חדשות

הלך לעולמו מנתח הלב הבכיר פרופ' גדעון אורצקי

מנתח הלב הוותיק, שהיה במשך 13 שנה מנהל המחלקה לניתוחי לב-חזה ב"איכילוב" ופרסם עשרות מאמרים מקצועיים, הלך לעולמו בסוף השבוע והוא בן 72

מנתח הלב פרופ' גדעון אורצקי, שהיה במשך 13 שנה מנהל המחלקה לניתוחי לב-חזה במרכז הרפואי תל אביב איכילוב, הלך לעולמו בסוף השבוע שעבר והוא בן 72. ביום שישי הובא למנוחות בבית העלמין בקריית שאול בתל אביב.

פרופ' גדעון אורצקי ז"ל

פרופ' אורצקי ז"ל סיים לימודי רפואה בהצטיינות באוניברסיטה העברית והדסה בירושלים. כעתודאי, שירת כרופא-לוחם בשייטת 13 ובשנות ה-70 השתתף בפעולות רבות בכלל זה במבצע "אביב נעורים". הוא התמחה בניתוחי לב ב"הדסה" כתלמידו של פרופ' יוסף ברנרד בורמן ז"ל (2016-1929) שהיה מחלוצי ניתוחי הלב הפתוח והשתלות הלב בישראל. את השתלמותו הנוספת בניתוחי לב ביצע אורצקי ב"מאיו קליניק" בארה"ב שבה שהה תקופה ממושכת ובסיומה חזר ל"הדסה".

"עד מהרה בלט גדעון כמתמחה מבריק ומחונן ואחר כך גם כרופא בכיר בהדסה", סיפר עליו תלמידו ד"ר ינאי בן גל, כיום מנהל המחלקה לניתוחי לב-חזה ב"איכילוב", שהחליף  לפני חמש שנים את פרופ' אורצקי כשפרש. "מ'הדסה' הוא עבר למרכז הרפואי כרמל בחיפה כדי לשמש כמנהל המחלקה לכירורגיית לב והיה אחד הצעירים ביותר בין מנהלי המחלקות בתחום הזה בארץ, רק בשנות ה-40 לחייו. מ'כרמל' עבר לנהל את המחלקה במרכז הרפואי תל אביב איכילוב.

"בנוסף לניתוחים שבהם השתתף, ניהל ב'הדסה' מעבדה למחקר קליני ופרסם עשרות רבות של מאמרים בעיתונות המקצועית. הוא עסק בתחומים רבים – במדע בסיסי, בגישות לתיקון מומי לב מולדים, בטכניקות לשימור לב, איסכמיה ורה-פרפוזיה (זילוח מחדש), טיפולים ללב הכושל כגון אורטומיופלסטיה וקרדיומיופלסטיה, תרמו-רגולציה של הגוף לאחר ניתוחי לב, ניתוחי לב תוך שימוש בעורקים בלבד וללא שימוש במכונת לב-ריאה (ניתוחים על לב פועם), התמחה בתיקון מסתמים והיה מחלוצי ניתוחי הלב הזעיר פולשניים בישראל. את הידע שצבר דאג להעביר לתלמידיו הרבים", ציין ד"ר בן גל. "גדעון היה ללא כל ספק רופא מבריק ומנתח מעולה. איש אשכולות".

מתכונותיו הבולטות, הוסיף ד"ר בן גל: "יכולתו להישאר מעודכן ומחובר לאורך כל חייו המקצועיים לטכנולוגיות ולחידושים בתחום התמחותו והצלחתו להעמיד דור של מנתחי לב וחזה ובהם גם מנהלי מחלקות ויחידות בארץ ובחו"ל".

בנוסף לכישוריו הבולטים ברפואה, עסק בעתות הפנאי שלו בנגינה בפסנתר והתעניין באמנות. "הוא היה מחובר היטב גם לעולם שמחוץ לרפואה והיו לו תחומי עניין רבים ומגוונים. הסתלקותו היא ללא כל ספק אבדה גדולה לנו במרכז הרפואי תל אביב איכילוב ובכלל לתחום ניתוחי הלב והקרדיולוגיה בישראל", אמר ד"ר בן גל.

אחד ממטופליו כתב ביום שישי באתר "אבלים": "ב-2001 אושפזתי במחלקתו. נותחתי בניתוח לב פתוח. הותקנו שלושה סטנטים. אני זוכר יפה את נועם הליכותיו, הביטחון שנטע בי והרגישות האנושית והמקצועית".

חבר ילדות וקולגה, נחמיה קיסר, הוסיף: "איך מספידים חבר ילדות, קולגה, האיש שהביא אותי לחיל הים, שניתח מאות אנשים רק כדי להיות כשיר לנתח גם אותי בבוא העת, לאחר שדחה את הצורך ב-20 שנה כשכבר הומלץ לי לעלות על השולחן. גדעון היה רופא דגול, חף מהתנשאות, שמר על ענווה – תכונה השמורה לאנשים גדולים באמת. נותרתי עם שתי צלקות – אחת בחזה ואחת בלב. נזכור אותו באהבה גדולה".

פרופ' אורצקי הותיר אחריו את אשתו ניצה, אח, שלושה ילדים נשואים ושישה נכדים.

נושאים קשורים:  פרופ' גדעון אורצקי ז"ל,  ניתוחי לב-חזה,  הדסה,  חדשות,  המרכז הרפואי איכילוב-תל אביב
תגובות
 
12.08.2018, 12:03

כואב לי על לכתו של פרופ' גדעון אורצקי.
עבדתי בזמנו ואיתו בירושלים.היה איש נהדר, רופא מעולה וחכם.

13.08.2018, 12:01

אבלה על מותו של גדעון אורצקי.חבר נעורים מוכשר ויפה נפש.אומן בכל
תנחומים למישפחה.תמי צור נגרי

13.08.2018, 12:02

אבלה על מותו של גדעון אורצקי.חבר נעורים מוכשר ויפה נפש.אומן בכל
תנחומים למישפחה.תמי צור נגרי

אנונימי/ת
14.08.2018, 19:09

תמיד הערצתי מנתחי לב

אנונימי/ת
14.08.2018, 19:09

תמיד הערצתי מנתחי לב