חדשות

משרד הבריאות נקרא להסדיר יבוא ותעודת אחריות למשתלי חזה מסיליקון

"מדינת ישראל לא דאגה להסדיר את זכויות הנשים מבחינת האחריות לטיפול בסיבוכים בגלל משתל סיליקון", טוען האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בנייר עמדה ששלח למנכ"ל משרד הבריאות

שתל סיליקון (צילום: אילוסטרציה)

בנייר עמדה חדש שהכינה ועדה באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית נקרא משרד הבריאות לדרוש מיבואני משתלי חזה מסיליקון, להציג תעודת אחריות למשך עשר שנים לפחות. בנייר העמדה מופיעה רשימת הסיבוכים השכיחים לאחר ניתוח הגדלת חזה עם משתל סיליקון ג'ל.

על נייר העמדה, תחת הכותרת "סיבוכי משתל שד והמלצה לאחריות", שנשלח אתמול (ד') למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב עם העתקים לראשת מינהל רפואה במשרד ורד עזרא ולמנהל האגף לציוד רפואי ד"ר נדב שפר, חתומים: ד"ר רם סילפן מנהל מרפאה כירורגית (יו"ר הוועדה שהכינה את המסמך), ד"ר עמירם בורנשטיין, מנהל מרפאה פרטית, ד"ר קרן אגם מבית החולים מאיר בכפר סבא ומנהלת מרפאה פרטית, ד"ר אודי ארד, מבית החולים איכילוב ומנהל מרפאה פרטית, ד"ר יואב גרונוביץ, מנהל מחלקה בבית החולים שערי צדק, ד"ר רועי ענבר, מנהל מרפאה פרטית (גזבר האיגוד), ד"ר רון עזריה, מנהל מרפאה פרטית (מזכיר האיגוד) וד"ר מאיר כהן ממרכז שניידר לרפואת ילדים, מנהל מרפאה כירורגית (יו"ר האיגוד).

ד"ר כהן אמר אתמול: "באופן מפתיע מצאנו כי מדינת ישראל לא דאגה להסדיר את זכויות הנשים מבחינת האחריות לטיפול בסיבוכים בגלל משתל סיליקון. הסיבוכים כוללים בין היתר קפלים במשתל, קרעים וצניחה של השד. כמו גם היווצרות קופסית (רקמת חיבור צלקתית) סביב המשתל הגורמת להתקשות ולכאבים. האיגוד ניסח הצעה לתעודת אחריות אחידה והוגנת השומרת על זכויות האישה ובריאותה. אנו קוראים למשרד הבריאות לאמץ את המלצותינו באופן אחיד בעת מתן אישור ליבוא משתלים לישראל".

בנייר העמדה צוין כי מדי שנה מוחדרים כ-8,000 משתלים במהלך ניתוחי חזה. ד"ר סילפן, הוסיף: "החדרת משתל סיליקון קשורה באופן ברור לבעיות מיידיות ומאוחרות הדורשות ניתוח משלים. על אף זאת לא הגדירו בארץ נוהל אחיד והוגן לאחריות יבואני המשתלים. לפיכך, אנו קוראים למשרד הבריאות לסווג את משתלי השד כאביזר רפואי שלא ניתן לתקנו, ולכן האחריות צריכה להתייחס להחלפת המשתל בחדש, למשך עשר שנים ובמקרים מסוימים אף ללא הגבלת זמן".

עוד ציינה הוועדה כי נכון להיום זכויות האישה שלגופה הוחדרו המשתלים לא הוגדרו. היא מקבלת "תעודת אחריות" שערכה מוטל בספק ולדעת חברי הוועדה יש בה אף מידה של הטעיה. תקופת האחריות מסתיימת בתחומים רבים לאחר עשר שנים. לכן בפרק זמן זה על האישה לפנות למנתח הפלסטי על מנת להיבדק ולקבל מידע על החלופות שלפניה, לרבות מעקב או החלפת המשתלים.

נושאים קשורים:  משתל סיליקון,  יבואני משתלי סיליקון,  האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית,  סיבוכי משתל שד,  חדשות
תגובות