חדשות

נמצאה התרופה לאבולה? שני אנשים שקיבלו תרופה נסיונית החלימו כליל

mAB114, התרופה הנסיונית שקיבלו החולים מקונגו, היא נוגדן מונוקלונלי שבודד מדמו של חולה אבולה שנדבק בנגיף

ניסוי בחיסון לאבולה (צילום: אילוסטרציה)
ניסוי בחיסון לאבולה (צילום: אילוסטרציה)

שני אנשים מבין עשרה שקיבלו תרופה נסיונית נגד אבולה החלימו כליל, כך נמסר השבוע רשמית. הניסוי מתבצע ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו בפיקוח ה-WHO.

השניים היו קורבנות מגפת האבולה שפרצה באותה מדינה. התרופה הנסיונית שקיבלו – נוגדן מונוקלונלי שבודד מדמו של חולה אבולה שנדבק בנגיף כאשר התחוללה בקונגו התפרצות נרחבת קודמת ב-1995.

התרופה שנוסתה ורשמה את ההצלחה היא mAB114. בקונגו מבוצעים עתה חמישה טיפולים נסיוניים נגד המחלה. הארבעה האחרים הם בתרופות המסומנות כ-ZMapp, Remdesivir, Favipiravir and Regn3450 - 3471 - 3479. הניסויים בהן החלו ב-1 באוגוסט. טרם נתקבלו תוצאות.

ראש מינהל התגובה וההכנה לאירועי חירום ב-WHO מסר כי "התפשטות האבולה היא כבר בגדר סיכון בטחוני וכן לבריאותם של צוותי רפואה בינלאומיים הפועלים עתה בקונגו.

צפון מדינה זאת – אזור צפוף אוכלוסיה באופן מיוחד – נגוע במיוחד בנגיף. באזור פועלות גם "קבוצות של חמושים" וגם הן מהוות סכנה לשלומם של הצוותים הרפואיים מחו"ל המנסים להגיע לחולים ולנסות לטפל בהם.

בהתפרצות המגפה הנוכחית אירעו כבר 42 מקרי מוות, 14 התאוששו מהמחלה ולגבי עוד 28 מקרים טרם נתקבלו תשובות מבדיקות מעבדה. העברת הדגימות למעבדה זאת היא אתגר כשלעצמו במדינה האפריקנית.

אבולה, קדחת דימומית, מתפשטות במגע עם נוזלי גוף של נוגע, כולל אנשים שמתו. ב-90% מהמקרים היא קטלנית.

נושאים קשורים:  מגיפת האבולה,  מגיפת אבולה,  תרופה נסיונית,  חיסון נגד אבולה,  חדשו,  קונגו,  ה-WHO