חדשות

חקירת משרד הבריאות: רופאים בכירים רוכשים לבתי החולים תרופות וציוד רפואי במיליונים בתמורה למימון נסיעות לחו"ל

מדו"ח ביקורת של משרד הבריאות עולה כי רופאים מקדמים רכישת תרופות וציוד רפואי בסכומי עתק מהחברות שמממנות להם נסיעות לכנסים בחו"ל. הציוד שהרופאים מקדמים ורוכשים הוא לא תמיד הזול ביותר

בית החולים "וולפסון" בחולון (צילום: ויקיפדיה)
בית החולים וולפסון בחולון. צילום: ויקיפדיה

דו"ח פנימי של משרד הבריאות מציג מקרים שבהם רופאים בכירים בבתי חולים רבים בארץ מעדיפים לקדם ציוד רפואי ותרופות של החברות המסחריות המממנות את נסיעותיהם לכנסים רפואיים בחו"ל. עלות כל נסיעה יכולה להסתכם בעשרות אלפי שקלים, כך מדווח הבוקר (ה') "ישראל היום".

בדיווח נמסר כי קידום רכישת המוצרים החדשים של חברה מסוימת נעשה דרך פנייה לוועדות ההצטיידות של בית החולים או לאפסנאות הרפואית.

ממצאי דו"ח הביקורת הפנימי הוגש להנהלת משרד הבריאות. במקרים רבים, הציוד של החברה שהרופאים מקדמים הוא לא תמיד הזול ביותר ולא תמיד המתאים ביותר לחולים.

על פי "ישראל היום", הדו"ח מבוסס כמדגם על ביקורת שנעשתה במכון הלב בבית החולים וולפסון בחולון. עלו ממנה ממצאים הנוגעים לכל בתי החולים ומרפאות קופות החולים. זו הפעם הראשונה שבה נערכה ביקורת בנושא הזה במשרד הבריאות ועולים ממנה ממצאים על הקשר הישיר שבין מימון כספי מצד חברות התרופות לכנסים של הרופאים בחו"ל, בעיקר מנהלי מחלקות ובכירים, לבין רכישה והעדפה בפועל של ציוד רפואי בהיקף של מיליוני שקלים. הדו"ח גם מצביע על הפיקוח הרופף מצד משרד הבריאות והנהלות בתי החולים בתחום הזה.

העיתון ציין כי החקירה הפנימית ב"וולפסון" נערכה בשנה האחרונה ובדקה נסיעות לכנסים בחו"ל של רופאים בכירים ממכון הלב ב-2016, שמומנו על ידי חברות ציוד רפואי ותרופות. רק ממחלקה זו נסעו באותה השנה רופאים 30 פעם לכנסים בחו"ל במימון חברות תרופות, מתוך 200 נסיעות של כלל רופאי אותו בית החולים באותה השנה. בד בבד רכשה המחלקה ציוד רפואי, בעיקר לצנתורי לב, בכעשרה מיליון שקל מתוך כ־70 מיליון שקל שהוצא על ציוד בכל בית החולים.

העיון מסר כי בדו"ח הביקורת צוין: "מדובר בתופעה נרחבת. חברות הציוד הרפואי נוהגות לממן נסיעות לרופאים לכנסים בחו"ל. המימון מועבר בצורה עקיפה באמצעות קרן המחקרים, ואף שההחלטות הפורמליות מתקבלות על ידי ההנהלה, הרופאים הנהנים ממימון הנסיעות הם אותם רופאים להם נתונה היכולת לייצר ביקושים ולהסיט ביקושים מחברה לחברה.

"מנגנוני הפיקוח והבקרה בנושא הזה שנקבעו לא יושמו כהלכה", ציינו עוד מחברי הדו"ח. ה"תגלה עוד כי הנסיעות לכנסים אושרו באופן המנוגד להוראות נציבות שירות המדינה, משרד הבריאות ודרישות מבקר המדינה".

בדו"ח מובאים כמה מקרים לדוגמה: ב-2016 הוזמן רופא בכיר ממכון הלב ב"וולפסון" על ידי חברה לציוד רפואי לכנס המתקיים מדי שנה בפריז. סגנית מנהל בית החולים דאז לא אישרה את הנסיעה, לאחר שנודע לה שהמכון קיבל לשימוש ציוד רפואי לצנתורי לב של אותה חברה שהזמינה את הרופא לכנס, אף שהציוד הזה היה יקר מציוד של חברה אחרת ומשוכלל פחות. לאחר דיון חוזר, הנסיעה לכנס הנ"ל אושרה בהמלצת מנהל מכון הלב.

