חדשות

הכל נשאר במשפחה: מינויי קרובים של סגן שר הבריאות בבתי החולים

תחקיר חברת החדשות חושף: מקורבים לליצמן מונו באורח פלא לתפקידים בבתי חולים ואלה "נתפרו" במיוחד עבורם. ליצמן: "אין לי כל קשר לזה"

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. ריבוי מינויים מחסידות גור. צילום: הדס פרוש / "פלאש 90")

בבית החולים אסותא באשדוד מועסקים רב, משגיח כשרות ומתאם קשרי קהילה, כולם משויכים לחסידות גור, חצרו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, כך פורסם אמש (ג') במהדורת החדשות בערוצים 12 ו-13.

בתחקיר תחת הכותרת "תעשיית הג'ובים של סגן שר הבריאות" דיווח כתב חברת החדשות חיים ריבלין כי מקורבים לליצמן "מונו באורח פלא" לתפקידים במערך הרבנות בבתי חולים שונים וכי התפקידים "נתפרו" במיוחד עבורם. כמה מהם קרובי משפחה של סגן השר בדרגות קירבה שונות. עד כה ליצמן לא חתם על הסכם ניגוד עניינים כנדרש מכל שר או סגן שר. במסמך זה עליו לחשוף בעלי תפקידים שעשויים להיות להם זיקה אליו ולתחום עיסוקו, בכלל זה קשר משפחתי.

בשידור נמסר כי משגיח הכשרות באסותא אשדוד, המופיע בפרסומי בית החולים בשם "הרב ישראל", הוא לא אחר מאשר ישראל ליצמן, אחיינו של סגן השר. בשיחת טלפון עימו, שבה הזדהה בשם משפחתו, הכחיש קשר כה קרוב לסגן השר.

בבית החולים משגב לדך בירושלים מועסק כרב בית החולים גיסו של סגן השר ליצמן שעלה באחרונה מארה"ב. בשיחת טלפון שקיים כתב הטלוויזיה עימו, הודה שלום גרינבוים שהוא אכן הגיס.

ישראל בבצ'יק, אחיו של מוטי בבצ'יק עוזרו הבכיר של ליצמן, הוא רב בית החולים בילינסון בפתח תקוה.

בכתבת התחקיר נמסר כי בכירים במערכת הבריאות שביקשו להישאר בעילום שם אמרו כי "במקרים מסוימים הועברו אליהם הנחיות מפורשות לקלוט אנשים שסגן השר חפץ ביקרם". אחד הבכירים סיפר: "ליצמן התקשר בעצמו או שלח את עוזריו להודיע את מי אני מתבקש למנות".

רוב המינויים האחרים הם בתפקיד המכונה "מתאם קשרי קהילה לציבור החרדי". בכיר במשרד הבריאות אמר לכתב ריבלין: "אם בקופות החולים עשוי להיות בזה צורך, הרי שבבתי חולים זה כבר נטו סידור עבודה". מתאמי קשרי קהילה מחסידות גור מועסקים בבתי החולים זיו בצפת, קפלן ברחובות, ברזילי באשקלון, סורוקה בבאר שבע, אסף הרופא בצריפין ורמב"ם בחיפה. מרביתם כלל אינם מתגוררים בקירבה לבית החולים.

פרסום מחתרתי ברשת האינטרנט של אחד ממתנגדיו של ליצמן העלה פוסט תחת הכותרת: "פרשיית המינויים הפוליטיים של ליצמן".

תגובת סגן השר ליצמן: "אין לי כל קשר למינויים אלה. אינני עוסק בשום מינוי פרסונלי מגזרי". עוד נאמר בתגובה ששודרה במסגרת החדשות: מינוי מתאמי קשרי קהילה בקופות החולים ורבנים בבתי חולים היא תופעה מוכרת שנים ארוכות, הרבה לפני שליצמן החל בתפקידו וללא זיקה וקשר לחסידות גור ולקירבתם לליצמן. יש לדחות כל ניסיון לחבר בין מינויים כלשהם בבתי החולים לבין התערבות ליצמן למינויים אלה, שכן מדובר בהכפשות ללא בסיס וללא כל קשר למציאות".

באשר לחובת מילוי שאלון הסכם ניגוד העניינים, נאמר בתגובה כי היועץ המשפטי יכריע בעניין הזה.

נושאים קשורים:  מינויים,  מינויי קרובים,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  חסידות גור,  רב בית חולים,  מערך הרבנות בבתי החולים,  מתאמי קשרי קהילה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
18.07.2018, 10:46

שחיתות עצומה . מעולם לא היתה שחיתות איומה כזאת בכל עניני משרד הבריאות.
יפוטר ליצמן מיד.

