חדשות

ליצמן מתנה סיוע תקציבי ל"אסותא אשדוד" במינוי חשב מלווה

בדיון בוועדת הכספים של הכנסת דרש מנכ"ל אסותא מרכזים רפואיים התערבות ממשלתית מיידית כדי למנוע סגירת בית החולים באשדוד

חדר אשפוז ב"אסותא באשדוד". שתי מיטות בלבד בחדר (צילום: יח"צ)

מנכ"ל "אסותא מרכזים רפואיים", פרופ' ארי שמיס, אמר אתמול (ה') בדיון בוועדת הכספים של הכנסת שעסק בגרעונות בתי החולים הציבוריים שאינם ממשלתיים, כי "ללא התערבות מיידית של המדינה – קרי סיוע כספי, "אסותא אשדוד" ייסגר עד הרבעון האחרון של השנה, וזה לא איום סרק".

בשבוע שעבר דווח כי גירעון אסותא אשדוד מגיע כבר עתה ל-150 מיליון שקל ובית החולים ביקש סיוע כספי מהמדינה בדומה לזה שניתן ל"הדסה" ול"לניאדו". סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בדיון כי המדינה תסייע אך תתנה זאת בהצבת חשב מלווה.

בדיון דחה פרופ' שמיס טענות ש"אסותא" צירף לשורותיו רופאים כשהציע להם שכר מוגדל ביחס למה שקיבלו בבתי החולים האחרים. הוא הסביר: "חלק גדול מהרופאים שהצטרפו לבית החולים יצאו לחופשה ללא תשלום מבתי החולים הקודמים שלהם כדי לא לקחת סיכון במעבר ל'אסותא אשדוד'. אם לא ירגישו שנמצא פתרון לגירעון, הם יחזרו למקום העבודה הקודם שלהם ובית החולים לא יוכל לפעול.

בתי החולים הממשלתיים צוברים גירעון מצרפי של כשני מיליארד שקל בשנה המכוסה על ידי הממשלה. בתי החולים הציבוריים האחרים מקבלים תמיכה כוללת של 200 מיליון שקל בלבד, ורבים מהם מדווחים על גרעונות קשים עד סכנת קריסה.

ליצמן מסר כי התקציב שניתן לבתי החולים הממשלתיים הוא 1.86 מיליארד שקל והוא דורש תוספת של 1 מיליארד שקל לכלל בתי החולים הציבוריים. הוא מסר כי ידון על כך עם שר האוצר.

ראובן קוגן, סמנכ"ל הכספים של "הכללית", אמר: "עקב הגרעונות נדחים תשלומים ונדחים טיפולים, והדחיות מגדילות את אורך התורים. המשבר התקציבי המתמשך מתקרב לנקודה של משבר פיננסי. כשאין כסף לשכר ותרופות, נסגרות פעילויות ומחלקות בשעות מסוימות ולא פותחים מחלקות נוספות. המחלקות עובדות חצי יום".

בדיון סיפרה מנהלת בית החולים העמק בעפולה, ד"ר אורנה בלונדהיים: "יש לנו מערכת מעולה אבל היא עובדת רק חצי יום בגלל מחסור בתקציבים. בהיעדר תקציב, חדרי ניתוח ומרפאות פועלים רק בשעות הבוקר. התוצאה: תורים בלתי נסבלים. אלף איש מחכים לניתוח קטרקט, מאות מחכים מעל שנה לניתוחים אורתופדיים, עשרות מחכים בבית עם קטטר לניתוח פרוסטטה. זה בלתי נסבל".

נציגת האוצר בדיון, נועה היימן, הדפה את הטענות ואמרה, על פי "דה מרקר": "ההוצאה על בריאות גדלה בהתמדה בשנים האחרונות ונעשו רפורמות משמעותיות".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר בסיכום הדיון: "הפתרון לבעיה הוא תוספת תקציב של מיליארד שקל, כפי שמבקש סגן שר הבריאות. המצב הזה לא יכול להימשך. אם לא תחול התקדמות במסגרת השיחות של סגן שר הבריאות עם האוצר, נדון בכך. לא ניתן יד לסגירת בתי חולים".

נושאים קשורים:  אסותא אשדוד,  גירעון תקציבי,  גרעונות בתי החולים,  חדשות,  פרופ' ארי שמיס,  משרד האוצר,  משרד הבריאות
תגובות
אנונימי/ת
10.08.2018, 09:25

אסותא רמת החייל ברווח של 500 מיליון שח. זאת אתה חברה. לא ברור לי למה לאף אחד לא ירד האסימון. 500-150=350. מישהו מאחז עיניים לציבור. או שמישהו לא אומר אמת.

