דו"ח נציב תלונות הציבור שפורסם אתמול (ב') מצביע על ליקויים קשים בתפקוד היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) במשרד הבריאות. היחידה אחראית על מתן רשיונות לשימוש רפואי בצמח ל-30 אלף מטופלים.

על פי הדו"ח, 83% מהתלונות שהוגשו במהלך 2017 נגד היחידה נמצאו מוצדקות, או שעניין התלונה תוקן בעקבות התערבות הנציבות. הדו"ח מציין כי היחידה מציבה חסמים ביורוקרטיים בפני אלה הזקוקים לטיפול.

"הארץ" מסר בדיווחו על הדו"ח כי מאז הוקמה היחידה בתחילת 2013 התקבלו בנציבות מאות תלונות על תפקודה, בדגש על טיפולה בבקשות לקבלת קנאביס.

פרסום הדו"ח מגיע על רקע קידום רפורמת הקנאביס שאמורה להצעיד קדימה את מערך הקנאביס הרפואי. אלא שהגוף המרכזי והחשוב ביותר בהובלת הרפורמה נותר כמה עשורים מאחור ובדפוסי הביורוקרטיה עוד בשנות החמישים.

על פי הדיווח מהתלונות עולה שהמטופלים נתקלים במהמורות ביורוקרטיות רבות בדרך לקבלת הקנאביס. היחידה מתייחסת למטופלים בחשדנות תמידית ועסוקה בהתגוננות והדיפה של בקשות מטופלים למתן קנאביס, במקום גילוי אמפתיה למצבם ומתן שירות ראוי ויעיל.

התלונות שחזרו היו: "אי קליטת בקשות שנשלחו ליחידה; עיכוב משמעותי בקליטת בקשות וטיפול בהן; אובדן מסמכים; אי טיפול בבקשות שלא כללו מסמכים תומכים ואי יידוע המבקשים לגבי שלבי הטיפול שבו נמצאת בקשתם; היחידה איננה משיבה לפניות בכתב והמוקד הטלפוני שלה איננו זמין או שמשך ההמתנה למענה בלתי סביר. התלונות לא משקפות מחסור במשאבים או כוח אדם כי אם שרירות לב, אטימות וחוסר יעילות".

"התלונות שחזרו על עצמן: אי-קליטת בקשות שנשלחו ליחידה; עיכוב משמעותי בקליטת בקשות וטיפול בהן; אובדן מסמכים; אי-טיפול בבקשות שלא כללו מסמכים תומכים ואי-יידוע המבקשים לגבי שלבי הטיפול שבו נמצאת בקשתם; היחידה איננה משיבה לפניות בכתב והמוקד הטלפוני שלה איננו זמין או שמשך ההמתנה למענה - בלתי סביר. התלונות לא משקפות מחסור במשאבים או כוח אדם כי אם שרירות לב, אטימות וחוסר יעילות".

בין התלונות המוצדקות שאליהן מתייחס הדו"ח: באוקטובר 2017 התלונן נכה סיעודי שרשיון הקנאביס שלו פג ביולי ולא חודש וכי היחידה מתעלמת מפניותיו. לאחר פניית הנציבות, הרשיון חודש בנובמבר. במקרה אחר, מתלונן נאלץ לשלוח את בקשתו ארבע פעמים בפקס עד שנקלטה ביק"ר. התוצאה: רשיונו לא חודש בזמן. בתלונה אחרת, נכה סיעודי המתין על הקו בכל פניה ליחידה אבע-חמש שעות. הנציב קבע: מדובר בהפרה בוטה של כללי המינהל התקין. זאת ועוד, ליק"ר מנהג שלא לעדכן את הפונים על מסמכים או אישורים חסרים וכתוצאה מכך לא יכלו לתקן את הדברים ולקדם את הטיפול בבקשותיהם.