חדשות

נציב קבילות החיילים: חיל הרפואה נמצא באחד המשברים הקשים ביותר שידע

אלוף במיל' יצחק בריק בפנייה אל הקצונה הבכירה ולחברי הכנסת: עלייה במספר הרופאים המבקשים לפרוש מצה"ל, לצד קושי להחתים רופאים חדשים לשירות בצבא

חיילים באימון (צילום: אילסוטרציה)

במכתב ששלח השבוע נציב קבילות החיילים אלוף (מיל.) יצחק בריק אל הקצונה הבכירה בצה"ל ולחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הוא מתאר בין השאר משבר קשה בקרב הרופאים והאחיות בחיל רפואה. כך מדווח הבוקר (ה') "הארץ".

במכתבו ציין בריק כי רק 82% מתקני הרופאים בצה"ל מאוישים ויש עלייה במספר הרופאים המבקשים לפרוש, לצד קושי להחתים רופאים חדשים לשירות בצבא.

בריק דיווח במכתבו כי הרופאים מתלוננים על שחיקה גוברת, פער במערכות התומכות ומחסור בסביבת עבודה מודרנית.

"בצבא העמיסו עומס בלתי אפשרי על הגורמים המטפלים (רופאים), מה שהביא לשחיקתם ולפגיעה מובהקת בשירות למטופלים. אנו מצויים היום באחד המשברים הקשים ביותר שידע חיל הרפואה ואנו עדים לנטישת הרופאים את השירות הצבאי", כתב בריק, כך על פי הדיווח ב"הארץ".

המכתב המשתרע על עשרות עמודים מתעד שיחות שקיים נציב הקבילות עם עשרות קצינים ונגדים בקבע בזרועות וביחידות הצבא ובדו"ח נמתחת ביקורת על מדיניות כוח האדם בצה"ל. כאמור, יש במסמך התייחסות מיוחדת גם לנעשה בחיל רפואה.

נושאים קשורים:  חיל הרפואה,  רופאים בצה"ל,  שחיקה מקצועית,  שירות צבאי,  חדשות,  נציב קבילות החיילים,  אלוף במיל' יצחק בריק
תגובות
אנונימי/ת
17.08.2018, 09:48

אחת הבעיות הקשות בחיי רופא צבאי זו התוכנה האיומה של התיק הרפואי.

17.08.2018, 10:17

..אם באזרחות חסר רופאים, גם בצבע יחסר... בארץ לא מלמדים מספיק רופאים וחלק מהם לא יהודים ואי אפשר לגייס אותם לצבע. הכל בנוי על עולים החדשים ואלה שלא עזבו את הארץ. רובם מאלה שלמדו בחו"ל, יעשו הכל כדי להתקדם ולא לשקוע בצבע.
טוב שאלוף דיבר עם חברי הכנסת, אבל אנחנו יודעים מה הרמת ההבנה ויכולת קוגנטיבית של האנשים שיושבים שם.
צריך ללמדיותר רופאים כאן והכל יזרום.

אנונימי/ת
17.08.2018, 10:24

לגבי המשבר בחיל הרפואה - אין חדש תחת השמש.
תמיד היה מחסור ברופאים, ותמיד היו כאלה ששרתו / עשו מילואים הרבה יותר ממספר ״ מיוחסים״ שהיו מקבלים תפקידים נוחים יותר...
חיל הרפואה צריך להציע , תמורת שרות קרבי, התמחות במחלקות לפי בחירה, השתלמויות / תת התמחויות בחו״ל, והטבות נוספות. רק כך יצליחו למשוך יותר אופאים לשרות צבאי ממושך.

הגיע הזמן שהצבא בשיתוף עם האוניברסיטאות יקחו החלטה אסטרטגית ויקלו בתנאי הקבלה הקשוחים והלא הגיוניים לעתודאים הרוצים ללמוד את המקצוע בארץ ולא בחו”ל.
רק כך אפשר יהיה להתגבר על המחסור.
אני בטוח שהרופאים שיסיימו בהצלחה יהיו מצויינים ויתנו מענה למשבר הקיים זה מספר שנים.

אנונימי/ת
17.08.2018, 12:54

חיל הרפואה קוטף את הפירות הבאושים של מדיניות אותו החיל לפני 30 שנה.
כרופא עתודאי, הורה לנער העומד להתגייס,
אעשה *כל שביכלתי* כדי שלא ילך לעתודה ברפואה.
זכורה לי בעיקר "שיחתו" של קרפ"ר דאז, מיקי וינר, עם המתחיילים החדשים, בבה"ד 10, בתום לימודים ללא כל תמיכה פיננסית של צה"ל וסטאז':
הוא נשאל מדוע לא משולמת לרופאים משכורת ראויה (קיבלנו אז תשלום זהה לזה של חיילי החובה...), שתאפשר קיום עצמאי שלא בבית ההורים,
בתשובתו לעג לנו, ש"את זה היינו אמורים לדעת בעת ההתנדבות למסגרת".
כל ה"תיקונים" מאז נעשו מעט מדי ומאוחר מדי.
הנזק נגרם. בתאבון חר"פ.