10.08.2018, 09:34

או שכל בית חולים אמור לעמוד בפני עצמו, ואין סיבה שהרשת תמשיך להחזיק בית חולים הפסדי...

אנונימי/ת
10.08.2018, 14:42

אם כל הסיפור היה 150 מיליון אז היתה זו צרה קטנה. כל המודל הכלכלי של בתי החולים הציבוריים הוא הזוי. מה גרם לשוקי שמר לחשוב שאסותא אשדוד יוכל להחזיק את עצמו כלכלית ועוד לתת שרות בסדנדרט גבוה יותר מבתי החולים הציבורים האחרים? נראה שהנפילה תהיה קרובה יותר וחזקה יותר ממה שחושבים. הסדקים הראשונים כבר כאן - עובדים שגויסו במאמץ רב, כבר מתחילים לעזוב. התאוריה של שוקי שמר שרוח החדשנות והמבנה המפואר יפצו על שכר ותנאי העסקה - פשוט לא עובדת.

אנונימי/ת
12.08.2018, 02:57

אסותא אשדוד תוכנן לכלול שר"פ בהיקף 25% אבל ברגע האחרון הממשלה זיגזגה והחליטה לאסור זאת.

17.08.2018, 07:34

באסותא אשדוד אין שר"פ. זה כל ההבדל.

אנונימי/ת
10.08.2018, 09:42

בתי החולים הציבוריים וקופות החולים מפסידים מיליארדים מדי שנה בגלל תקצוב חסר של מערכת הבריאות. הרגולטור (האוצר) קובע הן את ההכנסות והן את ההוצאות ואז מתקצב בחסר ושולח את בתי החולים והקופות לשוק בו מתווכחים על הנחות. זו בושה. באסותא/מכבי עשו שגיאה גדולה כשהחליטו להיות בעלים של בית חולים ציבורי. מה הם חשבו? שהם יותר חכמים מאחרים? בוודאי הגיעו לגירעון ועוד איזה גרעון... גרעון שנתי דומה לזה של הדסה שהוא גדול פי כמה. שהם יכלכלו את צעדיהם ושהאוצר יכניס את ידו לכיס ויכסה את גירעונות בתי החולים הציבוריים הלא ממשלתיים בדיוק כפי שהוא מכסה לממשלתיים.

אנונימי/ת
10.08.2018, 11:35

אין ניסים ונפלאות. אין יש מאיין. זה מה שקורה במדינה ללא תכנית בריאות מוסדרת, ללא תקצוב ריאלי, ללא רשות אשפוז שכפופים אליה כל בתי החולים, ואם הפרדה ארכאית של בתי חולים של קופ"ח ובתי חולים ממשלתיים ולבסוף התברכנו בצמד חמד של שר בריאות שכל יום שני וחמישי מאיים בהתפטרות מפאת חקיקה דתית וראשו נתון בפוליטיקה הממסדית ולא בבריאותם של תושבי המדינה, זאת למעט המגזר החרדי כמובן, ומנכ"ל משרד "כוכב עולה" בשמי הפוליטיקה שמבין בבריאות כמו מסע בין כוכבים.

אנונימי/ת
12.08.2018, 03:03

במכבי הבינו מזמן את מה שכולם יודעים: מערכת הבריאות הישראלית נמצאת בכיס הקטן של בכירי בתי החולים שנכנסים ויוצאים מהנהלת משרד הבריאות בשיטת הדלת המסתובבת. כל המערכת מרקדת לצלילי החליל שלהם ובנויה כדי למקסם את האינטרסים שלהם (פרופסורה, פרקטיקה פרטית, תיירות רפואית). ולכן הגיעו למכבי במסקנה ש-if you can't beat them, join them, ועכשיו גם למכבי יש חבורה של בכירים באסותא אשדוד והם עושים את העבודה המצופה מהם.

אנונימי/ת
10.08.2018, 14:39

רק שינוי התמחור של האשפוז שיענה על ההוצאות בפועל+ פיתוח יביא מזור לבתי החולים ופריחה לרפואה הציבורית. כול צורת תמחור אחרת בחסר או בהשלמות לא הגיונית ונידונה לכישלון

לשני האנונימים האחרונים:,
שמח כי הגעתם למסקנה כי יש לפטר את הצמד ליצמן -שם-טוב בגלל אי התאמה מוחלטת.
זות דרשתי בכתב מעל במה זו בעקבות מספר כשלים אישיים שלהם - הדוגמה הבולטת היא טיפולם במשבר הדסה במחלקה לאונקוהמטולוגיה של ילדים.
אולי יש מקום לפנות אל יו'ר התנועה" לאכות השלטון" עו'ד אליעד שרגא שיטפל בכך?
בבגץ?
בכל דרך שימצא לנכון!
אני אפנה אליו אישית - אני מניח שיהיה זקוק למספר פונים , בעלי אותה דעה!
פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
10.08.2018, 18:12

ומה ההישגים שלך תיאו ?
מבחינתי יעקב ליצמן מתפקד מצוין !

