חדשות

המדינה לבג"ץ: נציב מאבטחי כשרות שימנעו הכנסת חמץ לבתי החולים בפסח

השופט עוזי פוגלמן ועמיתיו מתחו ביקורת על הנוהל האוסר הכנסת חמץ ואוכל למוסדות הבריאות בפסח: "אי אפשר להכריח אוכלוסיה שלמה"

"חיטוט בכליו של אדם כדי לראות אם יש או אין לו חמץ זו פגיעה בפרטיות".(צילום: אילוסטרציה)

המדינה מתכוונת לקדם העסקתם של "מאבטחי כשרות" בכניסות לבתי החולים במהלך חג הפסח, כך עולה מדיון ראשון בעתירה שהוגשה לבג"ץ נגד הנהלים האוסרים כיום הכנסת חמץ ואוכל למוסדות הבריאות במהלך הפסח ובחול המועד. לאחר שהשופטים ניל הנדל, עוזי פוגלמן ועופר גרסקופף אמרו כי לא ניתן להפוך את המאבטחים לאוכפי מדיניות הכשרות, ענה להם נציג המדינה: "יש רצון ומגמה ליצור מאבטחי כשרות".

"הארץ" דיווח כי העתירות בנושא הזה הוגשו לקראת חג פסח האחרון על ידי הפורום החילוני ועמותת עדאלה. העתירות היו נגד הנהלים הקיימים עתה בנושא זה. שלושת השופטים מתחו ביקורת על חוסר ההתגייסות של משרד הבריאות והרבנות הראשית למציאת פתרון לעניין החלת הכשרות בבתי החולים על כלל הציבור. השופטים ביקשו לדעת, כך דווח, האם עמדת הרבנות בנושא זה היא עמדת ההלכה או עמדת מדיניות. כמו כן ביקשו תשובה לעניין "הגמישות בעניין הכשרות במרחבים הציבוריים השונים".

לפני חג הפסח האחרון הודיעו כמה בתי חולים שלא ינחו מאבטחים בכניסות לחפש חמץ בתיקי חולים ומבקרים וגם הובע חשש שעתירה נגד איסור החמץ תביא בסופו של דבר להחמרת האכיפה.

בדיווח מצוטטים השופטים שישבו בדיון. השופט פוגלמן: "לא נראה שום איזון, גם לא קצה זנבו של איזון. אנחנו בשיטה של איזון. אי אפשר להכריח אוכלוסיה שלמה להביא מזון כזה או אחר, הרי כולנו מבקרים בבתי החולים".

השופט גרוסקופף לנציגי המדינה: "אתם עצמכם ציינתם כי במקומות אחרים נמצא פתרון. למה אי אפשר למצוא פתרונות כמו איסור הכנסת מזון? אם רוצה להביא לבנה המאושפז את האוכל שהיא מכינה, אף אם היא שומרת כשרות. האם אי אפשר למצוא פתרון שיבטיח את הכשרות של חדר האוכל כי הכלים יוצאים משם? הכלל שקבעתם קיצוני מאוד, בוודאי לגבי מי שלא שומר כשרות ואף לגבי מי ששומר כשרות".

"הארץ" ציין כי עמדת משרד הבריאות עד כה היא שההחלטה בדבר הכנסת חמץ נתונה לכל בית חולים בנפרד, ככל שהוא מעוניין להחזיק בתעודת כשרות ומקבל על עצמו לעמוד בכללי הרבנות. בהקשר לפסח, מדובר באיסור גורף של הכנסת מזון לשטחי בית החולים במהלך החג וצריכה של מזון המסופק בבתי החולים בלבד.

מנהלי חברות האבטחה ואנשי מחלקות האבטחה בבתי החולים טוענים שאין זה מתפקידם לבצע אכיפה של אי הכנסת מזון לבית חולים. "אין למאבטחים סמכות ובכל זאת עליהם לומר למבקר שהוא לא יכול להכניס מזון", אמר השופט פוגלמן. "אדם נורמטיבי, כאשר אומר לו מאבטח שאין להכניס מזון לבית החולים, הוא לא יכניס, אבל אי אפשר ליצור מצבים שכאלה".

בדיון הבא, שבו יצורפו בתי החולים כמשיבים, יישמעו טיעוני הצדדים בהרחבה.

נושאים קשורים:  הכנסת מזון לבית חולים,  כשרות,  פסח,  הרבנות,  כשרות בבית חולים,  מאבטחים,  בג"ץ,  חדשות
תגובות
09.07.2018, 19:45

הוכחה ניצחת שהמדינה השתגעה והפכנו לחומייניסטן

אנונימי/ת
09.07.2018, 20:47

מדהים באיזה שטויות מתעסקים במקום לפתור בעיות רציניות במעקכת הבריאות. יאללה כבר נמאסתם אתם והדתות שלכם.

אנונימי/ת
09.07.2018, 21:50

הולך להיות קרב מעניין.
זה נראה מישהו למעלה משועמם שם.

אנונימי/ת
10.07.2018, 08:46

במקום לתגבר מאבטחיםלשמירה על צוותים רפואיים במפני אלימות, מתעסקים במאבטחי כפייה דתית. לאן הגענו???

אנונימי/ת
10.07.2018, 20:28

יש לי חדשות לכבוד השופט: אדם נורמטיבי בישראל, כשאומרים לו לעשות משהו שלא נוח לו, הוא לא מאמין בו ושאין עליו שום אכיפה - יעשה מה שבא לו.