אנונימי/ת
17.08.2018, 12:59

כי לשבת במרפאה ולעשות מסדר חולים לאנשים צעירים ובריאים שחלקם הלא קטן הם מתחלים ומתחזים זו לא רפואה כמעט וזה מ שעמם רצח. לתת פטורים משמירות/נעלים צבאיות/ עבודות מטבח/גילוח/שכיבה על מזרן רך או קשה והפניות על ימין ועל שמאל למרפאות מקצועיים שם יושבים רופאים שבכלל לא מבינים למה שלחו את האיש הצעיר והבריא זה לא רפואה ולא מעניין. 90 אחוזים מהמחלות עוברים כשהחייל משתחרר כי באזרחות אין גימלים ויש פחות פטורים וצריך לעבוד כדי להתפרנס.

אנונימי/ת
17.08.2018, 16:47

הממשלה והכנסת צריכות לשאול עצמן מה המבנה האמתי הנחוץ לשירותי הרפואה הצבאיים . להערכתי , על הרפואה הצה"לית לדאוג אך ורק ליחידות הלוחמות ולכל המסה הנותרת תדאג מערכת הבריאות הממלכתית האזרחית. אין כל הצדקה להפעלתן
ולקיומן של המרפאות הצבאיות בבסיסים /במחנות העורפיים.
וחשוב מאד לידיעת הגורמים הפיקודיים : המנעו מהפעלת לחצים על השיקולים המקצועיים של הרופאים הצבאיים .

אנונימי/ת
20.08.2018, 18:25

הוסף לזה את הפחד מעליהום תקשורתי ומשפטי על מקרה אחד למיליון שהתפספס בגלל כל המתחזים שהקהו והרדימו את חושיו של הרופא. גבוי של המערכת? בדיחה עצובה.

אנונימי/ת
17.08.2018, 13:22

הרפואה הציבורית בישראל נמצאת באחד המשברים הקשים ביותר שידעה. זו אמורה להיות הכותרת. והמצב עוד יחמיר מאד לצערינו הרב. למעשה הציבור נותר ללא שרות שנייוני בחלקים רבים בארץ והשרות הראשוני גוסס. זהו. 20 שנות מדיניות חברתית כלכלית של יבוש מניבים את התוצאה. הצרה הגדולה שמי שייבש את הציבורי לא הציב כרגוטלטור תנאים למערכת הפרטית בתחום ההכשרה וההוראה ויצא שייבוש המערכת הציבורית הביא בהכרח גם לריסוק מערך ההכשרה של הדור הצעיר

אנונימי/ת
17.08.2018, 15:44

מסכים עם החשיבה והמסקנה של ד"ר סביליה
נותנים לתלמידים החלשים שלומדים בחו"ל עם סימן שאלה גדול אם זכאים בכלל לתעודת בגרות שהולכים לומדים רפואה בחו"ל ומשטלטים על ענף הרפואה בארץ.

אנונימי/ת
17.08.2018, 16:54

מקוה שאינך רופא ואם הנך רופא - שאתה גמלאי שאינו מועסק כרופא.
מענין לדעת אם התחלת ואם סיימת לימודי רפואה בישראל , מה היו נתוניך האישיים
ומה היו הישגיך המקצועיים בתחום הרפואה.
האם הכרת ואתה מכיר את כל הישראלים שלומדים רפואה בחו"ל ?
וךמי בכלל יש הסמכות לקבוע כי בענף הרפואה בארץ יעבדו ויתפקדו אך ורק אלה שלמדו בישראל ?

אנונימי/ת
19.08.2018, 11:13

מסכים.פעם השחצנות היתה כזו שמי שלמד בבולוניה(כסמן ימני) נחשב לבררה-טמטום מוחלט.הכל ניתן ללמוד ולהשלים בוגרי חול מהר מאד מישרים קו עם בוגרי הארץ הפלצנים ובמקרים לא מעטים טובים מהם. אגב-אני למדתי בארץ.

17.08.2018, 18:01

הדור התחלף. גם צה״ל צריך להבין את זה. התשובה היא רק כסף ועוד כסף. העתודאי צריך לקבל מימון מלא ודמי מחייה לאורך לימודיו. גיוסו צריך להעשות ישר לשרות קבע (העתודאי מוותר על הרבה יותר מאשר מתגייס רגיל מוותר במשך שלוש שנים). תנאי השרות שלו צריכים להיות משופרים כולל רכב מלא וצמוד למן התפקיד הראשון. עליו לקבל ימי בית חולים בכל חודש וזאת כדי שיהיה שווה משהו ביכולת הטיפול שלו. ימי בית חולים אלה יוגדרו מראש במחלקות רלבנטיות לנדרש ממנו בצבא. אני בטוח שיש עוד מה לעשות.