אנונימי/ת
10.08.2018, 18:16

לא היתה ואין הצדקה לבית חולים באשדוד.
כן היתה הצדקה להקמת מרכז רפואי אוניברסיטאי גדול דוגמת סורוקה/רמב"ם/שיבא
במקומם של בתי החולים הקקיוניים קפלן ויצחק שמיר (אסף הרופא לשעבר ׂ) שישרת
את אשדוד, יבנה, רחובות, רמלה ולוד עם דרכי גישה מהירות רק לאמבולנסים.

אנונימי/ת
12.08.2018, 03:10

יש הרבה יותר מדי בתי חולים ומיטות אשפוז בישראל, במיוחד באזור המרכז. לכן לא הייתי מאחד את קפלן ושמיר (אפשר גם להוסיף את וולפסון ומעייני הישועה) אלא פשוט סוגר אותם ומפנה את הצוות שלהם להסבה לרפואה בקהילה.

אנונימי/ת
10.08.2018, 18:24

למי שעדיין לא הפנים, "כשמערכת הבריאות מתנהלת כמו "כלכלת מיקרו", אדם קשיש וחולה הנזקק לתרופות, אשפוזים, בדיקות וסיעוד (ומפאת גילו ומצבו הבריאותי אינו עובד מן הסתם) לעולם לא יהיה כלכלי! בכלכלת מאקרו המביאה בחשבון גם שיקולים חברתיים של אוכלוסיות והשפעות גומלין רחבות יותר הצורך לדאוג לחלש/קשיש/חולה הניתוח הכלכלי שונה. אבל החברה הישראלית של 2018 לא רואה בעיניים.

אנונימי/ת
12.08.2018, 03:18

גם כלכלת מאקרו מביאה בחשבון שיקולים כלכליים בלבד, ואיך שלא תסובב את זה, במדינת הרווחה המודרנית מרגע שאדם עובד (במגזר הפרטי) מגיע לגיל פרישה הוא הופך ל-"לא כלכלי", דהיינו, מאזן התשלומים בינו לבין הממשלה הוא שלילי ותזרים המזומנים הוא חד כיווני. זאת עובדה שאיננה תלויה בהשקפת עולם. לכן רוב מדינות הרווחה המערביות נמצאות בבעיה בשל הילודה נמוכה, אבל לשמחתנו בישראל זה לא המצב, על כל אדם שמגיע לגיל הפרישה יש כמה שנכנסים לגיל העבודה.

יש גם פתרונות כלכליים שחלקם מיושמים בישראל: צמצום המגזר הציבור (לא מיושם, להפך), ביטול הקביעות (לא מיושם), איסור שביתה במונופולים ציבוריים (לא מיושם), העלאת או ביטול גיל הפרישה (מיושם חלקית), ביטול רטרואקטיבי של הפנסיה התקציבית (מיושם חלקית), הפרשות חובה לפנסיה צוברת (מיושם אך יש להגדיל את שיעור הפרשות החובה).

אנונימי/ת
15.08.2018, 22:05

בוא אגלה לך סוד קטן שאתה בטח יודע טוב ממני. לכל אדם כמעט בכל מקצוע ותפקיד יש "גיל שיא" מסוים שמעבר לו הוא יעיל פחות וכלכלי פחות, זה כלל לא קשור לגיל פרישה וזה קורה הרבה קודם. עם כל בעיותיהן של מדינות הרווחה משום מה הפריון בהם גבוה משל ישראל... נקודה שנייה: כמעט כל אלו שנולדים היום יהיו בעתיד קשישים שיהיה צורך לדאוג להם. זו חזקה שבטבע. דרוויניזם חברתי כלכלי וראיית טווח קצר לא יובילונו רחוק, לא במיקרו גם לא במאקרו.

אנונימי/ת
10.08.2018, 20:23

הטענות של אסותא אשדוד מגיעות כדי שיוכלו לקבל אישור להפעלת שר״פ. כזכור הממשלה פיצתה את אסותא על מניעת הפעלת שר״פ באסותא אשדוד. כעת שוב נסיון להכללת השר״פ בלי להחזיר לממשלה את התמיכה.

אנונימי/ת
11.08.2018, 09:50

כן, ישראבלוף צפוי שהיה ידוע לכל השחקנים כבר בעת חסימת ההסכם. כולל התסריט של מינוי חשב מלווה.

אנונימי/ת
17.08.2018, 18:15

המדינה חושבת שזה קרה כי לא היה להם חשב?