חדשות

קואליציית הארגונים למניעה וגמילה מעישון קוראת לכנסת לפעול במהירות ליישום מלא של אמנת הפיקוח על הטבק

במסמכי עמדה שהעבירה הקואליציה נדרשת הכנסת לפעול לאיסור פרסום גורף של מוצרי טבק ולשיווק חפיסות אחידות עם אזהרות בתמונות, לייקר מחיר הסיגריות ולתקן עיוות המס על הטבק לגלגול

אזהרות מצולמות על חפיסות סיגריות. צילום: האגודה למלחמה בסרטן

קואליציית הארגונים העוסקים במניעה וגמילה מעישון העבירו הבוקר (ג') לשתי ועדות של הכנסת – וועדת הכלכלה והוועדה למאבק בנגע הסמים והאלכוהול - ניירות עמדה מדעיים לקראת דיונים שיתקיימו היום בוועדות במסגרת "יום ישראל בריאה ללא עישון". בין החתומים על המסמכים: ההסתדרות הרפואית, ארבע קופות החולים, האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור, עיריות וגורמים ציבוריים נוספים.

במסמך העוסק ביישום מלא של אמנת הפיקוח על הטבק שאושררה, נכתב בין השאר כי עד כה לא יושם האיסור הגורף על פרסום: "הנתונים בדו"חות שר הבריאות בשנים האחרונות וגם בדו"ח שהתפרסם במאי 2018 מראים כי מדינת ישראל דורכת במקום מאז 2012 ושיעורי העישון לא יורדים כנדרש. לעומת זאת, במדינות שבהן היתה מדיניות כוללנית עקבית ונחושה ירדו באותה תקופה שיעורי העישון בצורה משמעותית.

"אנו קוראים לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ולשר האוצר משה כחלון, לפעול במהירות ליישום מלא של אמנת הפיקוח על הטבק שאותה אשררה מדינת ישראל. האמנה כוללת איסור פרסום גורף, כולל בעיתונות הכתובה; החלת חפיסות אחידות כולל אזהרות בתמונות עליהן וכן העלאת מחיר הסיגריות בכלל ותיקון עיוות המס על הטבק לגלגול וטבק לנרגילות, בפרט.

"תעשיית הטבק משקיעה מאמצים ומשאבים עצומים בפיתוי קהלים חדשים להתמכרות המסוכנת. קהל היעד המועדף עליה הוא בני הנוער וצעירים. על פי דו"ח שר הבריאות, 'חברות הסיגריות ממשיכות להשקיע עשרות מיליוני שקלים בפרסום וקידום מכירות של מוצרי טבק, במטרה להרחיב את מכירותיהן ולגייס מכורים חדשים שיחליפו את המעשנים שנפטרו ממחלות הקשורות לעישון או שהצליחו להיגמל מההתמכרות לעישון'.

"יותר מ-100 מדינות מתמודדות מול תקציבי העתק שמשקיעות חברות הטבק בפרסום ובשיווק, וזאת באמצעות יישום סעיף 11 באמנה (WHO FCTC) הממליץ למדינות החתומות עליה לשלב אזהרות בתמונות גדולות על כל האריזות וחובת הדבקת תוויות אזהרה על כל האריזות של מוצרי הטבק. אזהרות בתמונות הן אמצעי חסכוני להגברת המודעות לסכנות השימוש בטבק.

"מתוצאות מחקר שבדק את היעילות של האזהרות בתמונות עולה כי אזהרות גדולות על חבילות הסיגריות הן גם אמצעי יעיל להגברת הידע של המעשנים בדבר נזקי העישון. בהתחשב בפריסה האוניברסלית שלהן, האזהרות על גבי החפיסות עשויות לצמצם את פערי הידע בין קבוצות סוציואקונומיות שונות.

