חדשות

באוסטרליה יטילו קנסות על הורים המסרבים לחסן את ילדיהם בחיסוני חובה

במסגרת המאבק ב"סרבני חיסונים", הורים באוסטרליה ייקנסו ב־28 דולרים אוסטרליים (75 שקל) מדי שבועיים עבור כל ילד שהם מסרבים לחסן

ילד מקבל חיסון (אילוסטרציה)
ילד מקבל חיסון (אילוסטרציה)

במסגרת מאבק שמנהלת ממשלת אוסטרליה כנגד הורים המסרבים לחסן את ילדיהם, החל מהחודש הורים באוסטרליה ייקנסו ב־28 דולרים אוסטרליים (75 שקל) מדי שבועיים עבור כל ילד שהם מסרבים לחסן - עד שיתעשתו.

על התקנה החדשה הודיע בסוף השבוע משרד הרווחה הפדרלי באוסטרליה. בכך תבוצע החמרה בתקנה קיימת השוללת הטבת מס שנתית ממשפחות שהיו זכאיות לה כמעט באופן אוטומטי.

הקנסות החדשים יוטלו על ההורים מדי שבועיים ולא רק בסוף השנה במסגרת הגשת דו"חות מס ההכנסה. במילים אחרות: מדובר בקנס בפועל ולא רק בשלילת הטבה.

שר הרווחה האוסטרלי, דן טהאן, אמר לתקשורת המקומית: "חיסונים הם האמצעי הטוב ביותר כדי להגן על ילדים ממחלות נגיפיות. הורים שאינם מחסנים את ילדיהם מסכנים אותם אבל גם מסכנים ילדים של אחרים". שר הרווחה הדגיש כי הוא מקווה שהקנסות הדו-שבועיים החדשים יהיו "תזכורת מתמדת" ויביאו לצמצום בתופעת ההורים הסרבנים לחיסונים. תופעה זו קיימת כידוע בעוד מדינות, בכלל זה בישראל.

המדיניות החדשה שמנהיגה ממשלת אוסטרליה מאפשרת לילדים עם בעיות רפואיות לקבל פטור, כמו גם אלה שפיתחו מערכת חיסונית שכבר יכולה להתמודד עם המחלות.

תופעת "סרבני חיסון" מוכרת באוסטרליה כבר כמה שנים. ב-2016 החליטה הממשלה לשלול הטבות מס כחלק ממלחמתה בתופעה, בוטלה שם גם האפשרות לקבלת פטור מטעמים דתיים. כמה מהמדינות המחוזיות באוסטרליה החלו ליישם מדיניות קשוחה אף יותר האוסרת על הורים לשלוח את ילדיהם לגן או לבית הספר אם אין להם את החיסונים הדרושים. מאמצים אלה אכן עזרו בצמצום התופעה.

נושאים קשורים:  חיסונים,  סרבני חיסונים,  חיסוני חובה,  ממשלת אוסטרליה,  קנסות,  חדשות