חדשות

בקרוב: קורא אק"ג בגודל סמארטפון עם גרף קריאה מדויק למשתמש

קורא האק"ג של חברת AliveCor האמריקאית, עם שישה חיישנים וזיהוי של כ-100 מצבי חולי שונים, ממתין לאישור ה-FDA ומהווה מתחרה לשעון החדש של "אפל"

בדיקת אק"ג של הלב (צילום: אילוסטרציה)

לא חלף שבוע מאז שחברת "אפל" הודיעה חגיגית על שעון חכם שפיתחה ושייצא בקרוב לשוק, כאשר אחד הרכיבים החדשניים בו יהיה קורא אק"ג, וכבר קם לה מתחרה עיקש: חברת טכנולוגיה אמריקאית קטנה, AliveCor, הודיעה בתדרוך סגור לכתבי טכנולוגיה שבדעתה להביא בקרוב לשוק קורא אק"ג קטן, בגודל של סמארטפון, שביכולתו לקרוא בנוסף לקצב הלב גם אק"ג ולהציג על הצג שרטוט שידגים נתונים הודות לשישה חיישנים (Leads). בשעון של "אפל" יש רק אחד.  בכך מסתמנת תחילתו של מרוץ תחרותי בתחום זה.

במרפאה או בבית חולים, בעת בדיקת אק"ג רגילה המטופל מחובר בדרך כלל לעשרה עד 12 חיישנים שהטכנאי או הרופא מצמידים לחזהו, לזרועות ולקרסוליים של הנבדק ובמבחן מאמץ גם לכתף ולשכמות כדי לקלוט נתונים מהלב.

הקורא של AliveCor יראה את השרטוט הדומה לזה שמפיק מכשיר אק"ג רפואי רגיל

הקורא של AliveCor יראה את השרטוט הדומה לזה שמפיק מכשיר אק"ג רפואי רגיל ושכל רופא מכיר ואמור לדעת לפענח אותו. הקורא הקטן החדש, שעבורו הוגשה ל-FDA בקשה לקבלת אישור שימוש בו, יהיה הרבה יותר מדויק מאחר שהקריאה תבוסס על יותר חיישנים ומערכת הקורא תתרגם אותם לשש שורות של שרטוט דומה לגרף (ראו צילום).

השעון של "אפל" מיועד לזהות מצב של הפרעה בקצב הלב (AFib). הקורא האחר קיבל כבר אישור לזהות מצב נדיר אבל מסוכן בדם: היפרקלמיה (hyperkalemia) – יתר אשלגן בדם, כלומר נוכחות של ריכוזים גבוהים מן התקין שבדרך כלל מעידים על כשל של הכליות להפרישו.

עוד הודיעה AliveCor כי קורא האק"ג בעל ששת החיישנים שלה עשוי לזהות בערך 100 מצבי חולי שונים. אחד מהם: לזהות הגבהת ST – אחד מהגורמים המרכזיים שמקשרים עם הופעה קרובה של התקף לב ובמקרה כזה מדובר באיתות לפינוי מהיר לבית החולים של מי שהנתון הזה הופיע על הקורא של מכשירו לפני שיופיעו תסמינים גופניים נוספים.

לא מן הנמנע סבורים כתבי טכנולוגיה שהיו באותו תדרוך כי "אפל", המחזיקה כבר עתה ב-17% משוק המכשירים הלבישים, לא תשב בחיבוק ידיים ותמהר לקבל החלטה על הוספת קורא אק"ג עם שש נקודות-קצה, חיישנים, לשעון שלה, אלא שהמתחרה מיהרה להודיע שבידיה כל הפטנטים המוגנים בנושא הזה.

נושאים קשורים:  קורא אק"ג,  חיישני אק"ג,  תרשים אק"ג,  חברת אפל,  AliveCor,  סמארטפון,  חדשות,  אישור ה-FDA
תגובות
 
אנונימי/ת
22.09.2018, 03:57

ואם 6 האלקטרודות האלה מתחברות לאזורים שונים בגוף, אז מה בדיוק החידוש פה? שתוכנת האק"ג עובדת על הטלפון במקום על מכשיר ייעודי?
הרי חברת Contec הסינית מוכרת כבר שנים מכשיר אק"ג נייד וקטן עם 4 אלקטרודות.
כמובן שהעיקר טמון באלגוריתם ובתוכנת הפענוח, אבל זה לא קשור לחומרה.