חדשות

הסיגריה האלקטרונית ג'ול תשווק בישראל בגירסה מופחתת ניקוטין

הבוקר נכנס לתוקף הצו המגביל כמות הניקוטין בסיגריה האלקטרונית. איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון פרסמו אזהרה מפני הסכנה שבג'ול לבריאות הציבור

הצו האוסר מכירת סיגריה אלקטרונית עתירת ניקוטין המכילה 59 מ"ג ניקוטין למ"ל נוזל (5%) נכנס הבוקר (ב') לתוקף ויצרנית  "ג'ול" הודיעה שתחל למכור בישראל אך ורק את הקפסולות מופחתות הניקוטין בריכוז של 20 מ"ג ניקוטין למ"ל נוזל (1.7% ניקוטין), כמו בבריטניה. לצד הודעה זאת, החברה תמשיך בהליכים המשפטיים נגד הצו. עתירתה לבג"ץ תידון בחודשים הקרובים.

הצו עליו חתם לפני שבועיים ראש הממשלה בנימין נתניהו, המחזיק גם בתיק שר הבריאות, נומק בכך שהסיגריה עתירת הניקוטין היא "סכנה חמורה לבריאות הציבור".

החברה מסרה אמש כי החלה לאסוף מנקודות המכירה שלה בישראל את הקפסולות המכילות 5% ניקוטין.

הבוקר פרסמו איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית אזהרה "מפני הסכנה לבריאות הציבור ובפרט לבני נוער בישראל מפני סיגריית הג'ול".

בהודעת שני ארגוני הרופאים נאמר: "סיגריית הג'ול מהווה סכנה לבריאות הציבור לאור המאפיינים שלה האטרקטיביים במיוחד למשיכת בני נוער וצעירים לעולם ההתמכרות למוצרי ניקוטין וטבק מזיקים וממכרים. חברת ג'ול נמצאת כרגע תחת חקירה פדרלית בארצות הברית לאור פעילותה. הסיגריות שהיא מייצרת כוללות גם טעמים מושכים, לכן יש לאסור כליל שיווק מוצרי טבק וניקוטין בטעמים, כמומלץ בעולם.

"הצעד החלקי שנקט משרד הבריאות – נכשל. השוק הישראלי נותר פרוץ לחדירת מוצרי טבק וניקוטין חדשים. אין כלל הגנה על הציבור מפני מוצרים חדשים ומפני סיגריות אלקטרוניות.

"חברת הסיגריות ג'ול מזלזלת בציבור בישראל. היא הודיעה על כוונתה 'להסביר' לנו כיצד לשפר את חיינו, אולם אנו מזכירים את העובדות: ניקוטין הוא מוצר ממכר המזיק לבריאות ובפרט פוגע בהתפתחות המוחית של בני נוער, וסיגריה היא סיגריה.

"על  ממשלת ישראל, ובפרט שרי הבריאות והאוצר החובה לפעול בנחישות כדי ליישם במלואה את אמנת הפיקוח על הטבק ואת החלטת הממשלה מ-2011 ולפעול באופן כוללני להגנה על בריאות הציבור.

"באופן מיידי", ציינו עוד ארגוני הרופאים, "יש צורך להשוות את המס על כל המוצרים בכלל ועל טבק לגלגול בפרט. כמו כן להעביר את החוק שיאסור פרסום מוצרי טבק ולהחילו על כל סוגי מוצרי הטבק והניקוטין, כולל סיגריות אלקטרוניות.

"ההפקרות הנוכחית, שבה אין שום פיקוח על פרסום ושיווק מוצרים חדשים, מסכנת את הציבור הישראלי ומחייבת השלמה מיידית של תיקון החוק בדבר איסור פרסום של מוצרי טבק. אנו קוראים לח"כ איתן כבל לכנס בדחיפות את ועדת הכלכלה  של הכנסת לצורך קידום הליך החקיקה".

נושאים קשורים:  ג'ול,  חדשות,  המאבק בעישון,  סיגריות אלקטרוניות
תגובות
 
אנונימי/ת
03.09.2018, 21:02

זה מוצר שעוזר להגמל. זה מדאיג מאוד את חברות הסגריות.