חברת התרופות רשמה בישראל תרופה למחלה נדירה CTX, שבה חולים בישראל 46 אנשים, והזניקה את מחירה פי 12. כך מדווח הבוקר (ה') "דה מרקר".

בדיווח נמסר כי בשל ההתייקרות, קופות החולים עברו לרכוש תרופה מקבילה עם אותו חומר פעיל, עד שמשרד הבריאות ביטל במפתיע את היתר היבוא שלה.

העיתון ציין כי אשתקד הוקפץ במפתיע מחיר התרופה Leadiant, הניתנת לחולים במחלה הגנטית הנדירה CTX, פי 12: מ-5,000 שקל לחפיסה ל-58 אלף שקל. במקביל, כך מדווח, אוסר משרד הבריאות על קופות החולים לרכוש תרופה עם חומר פעיל זהה ביבוא מקביל מיפן כדי להוזיל עלויות, וכך מאלץ את הקופות לרכוש אך ורק את התרופה שמחירה זינק.

מחלת ה-CTX מתבטאת בהצטברות בלתי תקינה של כולסטרול ומשקעים שומניים אחרים ברקמות הגוף. החולים סובלים מפגיעות נוירולוגיות, קטרקט, טרשת עורקים מואצת, מחלות כלי דם ותסמינים נוספים החל בגיל הילדות או הבגרות המוקדמת. עם הגיל חלה התקדמות במחלה. התרופות לטיפול במחלה זו – Xenbilox ו-Chino – מונעות הצטברות המשקעים בגוף ומאטות את הידרדרות המחלה.

על פי הדיווח, בישראל 46 חולים במחלה, 35 מהם מבוטחי "הכללית". בעשור האחרון רכשה הקופה את התרופות ביבוא מקביל מחו"ל בעלות של כ-5,000 שקל לחפיסה וספגה את רוב העלות שלה. התרופה אינה רשומה בישראל ולא יכולה להיכלל בסל התרופות. באוקטובר 2017 רשמה חברת התרופות Leadiant את התרופה Xenbilox בישראל תחת השם CDCA Leadiant ואז גם הזניקה את מחירה.

בדיווח נמסר כי בשבוע שעבר התריע יו"ר דירקטוריון "הכללית" אלי אדמוני במכתב למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי "חיוב הכללית ברכישת Leadiant עלול לגרום לקופה גידול בהוצאותיה בסך כעשרה מיליון שקל בשנה". אדמוני ציין כי ראוי שמשרד הבריאות יסייע ל"כללית" למצוא פתרון "שלא יעדיף את כיסן של חברות התרופות על פני הקופה הציבורית".

בדיוני ועדת סל התרופות האחרונה החליטו חבריה לא להיכנע לתמחור החדש ולא אישרו הכנסתה לסל, זאת בידיעה שלקופות עומדת החלופה הזולה יותר, Chino היפנית.

MBI יבואנית התרופה מסרה בתגובה כפי שמתפרסם בעיתון: "הטיפול היחיד לחולים ב-CTX הוא תרופה בשם CDCA Leadiant שבה הושקעו מחקרים רבים. היא קיבלה אישור FDA ו-EMA. התרופה Chino מיוצרת ומשווקת ביפן, איננה מוכרת בארץ ובעולם, איננה מאושרת לחולי CTX ולא נעשו עליה מחקרים על המחלה".

מתגובת משרד הבריאות בדיווח עולה כי הוגשה תביעה לבית הדין האזורי לעבודה על ידי מטופל הדורש לקבל טיפול באמצעות התכשיר הרשום וכי משרד הבריאות מקיים בדיקות ודיון מקצועי ויגבש עמדתו בנושא בימים הקרובים.