חדשות

עלות התרופות לסרטן שנזרקות לפח מדי שנה הוערכה ב-40 מיליון שקל

שני רופאים מ"בילנסון" בדקו ומצאו כי השלכת שאריות אמפולות גורמת לבזבוז משווע של תרופות אונקולוגיות יקרות ערך בשל צורת אריזתן

תרופות יקרות ערך באריזת אמפולה נזרקות לפח. אילוסטרציה

מחקר שערכו רופאים מ"בילינסון", ד"ר דניאל גולדשטיין ממרכז הסרטן דוידוף וד"ר אורי לירן, מצא כי עלות התרופות לסרטן שנזרקות לפח עקב השלכת שאריות של אמפולות מגיעה ל-40 מיליון שקל בשנה, על פי הערכה. כך מדווח הבוקר "ידיעות אחרונות".

שני הרופאים בדקו את התרופות נגד סרטן שניתנות בעירוי לווריד - 74 סוגים עבור 150 חולים מדי יום. הם מצאו כי חלק מהתרופות מגיעות באמפולות בגודל קבוע ואחרות בגדלים משתנים. יש תרופות שבהן נעשה שימוש אחד בלבד לאחר שהאמפולות נפתחו ויש שניתן לשמור שארית במקרר לתקופה של עד חודש מפתיחת האמפולה.

על פי החישוב שנעשה, עלות התרופות לסרטן שבהן נעשה שימוש בחודש אחד הגיעה ל-2,763,016 דולר. כ-5% נזרקות לפח (שאריות) – כ-142 אלף דולר. בחישוב שנתי לגבי השאריות שנזרקות לפח רק ב"בילינסון" - 1.7 מיליון דולר.

"העלות השנתית של תרופות מבוזבזות מדי שנה במדינה מוערכת ב-40-35 מיליון שקל", מסרו שני הרופאים.

בדיווח נמסר כי חמש תרופות אחראיות לכ-70% מהבזבוז: Cabazitaxel (לסרטן הערמונית), Methotrexate (לטיפול בסוגי סרטן שונים), Dacarbazine (למלנומה ולימפומה), Docetaxel (סרטן השד ונוספים), Tabectedin (לטיפול בסרקומה).

לעומת זאת חמש התרופות החסכוניות ביותר על פי אותו דיווח: Oxaliplatine,יCetuximab (שניהם לטיפול בסרטן המעי הגס), Etoposid ו-Vinblastine (סוגי סרטן שונים) ו-Dacarbazine  (לימפומה).

ד"ר גולדשטיין אמר לעיתון כי הבעיה היא בגלל האריזות של התרופות. רוב היצרניות מודעות לבעיה שניתן לפתור אותה בקלות אבל רובן לא נקטו עד כה בצעדים כדי למנוע את הבזבוז. "יש מקום להניח שאינן רוצות לפגוע ברמת הכנסותיהן". בית החולים ביוזמתו נקט במהלכים לצמצום זריקת שאריות תרופות לפח, בין השאר שיתוף כמה חולים בקבלת התרופות היקרות במיוחד במקום שימוש עבור חולה יחיד.

על פי הערכה שנעשתה בארה"ב, בשנים האחרונות ההוצאה העולמית על תרופות נגד סרטן בלבד מגיעה ל-50 מיליארד דולר בשנה.

נושאים קשורים:  תרופות אונקולוגיות,  אמפולות,  אריזת תרופות,  שארית תרופה,  תרופות מבוזבזות,  חדשות,  המרכז הרפואי "בילינסון",  מרכז דוידוף,  יוקר התרופות
תגובות