הידיעה על מותו השבוע (ג') בטרם עת של ד"ר אלכס ברזובסקי, מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית בבית בחולים סורוקה בבאר שבע, היכתה בתדהמה את קהילת הכירורגים הפלסטיים בישראל ואת הקולגות בבית החולים. היום (ד') פורסם בוואלה כי הרופא הבכיר שם קץ לחייו ככל  הנראה בעקבות לחצים שהופעלו עליו לאחרונה ובשל פגיעה במעמדו המקצועי.

על פי הדיווח, כמה מתמחים שעבדו במחלקה שאותה ניהל ד"ר ברזובסקי ז"ל פנו אשתקד להנהלת בית החולים ולמועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית (הר"י) והתלוננו על התנהלותו המקצועית, על רמת לימודים אקדמית נמוכה ועל חשיפה מועטה שלהם כמתמחים לטיפולים ולניתוחים.

בעקבות זאת, כך דווח, למתמחים הוצע על ידי מנהלי מחלקות בבתי חולים אחרים לבוא להתמחות אצלם, במועצה המדעית של הר"י פתחו בבדיקה שבמסגרתה שוחחו עם כלל המתמחים וד"ר ברזובסקי נדרש להסברים על תלונות המתמחים. בהמשך, סיפרו לוואלה מקורבים לברזובסקי, בהר"י החליטו לשלול ממנו אישור לקבלת מתמחים חדשים למחלקה, והנהלת בית החולים - מוסד רפואי אוניברסיטאי גדול - לא ראתה את "אובדן היוקרה" בעין יפה.

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. "ועד האיגוד נתן לד"ר ברזובסקי תמיכה וליווי" (צילום: יח"צ)

באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית ציינו כי לא ראו פגם בהתנהלות המועצה המדעית שהמלצותיה היו להגיש דו"חות תקופתיים, להפסיק זמנית קבלת מתמחים חדשים ולערוך ועדת בדיקה חוזרת בהמשך. עוד ציינו חבריו מהאיגוד כי הם לא נחשפו לסימני מצוקה מצידו של ברזובסקי לאורך פגישות הביקורת שנערכו לו בשנה האחרונה.

ד"ר רון עזריה, כירורג פלסטי בכיר, מזכיר האיגוד לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהר"י, מסר לוואלה כי המקרה של ד"ר ברזובסקי משקף את הבעייתיות במדיניות מערכת הבריאות לגבי זמן כהונה של רופאים בכירים. לדבריו, במערכת הבריאות מנהלים יכולים להמשיך בתפקידם "עד לפנסיה, ללא קשר לרמת תפקודם, ובמקרה הגרוע, אם הנהלה לא מרוצה מתפקוד של מנהל מחלקה, היא יכולה לרדוף אותו, לגרום לו להתפטר, והמתמחים עובדים בצל האיום הזה. ד"ר ברזובסקי הגיע למשרה הכי בכירה שיכולה להיות בתחום ואז באו ואמרו לו, 'תשמע, אתה לא מספיק טוב'. אני מאמין שאם מראש תפקיד מנהל מחלקה היה קצוב בזמן, כמו ב'הדסה' - שם הקדנציה נמשכת עשר שנים לכל היותר, היינו נמנעים מהמוות הנוראי שלו".

ד"ר אלכס ברזובסקי ז"ל בחדר הניתוח. "מנהל מחלקה חרוץ ודקדקן"

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, מסר ל"דוקטורס אונלי": "ד"ר אלכס ברזובסקי למד רפואה והתחנך בברית המועצות. הוא היה אדם משכמו ומעלה, מנהל מחלקה חרוץ ודקדקן. מותו היכה אותנו בתדהמה".

לגבי נסיבות מותו הטרגיות של ד"ר ברזובסקי, ציין ד"ר כהן: "חשוב לדעת כי כירורגיה פלסטית היא התמתחות מורכבת, בהיותה פרושה על תחומים רבים. מדובר בהתמחות האורכת שש שנים המקיפה את הכירורגיה הפלסטית המשחזרת ואת הרפואה האסתטית. על מנהל מחלקה מוטל עומס כבד, הכולל מתן שירות לציבור מצד אחד והכשרת מתמחים מצד שני.

"מדובר ברופא מוכשר ומסור שכרע תחת הנטל הכבד הזה", אמר ד"ר כהן. "מנגנוני הבקרה והתמיכה של ההכשרה פעלו באופן הוגן ותומך כדי לסייע בהפעלת המחלקה לאורך כל הדרך. ועד האיגוד נתן לד"ר ברזובסקי תמיכה וליווי, אולם לצערנו, המסירות והדיוק שאפיינו אותו כל הקריירה הכריעו אותו בסופו של דבר והוא נטל את חייו".

מ"סורוקה" נמסר בתגובה: "הנהלת המרכז הרפואי ועובדיו המומים וכואבים את פטירתו בטרם עת של ד״ר אלכס ברזובסקי, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית. אנו משתתפים בצערה העמוק של המשפחה ומחבקים את צוות המחלקה.

"ד״ר ברזובסקי הצטרף לצוות בית החולים בשנת 1993. לאחר ההתמחות עבד כרופא בכיר, כמנהל יחידה ובהמשך ניהל את המחלקה לכירורגיה פלסטית משנת 2012. אנו מוקירים את ד״ר ברזובסקי שהוביל את המחלקה להישגים מרשימים בתחום הרפואי והשירותי למען מטופלי הנגב. הנהלת בית החולים תעמיד סיוע למשפחה ולעובדים ככל שיידרש".