמר לעיתון כי "המצב הנוכחי בלתי נסבל על פי כל סטנדרט עולמי. אם אחרי חודש מקבל נבדק את פענוח הבדיקה, פירוש הדבר שבזמן הזה, חודש מהבדיקה, הוא לא מקבל טיפול מתאים ומצבו עלול להחמיר".

איגוד הרדיולוגים טוען כי כל רדיולוג עובד כיום 12 שעות ביום כאשר מספר הבדיקות עולה.

תגובת משרד הבריאות כפי שמצוטטת בעיתון: "התכנית הלאומית ל-MRI הביאה להגדלת מספר המכשירים לבתי החולים באופן שייתן מענה להיקף הבדיקות הנדרש לאוכלוסיה. התכנית שיפרה את זמינות הבדיקה במיוחד בפריפריה וקיצרה משמעותית את זמן ההמתנה לה מחודשיים לשלושה שבועות בממוצע. לבתי החולים ניתנו בשנתיים האחרונות יותר מ-150 תקנים לצורך תוספת כוח אדם להפעלה ולפענוח".