חדשות

תחקיר "הארץ": יחסים מתוחים ועכורים במשרד הבריאות

עיקר הביקורת מופנית כלפי תפקודו של מנכ"ל המשרד בשלוש השנים האחרונות: "מי שלא מתיישר עם המנכ"ל, מוצא עצמו נרדף". בר סימן טוב בתגובה: "שינויים מייצרים התנגדויות"

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות. "תרופה שעולה מיליון שקל בשנה כבר איננה נדירה". צילום: פלאש 90

במשרד הבריאות שוררים יחסים מתוחים והתנכלויות מצד מנכ"ל המשרד כלפי עובדים בכירים והאווירה קשה. בכירים שפרשו באחרונה בזה אחרי זה התלוננו על בעיות תפקוד מקצועיות, כך דווח ביום שישי בכתבת תחקיר של "הארץ".

עיקר הביקורת מופנית אל תפקודו של מנכ"ל המשרד בשלוש השנים האחרונות, משה בר סימן טוב. אחד המרואיינים בכתבת התחקיר, בכיר במערכת הבריאות (שמו לא נמסר), אמר: "הניסוי במינוי מנכ"ל שאיננו רופא נכשל. ספק רב אם בעתיד יישב על כיסא המנכ"ל מנהל שאיננו רופא". בתחקיר גם מתוארים יחסים עכורים בין המנכ"ל לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

העיתון הביא תגובות לביקורת שנמתחה על הנעשה במשרד. בר סימן טוב הגיב: "שינויים (במשרד) מייצרים התנגדויות". דוברות משרד הבריאות: "כל הטענות נבדקו בצורה עניינית", סגן שר הבריאות הכחיש שקיימת מתיחות בינו לבין מנכ"לו.

בתחקיר של הכתב עידו אפרתי הובאו שמות של עובדים שמילאו תפקידים במשרד ושעזבו לאחרונה בטריקת דלת בזה אחרי זה, תוך שהם מטיחים האשמות במנכ"ל. כמו כן מתוארים בכתבה אירועים הממחישים את היחסים העכורים, בין השאר בין המנכ"ל לד"ר ענת עקה-זוהר ששימשה כראש מינהל איכות, שירות ובטיחות ואולצה להתפטר למרות הישגיה. פרישתה מטלטלת את משרד הבריאות, כך צוין. בכירים אחרים, כך מדווח, מסרו כי "אין זה מקרה יחיד של בכיר שפורש עקב מערכת יחסים עכורה ואי הסכמות עם המנכ"ל".

בכיר אחר שפרש מהמשרד אמר לכתב "הארץ": "כיום זה ברור, במשרד הבריאות ערך הנאמנות האישית למנכ"ל הוא מעל הכל גם מעל המקצועיות. יותר אנשים מתקפלים בפני הפוליטיקה, מתיישרים עם עמדת המנכ"ל ונמנעים מלהציג עמדה נגדית, למרות שדעתם המקצועית שונה לחלוטין. מי שלא מתיישר עם המנכ"ל, מוצא עצמו נרדף".

בתחקיר נמסר כי ד"ר עקה־זוהר איננה הבכירה היחידה שפנתה לנציבות שירות המדינה בתלונה על התנהלות המנכ"ל והכתבה מפרטת את שמות העובדים הבכירים האחרים שהתלוננו ומתוארים הנסיבות. עורך דין של אחת המתלוננות, ד"ר טל ברגמן-לוי, שמשמשת כראש האגף לבריאות הנפש במשרד, סיפר לעיתון כי המנכ"ל "דואג להגיש תלונות לנציבות נגד עובדיו הבכירים במטרה להיפטר מהם".

עוד נמסר בתחקיר כי בר סימן טוב מנסה "לשלוט בדרג המקצועי" והוא הפעיל לחץ על מבקרת הפנים של המשרד למנוע פרסום דו"ח שחובר ב–2016 וכלל השגות באשר ליעילות מנגנון התמרוץ הכספי לעידוד מעבר הרופאים לפריפריה. הדו"ח קבע כי לא השיג את ייעודו. מערכת התמריצים היא חלק מההסכם הקיבוצי שהשיגו הרופאים ב-2011. בר סימן טוב היה אז איש משרד האוצר וממובילי ההסכם.

נושאים קשורים:  משרד הבריאות,  ד"ר ענת עקה-זוהר,  משה בר סימן טוב,  מנכ"ל משרד הבריאות,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
19.08.2018, 21:28

קופות החולים מיותרות זה יודעים כולם. עלות התקורה המנהלתית של ארבעת הקופות מגיעה ל 2.5 מיליארד שח לשנה, סכום עתק, שרובו יכןל להיות מופנה לטיפול בחולים ולא לפרנס אלפי פקידי הנהלה. שביניהם רופאים מנהלי מרפאות שמקבלים שכר של 100000 שח לחודש

אנונימי/ת
20.08.2018, 01:31

ללא קופות החולים, היה מונופול בתחום הרפואה הקהילתית הציבורית, והתקורות של מונופול גבוהות בהרבה (ע"ע חברת החשמל, רכבת ישראל והנמלים).

יש להגביר את התחרותיות ולפתוח קופות חולים נוספות שיתחרו ביניהן על שירותי הבריאות הטובים והמשתלמים ביותר.

אנונימי/ת
20.08.2018, 02:15

כן, בהחלט. נכון -
אך מה הפיטרון?

אנונימי/ת
20.08.2018, 21:09

לא נשכח את יחסו אלינו במומ האחרון-והוא המנכל?
ומי זה סגן השר-חבר בכת חשוכה וסקטוריאלית שכל מה שהוא עושה הוא לטובת החומיינים שלו ותו לא
שמקבל שוחד -עבור אשתו -מחברות הסיגריות.