שני גנטיקאים בכירים, פרופ' ורדיאלה מיינר ופרופ' יואל זלוטוגורה, התפטרו מחברותם בוועדת הלסינקי של משרד הבריאות המאשרת מחקרים בתחום הגנטיקה, כך דיווח "הארץ".

ההתפטרות הגיעה במחאה על התנהלות המשרד לאחר שהתגלה כי הגנטיקאי פרופ' צבי בורוכוביץ נמנע מלשלוח נשים לבדיקת אבחון גנטית לסרטן השד וסרטן השחלות. המתפטרים טוענים כי משרד הבריאות שגה בטיפולו בפרשה והיה עליו לגבות את פרופ' בורוכוביץ.

פרופ' מיינר, מנהלת המרכז לגנטיקה קלינית בבית החולים הדסה עין כרם ואחראית על השירות הקליני של המחלקה לגנטיקה, היא חברה בוועדה העליונה של משרד הבריאות לניסויים רפואיים. פרופ' זלוטוגורה היה בעבר חבר בוועדה. הוא רופא בכיר במכון לגנטיקה בבית החולים העמק בעפולה ועד לאחרונה שימש כמנהל המחלקה לגנטיקה קהילתית במשרד הבריאות.

בדיווח נמסר כי במכתב ההתפטרות שלה למשרד הבריאות האשימה פרופ' מיינר את המשרד כי "ביקש לחמוק מאחריותו לפרשה" והבהירה כי היא חשה נבגדת. "משרד הבריאות בחר לאפשר לתקשורת להשתלח ברופא ותיק ועתיר זכויות תוך רמיסה בוטה של שמו הטוב. דומה כי השיקול היחיד של משרד הבריאות בהתנהלותו זו נועד להסיר מעליו את האחריות תוך התעלמות מהאחריות המנהלתית... נוכח חוסר האמון ותחושת הנבגדות על ידי המערכת, אני מודיעה בזאת על התפטרותי מהוועדה".

"הארץ" מסר כי גנטיקאים רבים נוספים סבורים כי על משרד הבריאות היה לגבות את פרופ' בורוכביץ גם אם נפל כשל בהחלטות שקיבל.

פרופ' בורוכוביץ' העניק ייעוץ גנטי במסגרת רפואית ציבורית וגם פרטית. עד לפני כשלוש שנים היה מנהל המכון הגנטי ב"בני ציון" בחיפה ויועץ גנטי לשלוש הקופות הנ"ל.

בשבוע שעבר פורסם כי אלפי נשים (על פי פרסום אחר מדובר ב-40 אלף מאז תחילת שנות ה-90) קיבלו ייעוץ גנטי שגוי על סרטן השד וסרטן השחלות מפרופ' בורוכוביץ, שהועסק גם בבית החולים בני ציון בחיפה. הטענות נגדו היו שלא המליץ לנשים שפנו אליו לבצע בירור מעבדתי מעמיק לאיתור מוטציות בגנים המגבירים סיכון לסרטן השד והשחלה, למרות שמדובר בנשים עם היסטוריה משפחתית מובהקת, שגם התברר שהן נושאות את הגן BRCA שהימצאותו עלולה לגרום לאישה לחלות בסרטן שד ובסרטן צוואר הרחם. בעקבות זאת הושעה מעבודתו בקופת החולים מכבי.

בדיווח ב"הארץ" נמסרה תגובה מטעמו של פרופ' בורוכוביץ: "בשנים 2006-2004 הוא נתן ייעוץ גנטי בנושא סרטן שד וסרטן שחלות לעשרות בודדות של נשים. במסגרת הייעוץ, נהג על פי מיטב שיפוטו הרפואי ובהתאם לחוזר משרד הבריאות בנושא. מ-2006, בעקבות כמה פסיקות שלא היה להן קשר לעבודתו, השתנתה הגישה ולמטופלות הוצעה גם האפשרות לבצע בדיקות שלא במסגרת סל הבריאות, ובאופן פרטי".