ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה אתמול (ג') תקנות שהגיש משרד הבריאות ובהן שינויים בסימון מזון המכיל ממתיקים.

על פי התקנות שאושרו, יוסרו מהסימון האזהרות: "לא לאפייה ולא לבישול" ו"להחזיק במקום קריר". הוספו האזהרות: "מכיל מקור של פנילאלנין", "צריכה מופרזת עלולה לגרום לפעילות מעיים מוגברת". כן קובעות התקנות שיש להכליל על האריזה את המילים "ממתיק שולחני על בסיס....", בציון שמות כל הממתיקים המופיעים ליד שם פריט המזון. התקנות ייכנסו לתוקף רק ב-1 בינואר 2021, על פי חוק סימון מוצרי מזון.

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני), שהצביעה נגד התקנות, אמרה במהלך הדיון לנציגי משרד הבריאות: "יש פה הקלה לענקיות המשקאות בכל הנוגע לסימון התזונתי. בזמן שמתנהלת תובענה ייצוגית ברקע. מדוע בכלל ביצעתם חשיבה חוזרת בסימון הממתיקים המלאכותיים? האם היתה אליכם פנייה מחברות המשקאות?".

מנהל שירותי מזון ארצי, אלי גורדון ומנהל תחום תוספי מזון, יוסף שדה, שניהם ממשרד הבריאות, ענו לה: "חד משמעית לא פנו אלינו. אין שום חשש לצרכן מהחזקה בטמפרטורות גבוהות. במקרה הגרוע ביותר יש רק פגיעה ברמת המתיקות. אנחנו נשענים על חוות דעת מלומדת של איגוד הבטיחות האירופי. האזהרה הזאת מיותרת ולא קיימת בחקיקה האירופית. אנחנו רוצים ליישר קו עם אירופה ועם החקיקה הבינלאומית".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר: "חשוב להשוות לאירופה, זה יועיל מאוד גם לייצוא". עם זאת, שאל: "מדוע לא להשאיר את הסימון הקיים ליתר ביטחון?". מנכ"ל "סוכרזית", ליאור לוי, השיב: "מפני שכיום יש ידע מדעי חדש המייתר אזהרה זאת". גורדון הוסיף: "צריך להחליט אם מיישרים קו עם העולם, או לא. באותה מידה חשוב להוסיף את האזהרות שלא היו קיימות עד כה".