חדשות

30% מהסטודנטים לרפואה בפקולטה בצפת בחרו לעשות סטאז' בבתיה"ח בגליל

בשנה"ל הקרובה תמנה תכנית "בוחרים בגליל" יותר מ-130 סטודנטים. עם זאת, ב"פוריה" מתקשים לאייש משרת מנהל ליחידה החדשה לטיפול נמרץ ילדים

ד"ר סלמן זרקא, מנהל "זיו". "להצטרף לחלום הגלילי" (צילום: "זיו")

30% מהסטודנטים בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת בחרו לעשות את הסטאז' שלהם בבתי החולים בגליל המסונפים לאוניברסיטה – "פוריה" בטבריה, "זיו" בצפת, בית החולים לגליל המערבי בנהריה ובתי החולים בנצרת.

כך נמסר בשבוע שעבר בטקס סיום תכנית "בוחרים גליל" שנערך ב"זיו". בטקס השתתפו מנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אריאל משעל, מנהל המרכז הרפואי זיו ד"ר סלמאן זרקא, דיקן הפקולטה לרפואה פרופ' רן טור כספא ואורחים נוספים.

התכנית "בוחרים גליל" היא מיזם של המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, הסוכנות היהודית, מפעל הפיס ובתי החולים בצפון. מטרתה לעודד את הסטודנטים לקיים את תקופת הסטאז' שלהם בגליל ולקוות שלאחריה ישתקעו בגליל כדי לשרת את האזור כרופאים.

בשלוש השנים האחרונות השתתפו בתכנית 109 סטודנטים ו-22 סטז'רים. מתוך 49 בוגרי התכנית, 30% עברו את הסטאז' בבתי החולים בגליל. מצפים ש-130 סטודנטים ישתתפו בתכנית בשנת הלימודים האקדמית הקרובה.

בטקס נמסר כי המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל יחד עם משרדי ממשלה גיבשו תכנית לעודד עלייה של רופאים לארץ כדי שיבואו להתיישב בגליל. על פי הנוהל לקליטת הרופאים העולים, הם ייהנו מסל הטבות.

מנהל "זיו" ד"ר סלמאן זרקא אמר כי המרכז הרפואי "ישמח לקלוט רופאים בוגרי תכנית הגליל שיבחרו להישאר באזור ויצטרפו למערך הרופאים של בית החולים. אני בטוח", אמר ד"ר זרקא, "כי אתגרי השירות הרפואי בצפון מוכרים לסטודנטים ונשמח מאוד אם הם יחלמו חלום גלילי ויצטרפו לצמיחה ולהתפתחות שהאזור עובר".

הסטודנטים בתכנית נהנים ממלגת לימודים ומחיה, סיוע לבני/בנות הזוג במציאת תעסוקה ומגורים באחד מיישובי הגליל.

בתוך כך דיווח "ידיעות אחרונות" ביום שישי כי בעוד כארבעה חודשים צפויה להיפתח בבית החולים פוריה בטבריה היחידה החדשה לטיפול נמרץ ילדים. אבל קיים חשש שלא תוכל לפעול מפני שעד כה לא נמצא רופא שיסכים להעתיק מקום מגוריו לצפון הארץ ולנהל את היחידה החדשה.

מנהל "פוריה", ד"ר ארז און, אמר לעיתון: "יותר משנה אני מחפש מנהל ליחידה החדשה ולא מצליח למצוא. פניתי לכמה רופאים ואף אחד לא רצה להגיע לגליל ולאייש את התפקיד. אני ממשיך לחפש. החשש שבמועד גזירת הסרט בעת חנוכת היחידה, לא יהיה מי שינהל אותה ולא נוכל להפעילה".

ביחידת טיפול נמרץ ילדים מטופלים חולים הסובלים מזיהומים קשה, מהרעלות וממצבים רפואיים קיצוניים לאחר טראומה וניתוח מורכב ונזקקים להנשמה מלאכותית או להשגחה ולטיפול צמוד. עד היום ילדים שהיו במצב הזה הופנו מ"פוריה" לבתי חולים אחרים בצפון - מצב שעלול לגרום להרעה במצבם.

עוד אמר ד"ר און כי "פוריה", כמו בתי חולים אחרים בצפון הארץ, "מתקשה לגייס רופאים מומחים במקצועות רבים, לא רק בטיפול נמרץ. קשה מאוד לשכנע רופאים במרכז להעתיק מגוריהם לצפון ולהצטרף אלינו, למרות שיש לנו מעבדות מחקר ובתי החולים שלנו מתפתחים מאוד". משרדי הבריאות והאוצר הציעו מענקים בסך חצי מיליון שקל לכל רופא מומחה בכיר שיעבור לפריפריה. עד כה רק מעטים הסכימו לעבור והמענקים נותרו ללא ביקוש".

נושאים קשורים:  תכנית "בוחרים גליל",  בתי החולים בפריפריה,  פדה פוריה,  סטודנטים לרפואה,  סטאז',  חדשות
תגובות