חדשות

בתוך שנה, עלייה של 34% בתמותה עקב מינון יתר של אופיואידים בקנדה

נטילת מינוני יתר של משככי כאבים היא עתה גורם המוות המוביל בגילאי 39-30 בקנדה. הסוכנות הקנדית לבריאות הציבור: "משבר האופיואידים הנוכחי גדול יותר מכל מה שקנדה חוותה בשנים קודמות"

משככי כאבים (צילום: אילוסטרציה)
משככי כאבים (צילום: אילוסטרציה)

סוכנות בריאות הציבור בקנדה פרסמה בשבוע שעבר נתונים על היקף התמותה כתוצאה מנטילת מינון יתר של משככי כאבים - אופיואידים. ב-2017 נפטרו עקב כך כ-4,000 קנדים, ב-34% יותר מאשר בשנה שעברה. בסוכנות פדרלית זו פועלת ועדת ייעוץ מיוחדת העוסקת במינוני יתר של אופיואידים. בארה"ב מכנים את התופעה שהיכתה גם בה בשיעור גבוה מאוד – "מגפת האופיואידים".

עוד נמסר בהודעת הסוכנות הקנדית כי המספר הגבוה ביותר של מקרי מוות עקב מינוני יתר של אופיואידים נרשם במערב המדינה, ב-BCי(British Columbia) שהעיר הגדולה בה היא וונקובר.

עם זאת ציינה הועדה המיוחדת כי רוב מקרי המוות היו מקריים כאשר הרוב הגדול של המתים, 72%, נטלו פנטניל או הסמים האנלוגיים לו. כמו כן גם עקב נטילת תרופות לא-אופיואידיות, נרשמה עלייה בתמותה. קבוצת משתמשים זו מעורבת ב-71% ממקרי המוות.

ד"ר תרזה טאם, העומדת בראש הסוכנות לבריאות הציבור בקנדה, הביעה דאגה עמוקה מ"משבר האופיואידים". היא הדגישה כי היקפו של המשבר הנוכחי גדול יותר כל מה שקנדה חוותה בשנים קודמות.

כל המומחים מצביעים גם על כך שרבים ממשתמשי משככי הכאב הללו  נוטלים תרופות מזויפות סוגי אופיואידים שאסורים בכלל לשימוש. עוד נמסר כי יש עלייה דרמטית במספר האשפוזים עקב נטילת מינוני היתר של החומרים הללו – שיעור של 17 ביום. נטילת מינוני יתר של אופיואידים היא עתה גורם המוות המוביל בקבוצת הגיל 39-30. "נתון זה", אמרה ד"ר טאם, "ממחיש את אובדן ערך החיים בעיני משתמשים רבים".

נוטלי הסמים מהסוג הזה מסבירים כי החלו להשתמש בהם בעקבות מקרי מוות במשפחותיהם או חברים קרובים. "עלינו לסובב לאחור את המגמה המתמשכת הזאת", הצהירה ד"ר טאם.

בעקבות הנתונים שהתפרסמו הודיעה הממשלה הפדרלית הקנדית כי תפעיל אמצעים קשיחים ומחמירים יותר על פעילויות שיווק ומכירה של אופיואידים. לשם כך פנתה למומחים וכן לכל מי שיש לו עניין בנושא להציע לה רעיונות כיצד לבצע מהלכים שישפיעו ממשית על בלימת מימדי התופעה. בין השאר יש כוונה להטיל מגבלות כמו לא לאפשר זמינות של חומרים אלה, להטיל פיקוח על עלויות השיווק שלהם ועל פרסום.

כיום בקנדה חברות התרופות אינן יכולות לשווק ולמכור אופיואידים ישירות לציבור, אבל הן יכולות לבצע פעילויות שיווק דרך העיתונות הרפואית וגם מותר להן להציג את "מרכולתן" בכנסים. כל המהלכים הללו הם בעלי השפעה לא מבוטלת על הדרך שבה רופאים ואנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות מנפקים מרשמים לאנשים המבקשים משככי כאב. יש כוונה עתה לחוקק תקנות מחמירות יותר כדי לצמצם את רישום היתר של משככי כאב אלה. הוראות רגולטוריות שלו צפויות להיות מוצגות לציבור רק בתחילת השנה הקרובה.

למעשה, כל צפון אמריקה חווה עתה את משבר האופיואידים החמור ויש אף שמכנים אותו מגפה עקב התפשטות השימוש במינוני היתר. בקנדה - 36.9 מיליון אזרחים, בארה"ב - 327.4 מיליון. השיעור בארה"ב, יחסית, גבוה פי כמה.

בדו"ח האחרון של ה-CDC נמסר כי ב-2016 מספר משתמשי מינוני היתר של אופיואידים שנפטרו עקב כך הגיע ל-63,632 כאשר 60% מהם מתו עקב נטילת סוגים אסורים או מזויפים של התרופות – עלייה ב-21.5% לעומת שנה קודמת.

בנטילת מינוני יתר של קוקאין חלה בארה"ב עלייה ב-52.4% ובהרואין עלייה של 19.5%. באופיואידים סינתטיים (לא מתדון) נרשמה עלייה של יותר מפי שניים. יצרני הפנטניל (IMF) סומנו כאשמים מאחר שהם "מעודדים ודוחפים" ליטול אותם. בנטילת מינוני יתר של חומרים פסיכו-סטימולנטים שיעור העלייה לעומת דו"ח קודם – 33%.

נושאים קשורים:  אופיואידים,  מינון יתר,  משככי כאבים,  תמותה בקנדה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
29.06.2018, 11:16

שלום אני שוכחת הרבה איך לשיפור

אנונימי/ת
29.06.2018, 11:17

אפשר לעזור לי אני לומדת ויש לי תקופה של מבחנים ולא יכולה להמשיך ככה

אנונימי/ת
01.07.2018, 17:00

מה קרה לך?

אנונימי/ת
19.07.2018, 03:53

לא לאפשר זמינות של חומרים אלו?
הרבה צריכים אותם.
והכי חשוב הרואין בכחוב תמיד יהיה, אז יקבלו שם עליה דרמתית באחוז נשאי HIV HCV ועוד.
לא זו הדרך.