מקרה אחר: רופא בכיר באותו מכון החליט לוותר על השתתפותו בכנס בחו"ל במימון חברה לציוד רפואי, לאחר שנודע לו שלא יוכל להתבצע רכש הציוד מהחברה שהזמינה אותו לכנס. מנהל מכון הלב מסר בתגובה המצוינת בדו"ח הביקורת: "אין קשר בין רכישה בכלל, או בין הכמות שנרכשה, לבין נסיעה להשתלמות".

בדיווח על הביקורת מצוין גם כי "קיימת חשיבות רבה להשתתפות רופאים בכנסים מקצועיים בחו"ל, בהם הם נחשפים לשיטות טיפול חדשניות ולטכנולוגיות מתקדמות". מנהלת בתי החולים במשרד הבריאות החלה בתהליך להידוק הבקרה.

ממצאי החקירה החדשים הועברו להנהלת משרד הבריאות, בהמשך להוראות החדשות והמחמירות הנוגעות לקשרים בין הרופאים לחברות התרופות והציוד הרפואי שפרסם.

ביוני השנה פורסם חזור מנכ"ל משרד הבריאות שייכנס לתוקף בנובמבר. ההוראות פורסמו גם על בסיס התחקיר ששודר בתכנית הטלוויזיה "המקור" בערוץ עשר, ובדיון שנערך בנושא הזה בוועדת הכנסת לביקורת המדינה, בינואר, נמתחה ביקורת על הקשרים שבין חברות התרופות לרופאים ולבתי חולים ציבוריים בארץ.

פרופ' יוסף רוזנמן, מנהל מערך הלב ב"וולפסון", מסר במסגרת דו"ח הביקורת: "לא ראיתי כל חריגה מהנוהל בהתנהלות המחלקה ושל מנהל המחלקה. רוב האינטראקציות עם נציגי חברות הציוד הרפואי מתבצע על ידי האחות האחראית ושני מנהלי היחידות. ההמלצות על הציוד הרפואי המועדף מועברות לאפסנאות בית החולים, לאחר דיון עם מנהל המחלקה. האפסנאות מבצעת את הרכש, תוך התייחסות להמלצות ולמשמעות התקציבית שלהן. מנקודת מבטי, ראוי לבחון את הערך המוסף לבית החולים של כל אחת מהנסיעות. מספר הנסיעות נמוך מזה המופיע בדו"ח".

תגובת משרד הבריאות: "בודקים לעומק את ממצאי הביקורת ונתייחס בהתאם לאחר הבדיקה המעמיקה".

נושאים קשורים:  ציוד רפואי,  טובות הנאה לרופאים,  כנסים רפואיים בחו"ל,  מימון נסיעות לחו"ל,  חברות תרופות,  דו"ח ביקורת משרד הבריאות,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
14.09.2018, 09:25

אין שום דבר חדש תחת לשמש

אנונימי/ת
14.09.2018, 10:23

אם משרד הבריאות מוצא בכך טעם לפגם ומנסה להפיל את האשמה על הרופאים, אולי כדאי שימצא דרך לממן באופן מוסדר את הנסיעות לכנסים מתקציבים של המשרד?
כולנו מצפים שירימו את הכפפה. אם לא - עדיף שיחרישו. אי אפשר להעביר בקורת מבלי להציע אלטרנטיבה...

אנונימי/ת
14.09.2018, 13:00

תופעה רווחת. לא יפסק עד שלא יבנה מנגנון ששולח רופאים לכנסים והשתלמויות על חשבון משרד הבריאות

אנונימי/ת
16.09.2018, 17:36

לא ייפסק עד שמשטרת ישראל פרקליטות המדינה ייכנסו לתמונה ויתחילו להכניס לכלא כל עובד מדינה שקיבל טובות הנאה מגורמים עסקיים שיש לו השפעה במסגרת תפקידו על הצלחתם העסקית.

14.09.2018, 13:03

לכאורה מתקיימים יסודות עבירה של "מרמה והפרת אמונים" לגבי "שוחד" ממש קשה לקבוע, קרוב לוודאי שלא ניתן לבסס חשד. מדובר בעננה כבדה הרובצת על התנהלות המכון המדובר בפרט ועל הרופאים בישראל בכלל ואותה יש לחקור. אם נכונות הטענות - אבוי לנו ולכלל מערכת הבריאות שמתנהלת באופן דומה למרבית המערכות הציבוריות בישראל. אם הטענות אינן נכונות- חובה להפריכן ולחשוף את המניעים לפרסומן בעיתונות בעיקר בעיתוי הנוכחי. הר"י, שימו לב, מונחת פה כפפה ואולי גם "מטען גחון".

אנונימי/ת
15.09.2018, 01:41

לפי אמות המידה שמייחסות לביבי אשמה בשוחד בשל ידיעות חיוביות שפורסמו על אשתו באתר אינטרנט, בוודאי שמדובר גם בשוחד.

