חדשות

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית נגד הקוסמטיקאיות ה"קליניות"

הכירורגים הפלסטיים מאיימים לפרסם "רשימה שחורה" של קוסמטיקאיות המציעות טיפולים שאינן בסמכותן - הסרת שומות, נגעי עור ונקודות חן, מומחיות רפואית השמורה לכירורג פלסטי ולרופא עור מומחים

בדיקה רפואית של נגעי עור. אילוסטרציה

במכתבי אזהרה שנשלחו לאחרונה לעשרות קוסמטיקאיות ברחבי הארץ על ידי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, נדרשות הקוסמטיקאיות לחדול מיידית מכל עיסוק בהסרת נגעי עור ולתקן בהתאם את אתרי האינטרנט שלהן, תוך פרסום הבהרה בולטת, לפיה הן מפסיקות לעסוק בתחומים אלה, שאינם בסמכותן. כך דווח בסוף השבוע (ו') ב-ynet.

עו"ד שמואל ליאור שלח מטעם האיגוד בימים האחרונים מכתבי התראה אישיים לעשרות קוסמטיקאיות המבטיחות בפרסומיהן ברשת טיפולים להסרת נגעי עור, שומות ונקודות חן. במכתב צוין: "למרשנו נודע, מתוך אתר האינטרנט שלך, כי את עוסקת בהסרת נגעי עור - פעולה שעל פי החוק מותרת אך ורק לרופא. בהיעדר כל הכשרה רפואית, אין בידייך הכלים לאבחן נגעי עור ו/או לטפל בהם כנדרש.

"הצגת עצמך כ'קוסמטיקאית קלינית מומחית בתחום הסרת נגעים' היא כוזבת, ומייצרת רושם שגוי כאילו יש לך הכשרה קלינית כלשהי. הפרסום שלך הוא אפוא לא רק שקרי, אלא גם מהווה סכנה של ממש לבריאות הציבור".

האיגוד דורש במכתבו לקוסמטיקאיות לחדול לאלתר מכל עיסוק בהסרת נגעי עור, "תוך פרסום הבהרה בולטת באתר כי חדלת מלעסוק בכך". באיגוד מאיימים שאם הקוסמטיקאיות לא יבצעו זאת בימים הקרובים, הם ייאלצו לפנות לרשויות אכיפת החוק ולפרסם לציבור את שמותיהן של הקוסמטיקאיות שחורגות מסמכותן.

יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, ד"ר מאיר כהן, רופא מומחה בכירורגיה פלסטית, מסר בדיווח ל-ynet כי "לצורך בדיקה ואבחון נגעי עור לרבות שומות, נקודות חן וכתמים עוריים, יש צורך במומחיות רפואית השמורה לכירורג פלסטי מומחה ולרופא עור מומחה. המונח 'קוסמטיקאית רפואית' הוא מונח שאינו קיים ומטעה את הציבור לחשוב שקיימת הכשרה רפואית לקוסמטיקאית. לאור עלייה במקרי סרטן העור באוכלוסיה, קיימת חשיבות רבה באבחון מדויק בעת הסרת נגע אצל רופא שעבר הכשרה רפואית ובעל תעודת מומחה".

עוד ציין יו"ר האיגוד כי "בחלק מהמקרים מדובר בנגע שחשוד כסרטני וצריך להישלח לבדיקה פתולוגית. זה לא יכול להתקיים אצל קוסמטיקאית, וכאן טמונה סכנה לבריאות הציבור. החשש הגדול ביותר הוא בהסרה של נגע סרטני באופן בלתי מוסמך שאינו מותיר אפשרות לטיפול נאות, ואף יכול לסכן את חיי המטופל".

נושאים קשורים:  הסרת שומה,  הסרת נגעי עור,  קוסמטיקאיות,  טיפולי קוסמטיקה,  כירורגיה פלסטית,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
02.07.2018, 19:31

כל ממזר הוא מלך במדינה. מתהדר בתארים שקריים ומטפל באנשים. די לקרוא את טל חירותי כדי להבין עד כמה התופעה נפוצה. אין מי שיעשה סוף לתופעה כמו גם לחוליים אחרים במדינה.

אנונימי/ת
02.07.2018, 20:38

טוב שסוף סוף התעוררו הפלסטיקאים ..הדבר קיים הרבה זמן ובהחלט יש לדאוג לכך שמשרד הבריאות יקח את העניין לידיו ויפעל בהתאם לחוק ויאסור את זה וגם את השימוש בתואר דוקטור ופרופסור ללא רשות והדברים קיימים ולא מהיום.
לפני מספר שנים באה אלי פציינטית עם שומה שחורה קטנה על פני עור השוק ואחרי התייעצות טלפונית עם הפלסטיקאי הופנתה למרפאה הפלסטית להמשך. חדשיים אחרי זה סיפרה לי קרובתה שהיא לא פנתה למרפאה פלסטית כי אם ל"מומחה" באשקלון שידוע שמטפל בכגון זה והוא צרב את הממצא . זמן קצר אחרי כן נפטרה והתברר שהיתה לה מלנומה ממאירה.

אנונימי/ת
03.07.2018, 06:41

הבעיה רחבה ועמוקה הרבה יותר ממה שתואר במאמר. זה קורה כשאין חוק מסודר וברור המדגיש את המותר והאסור לביצוע ע"י קוסמטיקאיות. הבעיה מתחילה כבר בפרסום הראשוני שלהן שהן קוסמטיקאיות רפואיות. שהרי ברור שאין מושג או מקצוע כזה. זה נעשה בעידוד בתי הספר לקוסמטיקה.ונמשך דרך שימוש בחומרים בריכוזים אסורים לשימוש על ידן ונמשך דרך ביצוע טיפולים רפואיים (הכולל ערבוב תרופות עם קרמים בסיסיים וקוראים למוצר הזה "קרם פלאים")המותרים ע"י רופאים פלסטיקאים או עור בלבד.אין אכיפה אין פיקוח. הגיע הזמן לשים סוף להפקרות הזו המסכנת חיי אדם.