חדשות

קופות החולים מזהירות: רפורמת טיפולי השיניים לקשישים תגרום לעוד גרעונות

שכר רופא בביצוע שתל תומחר ב-170 שקל לשעה, שעת טיפול שיננית ב-62 שקל. הקופות: "השכר אינו ריאלי ותמחור התכנית הוא גרעוני". משרד הבריאות: "אם יהיה צורך בהתאמות, הן יבוצעו בשנות יישום התכנית"

קופות החולים חוששות שהפעלת התכנית למתן טיפולי שיניים לבני 75 ומעלה במסגרת סל הבריאות ובביצוע הקופות, שאמורה להיכנס לתוקף בינואר הקרוב, תגרום להן לגרעונות נוספים המוערכים בעשרות מיליוני שקלים וכתוצאה כך לפגיעה בשירותים האחרים שהן מעניקות לציבור, כך מדווח הבוקר (ד') "ישראל היום".

בדיווח נמסר כי התכנית מכוונת ל-428 אלף בני 75 ומעלה לשם טיפולי שיניים משקמים ומונעים בהשתתפות עצמית של כ־30 שקל. בהמשך 2019 יקבלו גם בני 80 ומעלה טיפולי שיניים משקמים, לרבות התאמת והתקנת שיניים תותבות. לתכנית הוקצו, על פי הסכמה שהושגה בין סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לבין שר האוצר משה כחלון, 250 מיליון שקל ב־2019, 300 מיליון שקל ב־2020 ו־400 מיליון שקל ב־2021. הסכומים ייכנסו לבסיס התקציב.

משרד הבריאות וקופות החולים מנהלים עתה מגעים על אופן יישום התכנית. משרד הבריאות הציב לקופות כמה תנאים ודרישות לקופות, אלא שהקופות הזהירו, כך נמסר, שתמחור התכנית הוא גרעוני. למשל, שכר הרופא בביצוע שתל תומחר ב-170 שקל לשעה. הקופות טוענות שזהו שכר לא ריאלי ואין רופא שיסכים לטפל בשכר שכזה. כך גם ההערכה ששעת טיפול של שיננית עולה 62 שקל.

נוסף על כך, בעוד משרד הבריאות מעריך שרק כ־40% מהקשישים יצטרכו טיפולי שיניים על פי התכנית - חלקם משום שהם כבר מטופלים כיום והאחרים לא יהיו מעוניינים בטיפול - בקופות החולים, מסר העיתון, סבורים שזו הערכה לא נכונה.

העיתון מצטט "גורם באחת הקופות" מבלי לנקוב בשמו, שאמר: "הבטיחו לנו מלכתחילה שהרפורמה לא תהיה גרעונית אלא שהערכת משרד הבריאות היא הערכת חסר. כבר בשנה הראשונה ליישום התכנית תביא אותנו לגירעון של 100 מיליון שקל, כי התמחור שמשרד הבריאות נותן איננו הגיוני".

גורם  בקופת חולים אחרת הזהיר, על פי הדיווח, מפני "כשלים מהותיים ומשמעותיים" בקביעת התמחור למהלך ומפני קשיים שעלולים לפגוע בקשישים מהפריפריה. "לממן שתלים רק מגיל 80 זו השקעה ממשלתית שגויה. אורך חיים של שתל הוא 8-7 שנים בעוד תוחלת החיים הממוצעת בישראל היא 84 שנים. ההשקעה בנושא זה צריכה להיות מגיל מוקדם יותר, כדי להעניק לקשישים איכות חיים טובה ליותר זמן".

עוד הזהיר אותו גורם: "משרד הבריאות לא הגדיר לקופות החולים סטנדרט למתן השירות ולכאורה נותן תמריץ לתורים ארוכים כדי לטפל כמה שפחות. רמת השירות תהיה נמוכה. משרד הבריאות חייב לתקצב את המהלך הזה כך שהשירות יהיה זמין ונגיש".

תגובת משרד הבריאות כפי שמצוטטת בעיתון: "משרד הבריאות פועל בחודשים האחרונים ליישום התכנית למתן סל רחב של טיפולי שיניים לאוכלוסיה המבוגרת בישראל. במסגרת ההכנות בוצעה הערכת עלויות על ידי מומחים. המשרד קיים בנושא זה דיונים רבים כדי לוודא שהתקציב מתאים לפרטי התכנית. חלק ניכר מהערות הקופות התקבל. תמחור הרפורמה תוקן בהתאם. הפרטים הועברו לקופות החולים. אם יהיה צורך לבצע התאמות, הן יבוצעו בשנות היישום של התכנית".

נושאים קשורים:  רפורמת טיפולי שיניים,  טיפולי שיניים לקשישים,  גרעונות קופות החולים,  חדשות,  משרד הבריאות
תגובות