אבני כליה

כיצד מטפלים באבנים גדולות בכליה במערב אירופה?

מחקר זה התבסס על מילוי סקר אינטרנטי בידי אורולוגים מגרמניה, אוסטריה ושוויץ ומטרתו הייתה לזהות את דפוסי הטיפול באבנים גדולות בכליה

אבנים בכליות (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר הנוכחי הייתה להבהיר מהי שיטת הטיפול ב-LRSי(large renal stone) כיום במדינות אירופה הדוברות גרמנית. נכון להיום, אין מספיק ידע בנוגע לטיפול באבני כליה גדולות (LRS > 3 ס"מ) במסגרת העיסוק היום יומי של אורולוגים. עם זאת, יש לציין כי טיפול ב-LRS עשוי להיות מאתגר ומסוכן.

המחקר בוצע באמצעות סקר אינטרנטי שהכיל 39 שאלות והופץ לאורולוגים אשר רשומים באיגוד האורולוגים של גרמניה, אוסטריה ושוויץ. השאלון פנה לאנשי מקצוע אשר מטפלים ב-LRS ועובדים במדינה דוברת גרמנית.

תוצאות המחקר הראו ש-266 מתוך 6,586 אורולוגים שענו על השאלון, תיארו כי הם מטפלים באופן קבוע באבנים בדרכי השתן. רובם היו גברים (90.2%) ומעל גיל 50 (42.9%). בנוסף  נמצא כי רוב האבנים טופלו במסגרת בתי חולים שאינם אוניברסיטאיים (69.5%). 81.9% מתוך כל המוסדות הרפואיים טיפלו ביותר מ-150 מקרים בשנה.

הדרך המועדפת ב-45.5% ממרכזי הטיפול נותרה ניתוח פתוח, כאשר לפרוסקופיה הייתה עדיפה ב-32% מהמרכזים. PNLי(percutaneous nephrolithotomy) הינה אופציית הטיפול הראשונית. קיים מגוון רחב בהקשר של גישות אנטי-חיידקיות. נראה שסיבוכים רציניים הינם נדירים, עם זאת, יש לציין כי מספר עונים דיווחו על מקרי תמותה הקשורים לטיפול. המגבלה העיקרית של התוצאות הינה העובדה שמספר האורולוגים שמטפלים ב-LRS אינו ידוע.

החוקרים הסיקו כי האורולוגים אשר מטפלים ב-LRS הם לרוב גברים מעל גיל 50. למרות ש-PNL הינה השיטה המרכזית, לאותם רופאים אין התנגדות לבצע ניתוח פתוח או SWLי(Shock-wave lithotripsy). כמו כן, הרופאים עובדים לפי הקווים המנחים ומשתמשים בציוד חדשני. יש לציין כי רק בהקשר של שימוש בטיפול אנטי חיידקי יש חוסר התאמה אל מול הסטנדרטים הבין לאומיים.

מקור: 

Schoenthaler, M. et al. (2018) World Journal of Urology 36,3.

נושאים קשורים:  אבני כליה,  אבנים בדרכי השתן,  טיפול באבנים,  סקר אינטרנטי,  ניתוח פתוח,  PNL,  לפרוסקופיה,  SWL,  מחקרים
תגובות