אנונימי/ת
14.09.2018, 15:22

העובדה שאין מימון לנסיעות לכנסים על ידי המעסיקים איננה סיבה להתנהגות לא הולמת ומחשידה לקבלת טובות הנאה בתמורה להמלצה על ציוד. אחת הסיבות לנסיעות והתמורה עבורה היא הביטחון של הרופאים הבכירים שהכל מגיע להם והם מעל לתקנות ולכללים בזכות היותם כל כך מוצלחים

אנונימי/ת
14.09.2018, 16:01

הפרצה קוראת לגנב. קשה מאוד להיות צדיק במקום בו יש פרצות רבות.
נהנתנות וגאוותנות הן תכונות אנושיות הבולטות בעיקר כאשר התנאים הסביבתיים מאפשרים זו.
משה רבנו שהיה מנהיג משכמו ומעלה הוא דוגמא לענוותנות.
כנראה שרצוי מאוד מצד אחד למנוע את הפרצות הקורצות לגנבים וגם לחייב את נושאי המשרות הבכירות, כולל רופאים בתפקידים בכירים, לעמוד בסטנדרטים מוסריים, חברתיים הולמים.
שנה טובה וגמר חתימה טובה לכל חולי, רופאי ותושבי ישראל.

אנונימי/ת
14.09.2018, 16:52

שוב מכונת התעמולה של הממשלה , משרד האוצר ומשרד הבריאות מכתימה ציבור שלם בגלל חטא של בודדים.
אנחנו מזמן נחשבים תאבי בצע גנבים ומושחטים, אפילו עם תועמלנים אסור להפגש( בשביל עט!).

אנונימי/ת
14.09.2018, 20:04

בוקר טוב ! התעוררו כעת ? אלו מחדלים של עשרות שנים! ועוד, מציע שתפנו לבדיקה במסלול נוסף, המגלגל הרבה הרבה יותר כסף: מדובר ברופאים המדווחים במאמריהם שהם מתוגמלים ע'י חברות תרופות או ציוד רפואי. לכאורה תקין. אולם, נא לבדוק את שיטות מחקריהם ותוצאותיהם, וזאת ע'י קולגות ברמה נאותה שאינם תלויים. תוצאות הבדיקות ידהימו אולי, אך הנושא השערורייתי במקונות שונים ידוע לכל. כך גם כל מאמר וכל הרצאה שלהם מתוגמלים מאד, מלבד כמובן הכסף הקטן של הנסיעות והשהיה והארוח בחו'ל. אגב, בימים אלו פורסם על רופא אמריקאי שהרוויח מליוני דולרים בשיטה זו. ואלה אכן הסכומים לאורך זמן. ומי משלם על כך? א) בתי החולים עקב התוצאות המעוותות והמטעות וההמלצות בצידן לטיפול (שמגיעות גם ממחקרים מקבילים ומתוגמלים בארצות אחרות); ב) החולים המטופלים. נשמע נורא? אכן כך הדבר. מדובר בתעשיה של כסף רב ביותר ולאורך שנים, שנהנים ממנה רופאים בכירים ביותר, בעוד הזוטרים יותר במעמדם לא מעיזים להגיב בפומבי. משרד הבריאות - נא להתעורר משינה ממושכת מאד. שנה טובה.

אנונימי/ת
14.09.2018, 23:39

רופא מתוסכל, מגיב מהבטן ולא מהראש. אין לך מושג קלוש. מציע שתוציא את התסכולים שלך דרך מחקר יזום שאתה תבצע. מעניין לאן תגיע....

אנונימי/ת
15.09.2018, 01:45

חלק מההטיה שהמגיב הנ"ל מדווח עליה נובע גם מהעובדה שבמידה שמחקר במימון חברת תרופות מניב תוצאות שליליות, הוא לא מפורסם בד"כ.

כלומר, יכול להיות שחברת תרופות מממנת במקביל 10 מחקרים על תרופה חדשה, 4 מגלים שהיא יעילה, 4 שהיא לא יעילה ו-2 לא חד משמעיים. רק 4 הראשונים יפורסמו. האם יש כאן עבירה פלילית, ומצד מי?

