חדשות

מומחי האוסטיאופורוזיס ביקשו מליצמן תקצוב לאחות מתאמת בקופות החולים

במקביל, רופאי המשפחה בישראל נקראו לפעול למתן טיפול תרופתי למי שסבלו משבר בצוואר הירך ולא להעמיס על החולים "מכשול ביורוקרטי בדמות בדיקה לצפיפות עצם"

אוסטאופורוזיס (צילום: אילוסטרציה)

רופאי המשפחה בישראל קיבלו באחרונה מכתב מעיל"א - העמותה הישראלית לאוסטיאופורוזיס ומחלות עצם - ובו הם נקראים לפעול למתן טיפול למי שסבלו משבר בצוואר הירך ולא להעמיס על החולים "מכשול ביורוקרטי בדמות בדיקה לצפיפות עצם".

"מטופלים לאחר שבר נמצאים בסיכון מוגבר לשברים אוסטיאופרוטיים נוספים, לסיבוכים ולתמותה וקיימת חשיבות רבה למניעה שניונית לאחר שברים בירך", נכתב.

במקביל פנתה העמותה לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן בבקשה לקבלת סיוע. "אנחנו מקווים לקבל את עזרתו לתקצוב אחות מתאמת במסגרת קופות החולים כדי לממש בצורה יעילה את התכנית למניעת שברים", כך מסרה סגנית יו"ר העמותה פרופ' צופיה איש שלום, מומחית לרפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה ומנהלת המרפאה האנדוקרינית בבית החולים אלישע בחיפה.

פרופ' איש שלום, רופאה מומחית לטיפול באוסטיאופורוזיס, אמרה ל"ישראל היום" כי 80% מהחולים שבסיכון לסבול משבר בשל אוסטיאופורוזיס אינם מקבלים טיפול תרופתי למניעת שברים והם נמצאים בסיכון לתחלואה ואפילו לתמותה.

מנתוני משרד הבריאות עולה כי 6,000 ישראלים סובלים מדי שנה משבר בצוואר הירך כאשר אצל כ־95% מהם השבר נובע מדלדול העצם. חולים אלה נמצאים בסיכון גבוה לסבול משבר נוסף, אך בעזרת טיפול תרופתי מתאים הם עשויים לצמצם את הסיכון בחצי. מהנתונים עולה שרק כ־20% מהחולים זוכים לקבל את הטיפול כך ש-5,000-4,800 נשארים למעשה ללא טיפול תרופתי, "חיים על זמן שאול לקראת השבר הבא".

הטיפול התרופתי למניעת שברים בחולי אוסטיאופורוזיס נמצא בסל התרופות מאז שנת 2000, כך שלא צריך להיות חסם כספי לקבלת הטיפול.

"אוסטיאופורוזיס היא מחלה נטולת תסמינים בשלביה הראשונים", ציינה עוד פרופ' איש שלום. "המחלה עשויה להתגלות רק כשמופיעים שברים. שבר צוואר הירך הוא אירוע דרמטי וטראומטי. אי אפשר להתעלם ממנו. מחצית מהחולים לא חוזרים לתפקוד קודם, וללא טיפול הם נמצאים בסיכון לסבול משבר נוסף בצד הנגדי, בתוך שנתיים".

נושאים קשורים:  אוסטיאופורוזיס,  מניעה שניונית,  עיל"א - העמותה הישראלית לאוסטיאופורוזיס ומחלות עצם,  חדשות,  אחות מתאמת
תגובות
 
11.07.2018, 22:04

אכן אין צורך בבדיקת צפיפות עצם אולם מה תהיה תגובת האנדוקרינולוגים באם אפיץ ביניהם מכתב הקורה להם להפסיק לשלוח לבדיקה מיותר, למשל סמני שיחלוף עצם. הרי הם יסרבו לקבל הנחיה מרופא ממקצוע אחר. ההנחיות לרופאי המשפחה צריכות להגיע מרופאי משפחה או מהמעסיקים.

12.07.2018, 06:45

כדי למצוא פתרון אמיתי לבעיה הקופות חולים צריכות ליטול את היוזמה . בידיהן הרשימות של חולים ששברו את צואר הירך ואינם מקבלים טיפול תרופתי כלל. אני הוצאתי רשימות כאלה בקלות ממחשב לאומית שירותי בריאות .רשימות אלה צריכות להיות מועברות לרופא המשפחה של החולה הספציפי להמשך טיפול .
כל כך קל וכל כך לא מבוצע.

14.07.2018, 16:46

DXA חובה ל מעקב.צריך תמיד את ה ראשון

אנונימי/ת
18.07.2018, 15:57

אין אף אחד בארץ שאשם יותר במצב העגום של הטיפול באוסטאופוזיס כמו הדר איש שלום שנקראת להפגיז בהגיגה בכל הזדמנות, יש עוד כמה אבל היא עולה על כולם.
אוזלת היד לאורך כל השנים, ברגולציה של מי מתי ולמה יכול לבתע את הבדיקה. מתן הוגדרות לא מדויקות לגבי השימוש. ועוד ועוד.
אין צורך בבדיקה הזו בדיוק כמו שאין צורך בכל בדיקת דימות אחרת . קשקוש