אנונימי/ת
18.07.2018, 13:32

כל המדינה שחיתות אחת גדולה

לכול האנונימיות לסוגיהם
אינכם שונים מתיצמן. גם הוא עושה צעדיו במחשכים. הוא ומנהלי בתיה"ח שנתנו יד למינויים אלו
אז אני פונה לרופאים שלא יפחדו
הגנבים של הקופה הציבורית הם ליצמן ומי שנתן יד למינויים אלו. רופאים צריכים לפנות למבקר המדינה, לגופים שעוסקים בזכות לדעת, במי שעוסקים ביושר המידות ולקופות כדי שיסבירו איזה קריטריונים עמדו בהם הזוכים המאושרים.
אני פונה למבקר המדינה לחקור את גנבת כספי החולים ע"י מקורבים

אנונימי/ת
18.07.2018, 21:43

אייליג, אני זוכר שהיית מורה שלי והיית אחלה גבר. וגם חכם. אבל אתה הרי יודע מי יושב בהנהלות של בתי החולים וקופות החולים וגם משרד הבריאות. שמה אחד תופר לך את התיק השני מוסיף ידית נשיאה והשלישי תולה אותך איתו. אלה מאפיה, כולם מתים מפחד ואנחנו הרי כל אחד לנפשו. אלה מחסלי חשבונות. עד שלא יבוא גוף חקירה ומשפט שעובד מהר וחזק השחיתות תימשך וכל מי שיצא נגדה יחוסל. אתה מבין אייליג, כל פעם שממנים מנהל בית חולים או סגן שלו הדרישה הראשונה והאובליגטורית זה נאמנות. לא לחוק, לא לחולה, רק למשרד. וגם הנהלות בתי החולים ממנות למנהלי מחלקות מי שיעשה מה שאומרים לו ולא ישאל שאלות

18.07.2018, 19:36

j,hf, sux przhy vkuuth uhnna t, thunu uh,pyr hjs go fk vbvk, vnars vthnpuybyho ujurah vrgv bds vruptho ucr xhni yuc crtao

אנונימי/ת
18.07.2018, 19:51

קלטתי אות ממש בקוד גאון אתה

אנונימי/ת
18.07.2018, 21:52

חתיכת דוס פרזיט הלוואי ויממש את איומו ויתפטר יחד עם כל הנהלת המשרד האימפוטנטים וחורשי הרעה נגד הרופאים ובר סימן טוב בראשם- "תרגום ממקלדת אנגלית"

אנונימי/ת
22.07.2018, 06:26

אני מזכיר לד"ר לביא שמשרד הבריאות התלה את רישיונו של ד"ר אריה אבני על התבטאויות הרבה פחות חמורות נגד הנהלת המשרד.

אנונימי/ת
18.07.2018, 19:45

הגיע הזמן שיתפוטר. מי יודע מה רוטשטיין עשה לו שהוא שונא את הרופאים. בחסות ליצמן וכחלון, שני אוהבי ישראל ידועים, מתמחים מקבלים 29 שח לשעה. בושה.

אנונימי/ת
18.07.2018, 19:49

בא לי להקיא. מזעזע.

אנונימי/ת
18.07.2018, 19:49

בא לי להקיא. מזעזע.

אנונימי/ת
18.07.2018, 22:45

בושה וחרפה
אם זה נכון כנכתב- יש לפטר אותו ואת מנהלי בתי החולים המעורבים בשליתותזאת

אנונימי/ת
18.07.2018, 23:45

מילא ליצמן שהוא פוליטיקאי שהבריאות בישראל מעניינת אותו כשלג דאשתקד. הוא עדיין חי בקהילה שלו, במגזר שלו, בחצר הרב שלו, גלותי כמו הכובע והקפוטה הפולניים שהוא לובש. אבל מדוע הרופאים המועסקים במשרדו אינם מתפטרים, את זה אינני מבין.

18.07.2018, 23:46

אני כתבתי את הדברים ולא בקשתי להסתתר תחת אנונימיות.
דר' מיכאל אטלס

אנונימי/ת
19.07.2018, 12:14

לא הבנתי מדוע אתה מצפה מרופאים לוותר על מקום עבודתם. הם לא אחראים על תוצאות הבחירות או המינוי של ראש הממשלה. ממילא משרת שר היא משרה זמנית ולא בטוח שעוד שנה יהיה שם.

