שבועת היפוקרטס, לפיה נשבעים רופאים כמעט בכל העולם לפעול בהתאם לקוד אתי, עוברת עתה בשווייץ ריענון ושיפוץ. בשבוע שעבר התאספו 40 רופאי בית החולים האזורי של פרייבורג ונשבעו לעמוד איתן מול הטרנד ההולך ומתגבר של "רפואה ממוקדת כסף", כפי שמכנים אותה. במילים אחרות: הם נשבעו לא להיכנע ללחצים כלכליים ולא לנתח או לבצע פרוצדורות מיותרות. כלומר, לא להפגין תאוות בצע.

הרופאים בעיר פרייבורג היו בעניין הזה ממש החלוצים שלפני המחנה. ההתאגדות השווייצרית לרפואה הודיעה כבר כי תאמץ את נוסח "שבועת שווייץ" ורופאי בתי החולים בכל רחבי המדינה ייקראו להישבע לה בימים הקרובים.

שבועת היפוקרטס היא אחת העתיקות בעולם ולפיה מתחייבים אנשי מקצוע, לקוד אתי ברור. הטקסט המקורי שלה מיוחס לרופא היווני היפוקרטס הנחשב לחלוץ הפרקטיקה הרפואית המבוססת על "מדע רציונלי" .

העיקרון הבסיסי בה הוא שהרופא מתחייב בשבועה הזאת לפעול בכל דרך שהיא ואך ורק כדי לרפא את החולים ולעולם לא להזיק להם. כמו כן יש בה סעיף שבו הנשבעים מתחייבים לכבד את מורי הרפואה המעבירים לדורות הבאים, החדשים, את הידע שלהם וכן יש בה התחייבות לשמור על הסודות הבריאותיים של החולים שבהם הרופאים מטפלים (חיסיון).

השבועה עתיקת היומין עדיין נוכחת בתרבות הרפואית ובוגרי בתי ספר לרפואה ברוב המדינות נוהגים להיאסף בתום לימודיהם לטקס שבו הם מתחייבים למלא אחרי אותה שבועה מפורסמת.

הדיווחים שהופיעו בעיתוני שווייץ על החידוש שיזמו רופאי בית החולים בעיר פרייבורג עוררו מיד תגובות. "על הרופאים להתחיל גם למלא אחרי השבועה בנוסח החדש, ובהקדם", כתב אחד מאזרחי המדינה. "אשתי לדוגמה טופלה באחרונה בבית החולים טרימליספיטל, ערכו לה שם בדיקות רבות, נוספות, הרבה מעבר למה שרופא המשפחה ואפילו רופא הבית של בית החולים עצמו הורו לבצע לה.

"בסיום תקופת שהותה באותו בית חולים קיבלנו את החשבון. הוא היה גבוה מאוד – כמעט 2,000 פרנק שווייצרי, כאשר למעשה היינו צריכים לשלם לכל היותר אולי 500 פרנק, אלמלא בוצעו כל כך הרבה בדיקות מיותרות. בית החולים הפגין במקרה הזה חמדנות לשמה, בצע כסף.

"מיותר לציין", מציין האזרח בתגובתו, "שכאשר שאלנו מדוע נעשו כל כך הרבה בדיקות, מעל ומעבר לנדרש, קיבלנו את התשובה הקצרה: 'רצינו להיות בטוחים שאין סיבוכים'. וזה הסבר/ תירוץ מוזר מאוד בעולם הנוכחי של בדיקות מעבדה משוכללות, הנעשות באמצעות ציוד מתוחכם. כלומר, כשאין חדש - פירושו חדשות טובות.

"עולה חשד ברור שבדיקות שהופיעו בחשבון אולי לא נעשו בכלל, כי לא היה בהן צורך ואולי איש לא ביצע את האנליזות, ולכן לא יידעו אותנו, כפי שמצופה, שהתוצאות מראות כי אשתי בריאה.

"אני, כמו אזרחים תמימים רבים אחרים, לא מאמין בבתי החולים ובמעבדות שלהם משום שהם רוצים רק יותר כסף ובמיוחד הם מחפשים אותו אצל אנשים שאינם אזרחי המדינה, שמגיעים לכאן".