חדשות

נכשל המו"מ: שביתת האחיות החלה הבוקר בכלל מוסדות הבריאות

יו"ר הסתדרות האחיות: "הכרזנו על שביתה כוללת עד שלא יבוצעו פעולות אופרטיביות לפתרון העומסים הבלתי נסבלים ולהגנה על הצוותים הרפואיים ועובדי מערכת הבריאות"

מחאת האחיות בהדסה עין כרם. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

המו"מ בין האחיות למשרד הבריאות הסתיים ללא תוצאות. לאור כשלון המגעים, החל מהבוקר ישבתו האחיות והאחים במוסדות בריאות ברחבי הארץ - כך הודיעה הלילה הסתדרות האחיות. "הכרזנו על שביתה כוללת עד שלא יבוצעו פעולות אופרטיביות לפתרון העומסים הבלתי נסבלים ולהגנה על הצוותים הרפואיים ועובדי מערכת הבריאות", מסרה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן.

השביתה צפויה להתקיים גם מחר, אם לא יחול שינוי של הרגע אחרון  והפעם תכלול עצרת אחיות גדולה במרכז תל אביב.

היום (ג') בשעה 14:00 תתקיים פגישת מו"מ נוספת במשרדי האוצר בין הסתדרות האחיות למנכ"ל משרד הבריאות ולנציגי האוצר במטרה להגיע להבנות לסיום השביתה.

גורם בהסתדרות האחיות אמר בשיחה ל"ישראל היום": "המאבק שלנו הוא מאבק עקרוני על שינוי סדר עדיפויות לאומי ודמותה של מערכת הבריאות. על תוספת של מיטות ותקני אחיות שתביא להפחתת העומסים שהם אחד הגורמים לאלימות. ביישום המלצות הוועדה למאבק האלימות הלכו כברת דרך לקראתנו. אבל כמה שלא תוסיף סדנאות להתמודדות והכלה ומידע ממוחשב על זמני המתנה למטופלים, זה לא באמת עוזר כי העומס הוא הבעיה הרצינית שמשפיעה על הכל. על המטופל שבא טעון ועל המטפל השחוק".

האחיות מוחות על אוזלת ידה של ממשלת ישראל בטיפול באלימות הקשה במערכת הבריאות ואי יישום המלצות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות שהתקבלו כבר לפני כתשעה חודשים.

הוועדה, בראשות פרופ' שלמה מור יוסף, שהוקמה בעקבות רצח האחות טובה קררו ז"ל על ידי מטופל, קבעה בין השאר כי יש להרחיב את סמכויות המאבטחים בבתי החולים, להציב שוטרים בחדרי מיון, להרחיב את הענישה לתוקפי צוות רפואי ולפתח יישומון שישמש כלחץ מצוקה. רבות מההמלצות לא יושמו עד היום.

במו"מ שהתקיים הלילה בין הסתדרות האחיות למשרד הבריאות, ניסו הצדדים להסכים על צעדים למניעת האלימות כלפי צוותים רפואיים, אך הסתדרות האחיות דרשה שהפעולות יגובו בתוספת תקציבית משמעותית כדי להבטיח שאכן ימומשו.

השביתה תתקיים בכלל מערכת הבריאות. האחיות בבתי החולים יעבדו במתכונת שבת, תחנות טיפת חלב יושבתו מעבודת האחיות בכל הרמות כולל הפיקוח, והאחיות בקהילה לא יקבלו קהל (למעט טיפולי בית, מתן אינסולין, טיפול בפוריות, טיפול בחולים אונקולוגים, מוקדים ומר"מ ויחידות לאשפוז יום).

בהנחיות‏ לשביתה ‏שהועברו לכלל האחים והאחיות צוין כי בכל עיר תתקיים תורנות של תחנה אחת בלבד למענה ייחודי לפגים ונשים הרות בסיכון. בנוסף, תהיה תורנות בלשכות הבריאות למקרים דחופים בלבד כגון כלבת, דלקת קרום המוח ומקרי התפרצות של מחלה מידבקת או מגיפה.

בדיקות דם וסקירת יילודים יינתנו בלשכות הבריאות על ידי אחות תורנית. מרפאות חיסונים לטסים לחו"ל יהיו סגורות בכל לשכות הבריאות ברחבי הארץ עד תום השביתה. בבתי החולים, הצוותים הסיעודיים לא יעבדו בשירותים האמבולטוריים, כולל מרפאות ומכוני אשפוז. חדרי ניתוח בכל מחלקות האשפוז יעבדו במתכונת שבת, במחלקות ‏טיפולי ‏נמרץ ‏יפעל ‏צוות ‏סיעודי מצומצם וצוותים לשעת חירום יוקמו בכל בתי החולים. בנוסף, בבתי הספר לאחיות הצוותים הסיעודיים לא יעבדו כלל.

נושאים קשורים:  שביתת אחיות,  אלימות כלפי צוות רפואי,  הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות,  הסתדרות האחיות,  אילנה כהן,  חדשות
תגובות
 
07.08.2018, 14:11

במכבי אין שביתה