אנונימי/ת
22.07.2018, 06:28

האמת היא שליצמן הוא אחד משרי הבריאות שכיהן הכי הרבה שנים בתפקיד. מאז 2009 הוא מכהן כבר כ-7 שנים בתפקיד. לא מן הנמנע שגם אם תקום ממשלת שמאל הוא יחזור אליו.

אנונימי/ת
19.07.2018, 02:54

מה שמפליא אותי זה הפליאה שלכם.
סיסמאות כמו "כל המדינה שחיתות" ו "די לאלימות" יעילות כמו מוקסיפן ל mrsa.
אנחנו כבר שנים מתריאים ולא מתאמצים יותר.
אז הנפוטיזם נמשך, האלימות נמשכת כלפינו - ראו המקרה המזעזע שקרה היום.
אין מנהיג שיעמוד מול התקשורת ויציב דרישות ללא מומ למה שחייב להשתנות אתמול.
אין מי שיספר לציבור בלי לפחד שתקציב סל התרופות הופך את אנשי הועדה למחליטי מי לחיים ומי למוות. כן, זה קשה מאוד לומר ואף לכתוב מפשט כזה - אבל זה ה"ימינה שמאלה" של ימנו!.
ועוד המון דברים שצריך אדם מיוחד ללא חת שיעשה גם אם צריך אז מול המצלמות על מנת שהצעבור ידרוש זאת מיידית, מהממשלה ומנערי האוצר שמונעים זאת ומצליחים לישון בלילה ובשלווה של אמונה שנובעת מיהירות,, בורות, ואופי של עבד שימלוך. כזו יהירות של ילדים בני 30-40 שמעיזים לקרוא לעצמם סיירת מטכל דל המדינה בעיתון. ובמיוחד בשנים שיש! כסף.
ולגבי נפוטיזם ושחיתות - זה יש בכל מקום ובמיוחד כאן. זה גם מה שמכניס אנשים לתפקידי מפתח שגדולים עליהם ללא השכלה וידע נדרשים ובקיצור severly inadequate.
אנשים בתפקידי מפתח כאלו צריכים להיות מיוחדים ביותר ומשכמם ומעחה, וכן, גם עם השכלה ענפה ביותר. ולא חצי תואר מאיפשהו ורכב שאבא קנה להם על מנת שיסעו לעבודה שסידר להם.
בקיצור יש כאן אנשים נפלאים ונכונים אך הם מיעוט קיצוני.
תחשבו לרגע, על כמה מהקולגות שלכם ואלו שסביבכם הייתם מרעיפים שבחים מבלי לגרד באף?
איזה רופא היה מנהיג אמיתי ומולצח בהיסטוריה של הרי והרפואה כאן בכלל ,(אינני מדבר על מקצועיות כמובן אלא על כל השאר).
פסימי קטרן ונרגן אנכי? לא.
אלא צועק חמס. אי אפשר לעבוד ולחיות כך.
משהו חייב להשתנות.

אנונימי/ת
19.07.2018, 08:14

ברור למה משרד הבריאות נותן לרופאים ה-"כוכבים" הרשלניים והמושחתים לסגור לעצמם חוזים של "פולטיימרים" על חשבוננו. אין שום הבדל בין זה לבין הג'ובים של ליצמן והנפוטיזם של הרבה מנהלי בתי חולים. כל אלה מרוויחים מהערבוב של רפואה פרטית וציבורית. יש להפריד לאלתר הרפואה הציבורית מהפרטית, למנות מנהלים מקצוענים לא רודפי בצע ולהפסיק גם את החגיגות בתחום האדמיניסטרטיבי במערכת הבריאות הציבורית.

אנונימי/ת
22.07.2018, 06:28

אמת לאמיתה.

אנונימי/ת
19.07.2018, 11:02

אני שמח שהחרדים התחילו לעבוד. אין רע בלי טוב.

אנונימי/ת
19.07.2018, 12:26

בשורה תחתונה, הכתובת לזה להתלונן במשטרה ולהעביר לה את החומר כדי שתחקור מעשים חמורים פסולים/פליליים אלה.

20.07.2018, 09:02

בושה למדינת ישראל שאדם כמו לינצמן מעז למנות קרובי משפחה לתפקידים בבתי חולים עליהם הוא אחראי ומפקח , זה רק מראה לנו את השחיתות במגזר הדתי של לינצמן שחוזרת על עצמה . תמים האיש הזה וחושב שלעולם יתן לו את הכח . אנו מקווים שהיועץ לממשלה יתקן בושות אלו.

