מחלת סרטן מתקדמת

שיטה חדשה להקלת תסמיני הדיכאון בקרב מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת

החוקרים ביצעו ניסוי אקראי מבוקר על מנת להדגים את היתרונות של שיטה טיפולית חדשה לצורך הקלה על תסמיני דיכאון והכנה מתאימה לאתגרים המלווים מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת לקראת סוף חייהם

מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת חווים מצוקה משמעותית בתגובה למחלה ולידיעה שהמוות מתקרב. שיטת ה-CALMי(Managing Cancer And Living meaningfully) היא שיטת התערבות פסיכותרפית חדשה ומהירה שמטרתה לטפל ולמנוע דיכאון ומצוקה הקשורה לסוף החיים בקרב מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת. החוקרים ביצעו ניסוי אקראי מבוקר שמטרתו הייתה להשוות בין שיטת ה-CALM לבין השיטה הרגילה בה משתמשים כיום (UC - usual care).

החוקרים גייסו מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת ממרפאות חוץ אונקולוגיות ממרכז לטיפול כולל במחלת הסרטן למחקר אקראי מבוקר ללא סמיות. החוקרים השתמשו במערכת ריבוד אקראית שחילקה את המשתתפים במחקר לפי הציון שקיבלו בשאלון ה-Patient Health Questionnaire-9 depression לשתי קבוצות, קבוצה אחת קיבלה טיפול UC יחד עם טיפול CALM והקבוצה השנייה קיבלה טיפול UC בלבד.

החוקרים בדקו את התסמינים הקשורים לדיכאון (תוצא ראשי), מצוקה הקשורה למוות המתקרב ותוצאים משניים נוספים בנקודת ההתחלה של המחקר, לאחר 3 חודשים (נקודת סיום ראשונה) ולאחר חצי שנה (נקודת סיום המחקר). האנליזה בוצעה בשיטת כוונה לטפל (intention to treat). החוקרים ביצעו אנליזה לשונות על מנת לבחון את ההבדלים בין הקבוצות בזמן המעקב, תוך התאמה לנקודת ההתחלה. החוקרים דיווחו על התוצאות באמצעות מודלים מעורבים.

במחקר השתתפו 305 מטופלים אשר גויסו בין ה-3.2.2012 עד ל-4.3.2016 וחולקו באופן אקראי לקבוצת ה-CALMי(151 משתתפים) או לקבוצת ה-UCי(154 משתתפים). מטופלים שסווגו לקבוצת ה-CALM דיווחו על תסמיני דיכאון פחות חמורים בהשוואה למטופלים מקבוצת ה-UC לאחר 3 חודשי מעקב (Δ = 1.09; P = .04; Cohen’s d = 0.23, רווח בר סמך 95%= 0.04-2.13) ולאחר שישה חודשים (Δ = 1.29; P = .02; d = 0.29, רווח בר סמך 95%= 0.24-2.35). כמו כן, בקבוצת ה-CALM נצפתה הכנה משמעותית יותר לסוף החיים בהשוואה לקבוצת ה-UC בתום תקופת המחקר. ההתערבות לא הובילה לתופעות לוואי מכל סוג שהוא.

ממצאי המחקר מדגימים כי שיטת ה-CALM היא שיטה יעילה ומקיפה להקלה על תסמיני הדיכאון בקרב מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת ומותאמת לאתגרים איתם המטופלים הללו צפויים להתמודד.

מקור: 

Rodin, G. et al. (2018) Journal of Clinical Oncology 36, 23.

נושאים קשורים:  מחלת סרטן מתקדמת,  דיכאון,  מחקר אקראי מבוקר,  טיפול פליאטיבי,  מחקרים
תגובות