מחקרים

הפניית מטופלים הסובלים מהשמנת יתר לקבלת ייעוץ תזונתי

החוקרים בדקו מה הם השיקולים הגורמים לרופאי המשפחה להחליט האם להפנות מטופל לייעוץ תזונתי ומה מקל על רופא המשפחה להיות חלק מהמשך המעקב התזונתי

17.06.2018, 11:38

למרות ההמלצות הקיימות בנוגע להתייחסות לדיאטה לצורך ניהול ומניעה של השמנת יתר במסגרת הטיפול הראשוני, בספרות ניתן לראות כי ההטמעה המתקיימת בפועל אינה אופטימלית. במאמר הנוכחי, החוקרים מספקים הבנה עמוקה של אופן ניהול המשקל הקשור לתזונה ע"י נותני שירותי רפואה ראשונית (PCPs - primary care providers) שעובדים במערך רב מקצועי חדש יחסית באונטריו.

במחקר נכללו שלושה סוגים של צוותים רפואיים רב מקצועיים (שלושה צוותים של רפואת משפחה, שלושה מרכזים של רפואה קהילתית ומרפאה סיעודית אחת). במחקר השתתפו 20 אנשים, כולל צוות סיעודי (n=13) ורופאי משפחה (n=7), אשר מטפלים באוכלוסייה בוגרת (גילאי 18 ומעלה). החוקרים תימללו וקודדו את הראיונות עומק שבוצעו וניתחו את התוכן שלהם באמצעות גישה משולבת.

תוצאות המחקר הראו שמרבית ה-PCPs השתמשו במדידות אנתרופומטריות כמו משקל לצורך סקירה של מטופלים שעשויים להרוויח מייעוץ תזונתי עם דיאטן. נושא התזונה עלה לרוב במהלך בדיקה גופנית, בזמן אבחון של מחלה כרונית או כאשר התקבלו תוצאות חריגות בבדיקות דם. המשתתפים במחקר סיפרו גם כי כיום הבדיקות הגופניות לא מתקיימות באופן שנתי, ומרביתם מציעים טיפול אפיזודי.

כל המשתתפים במחקר סיפרו כי הם מפנים לדיאטנים והדגישו שהם עושים זאת בין היתר באמצעות האפשרות להפנות לדיאטן שנמצא במקום. למרות זאת, מרבית ההפניות לדיאטנים נעשו כאשר למטופל הייתה תחלואה נוספת אשר קשורה להשמנה. כמו כן, המשתתפים במחקר ציינו כי הם מייעצים בנוגע לתזונה במהלך ביקורי מעקב רק כאשר יש להם זמן לכך.

המשתתפים השתמשו ברישומים אלקטרוניים (EHRs - Electronic Health Records) על מנת לחזק את המסר שהם מעבירים למטופלים מכיוון שהם ראו ב-EHRs כמקור יעיל לצפייה בנושאים שדוברו בפגישה בין המטופל לדיאטן.

המסקנות שעלו מן המחקר היו כי מרבית ה-PCPs משתמשים במדידות אובייקטיביות לצורך סקירה של מטופלים אשר עשויים להרוויח מייעוץ תזונתי יותר מההערכה תזונתית, מה שמערער את החשיבות של התזונה הנצרכת ומגביר את החשיבות של המשקל.

החוקרים גם הסיקו כי בעידן בו מתבצעות פחות ופחות בדיקות גופניות, יהיו יותר פספוסים של הזדמנויות להפנות לייעוץ תזונתי. הנוכחות של דיאטן במרפאה מאפשר ל-PCPs להפנות את המטופלים לייעוץ תזונתי בקלות. כמו כן, ישנה חשיבות לכך שיהיה מספיק זמן במהלך הביקורים הרפואיים ונראה שרישומים רפואיים תורמים ל-PCPs לחזק את המסר במהלך ביקורי המעקב.

מקור:

Aboueid, S. et al. (2018) BMC Family Practice 19, 69

נושאים קשורים:  מחקרים,  השמנת יתר,  רפואה ראשונית,  מחקר איכותני,  רופאי משפחה,  צוות סיעודי,  ניהול משקל,  תזונה
תגובות