לא מפתיע בכלל. הכפיפו חיל ייחודי וחשוב ערכית זה לאגף טכנולוגי לוגיסטי. האגף לא יודע לבלוע צפרדע מוזר זה ומתייחס אליה כמו למחסן ציוד או רכב וזו התוצאה.

19.08.2018, 12:13

ההכפפה לאט"ל היוותה מכת מוות לחיל רפואה. כעת זה פשוט מדור ללא גאוות יחידה, ללא השפעה ממשית. לא פלא שמבקר מערכת הביטחון חשף את הליקויים האינהרנטים- שחיקה של הרופאים, חסר מוטיבציה, ליקויים משמעותיים בזמינות הרפואה המקצועית.

אנונימי/ת
17.08.2018, 20:24

אם יש חוסר ברופאים איכותיים בארץ, מדוע לא מבטלים את המסלולים לתלמידי חו"ל?
הסיבה היא שמס' עשרות מליונים מוזרמים כך לאוניברסיטאות. אם הממשלה הייתה מוסיפה תקציב לאוניברסיטאות לא היה צורך במסלולים אלה והיה ניתן לקבל ללימודים כל שנה עוד מאות ישראלים שהיום נוסעים ללמוד בחו"ל. פתרון זה היה גם מעלה את הרמה ומאפשר בחינות רישוי מחמירות כמקובל בארה"ב למשל ולפי נסיוני עם בוגרי חלק ממדינות חו"ל החמרה זו חיונית. לעתים נראה שהדרישה העקרית למעבר בחינת רישוי היא היכולת לקרוא, לכתוב ולחתום.

אנונימי/ת
18.08.2018, 00:21

מהנדס בעתודה עובד כמהנדס בשרותו הצבאי, עו"ד כנל, כימאי כנ"ל ורק הרופא אינו עוסק ברפואה. בשלוש השנים שהוא רופא בצבא במסגרת העתודה הוא שוכח את מה שלמד בשבע שנות לימודיו. הנתק בין סיום הלימודים לעבודה בבי"ח במסגרת ההתמחות הוא אסון. ראוי ששלטונות צהל יקראו את התגובות כאן ואולי יזמנו כמה מאיתנו להציע להם הצעות לתפארת מדינת ישראל.

אנונימי/ת
18.08.2018, 20:50

אין מחסור אמיתי ברופאים מטפלים בצבא, הבעייה היא שרוב הרופאים בצה"ל משרתים בתפקידי "ניהול" מיותרים ולא עוסקים ברפואה. "בור הרופאים" כפי שמכונה המצב הזה אינו אמיתי, ה"בור" הזה נמצא במקרפ"ר בבסיס תל השומר שם יושבים תחת אורות הפלואורסצנט ומול מסך המחשב עשרות רופאים שעוסקים בניירת ולא ברפואה.

אנונימי/ת
19.08.2018, 00:07

אפשר לסכם את הכל במילה אחת, אם חיל האוויר היה מתייחס לטייסים כמו שחיל הרפואה מתייחס לרופאים, צהל היה מפסיד בכל המלחמות.
עשרות שנים שאני כבר מכיר את החיל ואוהב אותו, אבל היחס לרופאים שהם המרכיב העיקרי פשוט מחפיר.

אנונימי/ת
19.08.2018, 01:22

בתור מילואימניק שעושה הרבה ימי מילואים כרופא...
זה פשוט לא יאומן... בא חיל בן 19.5 עם תיק רפואי של זקן בן 90. באה חיילת בת 19 שבהיסטוריה שלה ראתה בתוך שנה רופאים מכל דיסציפלינה אפשרית ...

ראשית---את כל החיילים, למעט לוחמים ולמעט מקרים דחופים, צריך להפנות לראות רופא רק על חשבון הזמן הפרטי שלהם/חופשות.
שנית---צריך להטיל עונשים על חיילים החשודים בהתחזות.
פתאום תראו איך כולם נהיים בריאים, והרופאים הצבאיים עושים רפואה אמיתית.

אנונימי/ת
20.08.2018, 18:27

כל מילה בסלע.

19.08.2018, 16:32

צבא הגנה לישראל יקר, בתור רופא מילואים אני אומר לכם בצורה ברורה- אין לכם חוסר ברופאים. אתם פשוט לא יודעים לנהל את ענייני הרפואה בצורה טוב וכל קשקוש קטן מעבירים לטיפול הרופא.
יוצא מכך שב 90% מעבודת הרופא במסדרי החולים הינה מיותרת לחלוטין.
צר לי לומר זאת, אך למנהלי חיל הרפואה אין מושג בניהול רפואה שוטפת ולכן נוצר החוסר הפיקטיבי ברופאים.
תנהלו נכון את זמן הרופא ולא יהיה לכם מחסור.

אנונימי/ת
20.08.2018, 18:27

דברים כדורבנות.