20.07.2018, 10:08

מה נטפלים לסגן השר ליצמן?
בואו נפרט את הטענות נגדו אחת לאחת:

1. בבית החולים אסותא באשדוד מועסקים רב, משגיח כשרות ומתאם קשרי קהילה, כולם משויכים לחסידות גור, חצרו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן.
נו באמת...על זה אתם מלינים? אלה זוטות. אפשר לחשוב שמינו מנהל בית חולים או מנהל מחלקה...

2. משגיח הכשרות באסותא אשדוד, המופיע בפרסומי בית החולים בשם "הרב ישראל", הוא לא אחר מאשר ישראל ליצמן, אחיינו של סגן השר. בשיחת טלפון עימו, שבה הזדהה בשם משפחתו, הכחיש קשר כה קרוב לסגן השר.
איך אתם, צרי המצח, רואים קשר בין שני אנשים אלה? רק לפי שם המשפחה? איך אתם יכולים להיות כאלה שטחיים?

3. בבית החולים משגב לדך בירושלים מועסק כרב בית החולים גיסו של סגן השר ליצמן שעלה באחרונה מארה"ב. בשיחת טלפון שקיים כתב הטלוויזיה עימו, הודה שלום גרינבוים שהוא אכן הגיס.
תקשיבו לעצמכם, זה גיס...זה לא ממש קרוב משפחה. למה התקשורת מתלהמת ומנפחת דברים שאינם נכונים עובדתית?

4. ישראל בבצ'יק, אחיו של מוטי בבצ'יק עוזרו הבכיר של ליצמן, הוא רב בית החולים בילינסון בפתח תקוה.

או. קי...תמשיכו להתקטנן ולחפש מתחת לאדמה...הלא ״ואהבת לרעך כמוך״ הוא עקרון בסיסי ביהדות. מה אינכם יהודים? אין לכם לב?

5. מתאמי קשרי קהילה מחסידות גור מועסקים בבתי החולים זיו בצפת, קפלן ברחובות, ברזילי באשקלון, סורוקה בבאר שבע, אסף הרופא בצריפין ורמב"ם בחיפה. מרביתם כלל אינם מתגוררים בקירבה לבית החולים.
טוב...עכשיו בכלל ירדתם לזנות...אתם עיוורים לכך שאף אחד לא רוצה את הג׳ובים האלה? אתם צריכים להיות אסירי תודה לחסידי גור שנטלו עליהם את העול הזה בשביל כמה ג׳ובות מסריחות...

תגובת סגן השר ליצמן: "אין לי כל קשר למינויים אלה. אינני עוסק בשום מינוי פרסונלי מגזרי".

תגידו, כל כך קשה להאמין לסגן השר? לי הוא נראה אדם הגון דווקא...דתי כזה...מאמין...ישר...

אנונימי/ת
20.07.2018, 13:05

לא נראה לי שאתה באמת כל כך נאיבי

23.07.2018, 19:44

הכל מחול וסלוח אם מערכת הבריאות היתה מתקדמת ומתאימה עצמה לצרכי עם ישראל.
אם היו נבנות מיטות נוספות המונעות אישפוז משפיל במסדרונות.
אם היו נוספים תקני רופאים ואחיות במידה שתאפשר טיפול הולם בחולים.
אם היו נוספים תקני רופאים מומחים המוכוונים ללמד את המתמחים והצעירים רפואה.
אם היה ניתן לבנות מחלקות נוספות עם ציוד חדשני ללא צורך ב"שנור" וגיוס תרומות מנדיבים.
אם סגן שר הבריאות היה מתאמץ ומשיג תקציבים נדרשים לכל אלו כנדרש מכהונתו.
יתכן ובעזרת שר הבריאות ראש הממשלה בכבודו ובעצמו.
אלא שדבר מכך לא נעשה.
כל היושבים אצל השולחן, הטיפול הרפואי בם תמיד מעולה שבמעולים ואין הם חשים ענותו של העם.
רוממות אל בגרונם ואפס מעש בידיהם.
על כך זעקי ארץ אהובה.

אנונימי/ת
23.07.2018, 20:18

דר אהרונסון היקר

אתה כל כך צודק. ניסחת ממש ממש כמו בהגדה של פסח "אילו..... דיינו..."

כה לחי

כן למה לא נציגים בשטח זה דבר טוב

אנונימי/ת
01.06.2020, 13:05

אין בזה שום בעיה. אם האנשים ראויים, והכי ראויים, הם עדיפים על אחרים בעלי צבע ומגזר אחר