אנונימי/ת
15.09.2018, 10:01

חברים, חבל על הזמן של כולנו לכתוב ולקרוא. המערכת גמורה מנטלית מבפנים ומבחוץ. אין תחרות, אין תמיכה לרעיונות חדשים, הכל אבן. מה אתם מצפים ממנהלים בני 65 פלוס. לא יכולים להבין את השינויים ואף פוחדים מהם. להן גם לא נותנים לאחרים לעשות משהו. המערכת מבזבזת של שנה סכומי עתק ואף אחד לא מדבר על זה. אבל בגלל שכמה רופאים יצאו לכנס ע״ח חברה אחת או אחרת עושים שערה בכוס מים. זה כל כך פשוט לרואת את הקש בעין במקום כל הזבל שעומד מטר לפנינו. איפה היו המבקרים של בית חולים שמנהל נתן אוקיי לקנות ציוד! את אותו המנהל צריך להכריח אותו לשלם על ההפסד. אבל...זה כסף ציבורי, למי זה העפת? אולי הגיע הזמן להגיד למנהלים הזקנים : לכו הביתה כבר. דייייייייי!!!! ולהזמין את חברות התרופות וציוד כן לתמוך ביציאת אופאים לכנסים באופן ישיר וגלוי. ואז אולי לא יהיו ניגוד אינטרסים. להפך: אם רופא יצליח להכניס ציוד או תרופה יעילים יותר, זולים יותר, כן לעודד אותו ואף לתת לאותו רופא פרס!!! ככה המערכת תוכל לצמוח. ארת...בלא בלא בלא...

אנונימי/ת
16.09.2018, 17:32

בנוגע לכנסים, עמדתי היא שלמעט מקרים חריגים ביותר ונדירים ביותר (כמו התנסות בלתי אמצעית בטכנולוגיה רפואית חדשה) אין שום הצדקה מקצועית במאה ה-21 לקיום כנסים בחו"ל. עובדה שזה גם לא קיים במקצועות אחרים, לא מכיר שום מקצוע, לרבות מקצוע בינ"ל, שמחייב את אנשי המקצוע לנסיעות קבועות לכנסים בחו"ל.

מהנדסי תוכנה נוסעים באופן קבוע לכנסים מקצועיים בחו"ל? מה פתאום. רוקחים? חובשים? פראמדיקים? אחיות? זה לא שאין כנסים בתחום ההיי טק, אבל אף מהנדס תוכנה לא טוען שהמשך תפקודו המקצועי מחייב אותו לטוס באופן סדיר לכנסים בחו"ל על חשבון ימי עבודה ומקום העבודה או גורמים מסחריים אחרים. אין דבר כזה.

לכנסים בחו"ל כיום יש שני תפקידים עיקריים, שניהם פסולים:
האחד, החמור פחות, זה קומבינה של חופשה על חשבון ימי עבודה שלא במימון העובד במסווה של השתלמות מקצועית. התופעה הפסולה הזו קיימת גם באקדמיה.
השני, החמור יותר, זה כמובן קבלת שוחד במסגרת טובת הנאה מגורמים עסקיים אינטרסנטיים (חברות תרופות וציוד רפואי) מתוך ציפייה ל-quid pro quo (שבמקרים רבים מתממשת) שמקיימת את יסודות העבירה הפלילית של מתן וקבלת שוחד.

אנונימי/ת
16.09.2018, 18:50

ההתלהמות של חלק מהמגיבים כאן מוכיחה שלא עסקו במחקר קליני מימיהם. מעט מאד רופאים מוכנים להשקיע שעות וימים בניהול מחקרים בנוסף לעבודה השוטפת שלהם. כנסים מתקיימים בכל התחומים המקצועיים ובכל מקום בעולם. החלק החברתי או ה"כייפי" הוא משני ביותר ויעידו על כך כל האנשים שמשתתפים בכנסים כאלה. כנסים מקצועיים הם חלק בלתי נפרד מרכישת ידע, יצירת קשרים והיכרויות שמסייעות לפתח את התחום. מי שלא מבין שהקשר עם הפארמה הכרחי כדי לבצע מחקרים קליניים על יעילות ובטיחות של תרופות וטיפולים מתקדמים, לא מבין ברפואה מודרנית. כדאי לזכור שקיימת רגולציה מחמירה על נסיעות לכנסים ובירוקרטיה לא קטנה. אם יש שחיתות צריך להתייחס אליה, אבל לשפוך את התינוק עם המים זו אווילות לשמה.

אנונימי/ת
15.09.2018, 20:28

פרופ מפורסם מעוטר בפרסים שהמעיד על עצמו שהיה פעמיים מנכל משרד הבריאות(רק שבפעם השניה סולק לאחר 4 חודשים) דאג להיות חבר בוועדת ההצטיידות העליונה של משרד הבריאות. כל השאר הסטוריה. כולל הנפוטיזם.

אנונימי/ת
21.09.2018, 11:56

מספיק לקרוא על חברת טבע, השוחד ששיחדה במאות מליוני דולרים, המליארדים שהגיעו להנהלה ועוד על מנת להבין שמדובר בחבורת פושעים שמקומם בבית הסוהר. רוצחים עם תעודות הכשר. הגיע הזמן שהמשטרה תטפל במשחדים. אחרי שלא יהיה מי שישחד לא יהיו רופאים טפשים שיקחו שוחד.