"אזהרות בתמונות על חפיסות הטבק הוכחו כמפחיתות את מספר הילדים שמתחילים לעשן ומגדילות את מספר הנגמלים מעישון. אזהרות בתמונות יכולות לשכנע מעשנים להגן על בריאותם של הלא מעשנים על ידי הימנעות מעישון בבית ומעישון ליד ילדים ובני משפחה אחרים.

"מחקרים שבוצעו לאחר יישום האזהרות הגרפיות על החפיסות בברזיל, קנדה, סינגפור ותאילנד מראים באופן עקבי שהאזהרות המצולמות מגדילות באופן משמעותי את המודעות של האנשים.

"מחקרים מראים כי בני נוער, במיוחד, אינם מעריכים נכון את הסיכונים שבשימוש בטבק. כמו כן, בני נוער נוטים שלא לקחת אישית את הסיכונים האלה ("לי זה לא יקרה"). כחלק ממדיניות זו יש להשקיע במסעות פרסום מכוונים לבני הנוער ובפיתוח תכניות מניעה בית ספריות וכן להעלות את הגיל המינימלי המותר לרכישת סיגריות ל-21, בשלב ראשון.

"תעשיית הטבק נאבקת בכל כוחה נגד יישום סעיף 11 של האמנה הממליץ על אזהרות גרפיות. ניתן להבין את התנגדותן: הן חוששות שתוויות אזהרה חזקות יפחיתו את נתח השוק ויפגעו וברווחים.

"אזהרות בתמונות על חפיסות הטבק חזקות הרבה יותר מאזהרות מילוליות בלבד. על פי דיווח של ארגון הבריאות העולמי, אזהרות בתמונות מעלות את המודעות לנזקי הטבק; מקדמות את הגמילה מעישון (כאשר יוקם הקו הלאומי לגמילה מעישון, לפי הצהרת סגן שר הבריאות, אפשר יהיה להוסיף את שיעור הנגמלים ליד האזהרה); הן משפיעות במיוחד על בני הנוער; משתלמות מבחינה כלכלית כיוון שממומנות ישירות על ידי תעשיית הטבק (ועל כן לא עולות כלל למדינה). מנגד הירידה בשיעור המעשנים חוסכת למדינה עלויות ישירות ועקיפות של טיפול בתחלואה, מניעת איבוד שנות עבודה ויצרנות.

"הארגונים העוסקים במניעת עישון בישראל רואים בצמצום העישון ונזקיו משימה לאומית בעלת חשיבות עליונה לשמירה על בריאות הציבור. אנו ממליצים לחברי הוועדה כי המדינה תחייב אזהרות בתמונות על חפיסות הסיגריות ושאר מוצרי הטבק, והגדלה משמעותית של שטח האזהרות על החפיסה שהוכחו כיעילות במלחמה כנגד העישון. אנו קוראים לממשלת ישראל ולכנסת ישראל לראות לנגד עיניהם את בריאות הציבור ואת האינטרס הציבורי כערך עליון בעת קבלת החלטות".

מיסוי על כל מוצרי הטבק והניקוטין

בנייר העמדה שהועבר לקראת הדיון בוועדת הכנסת למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול בנושא פעולות משרדי הממשלה למען צמצום העישון ונזקיו  - מיסוי על כל מוצרי הטבק והניקוטין, הודגש: "ארגון הבריאות העולמי קבע כי מיסוי הולם על מוצרי טבק הוא אחד מכלי המדיניות היעילים ביותר לצמצום מימדי העישון. המיסוי מצמצם את כמות העישון של המעשנים ומקטין את מימדי התחלת העישון בקרב בני נוער וצעירים.

"דו"ח שר הבריאות לשנת 2017  מצביע על עלייה ביבוא של טבק לגלגול בשיעור של 9.3% בשנת 2017 לעומת שנה קודמת וב-9800% בתוך עשר שנים.

"מגמת הזינוק בהיקפי צריכת הטבק לגלגול החלה ב-2013 ואפשר לקשר אותה ישירות עם יצירת פערי המיסוי שבין זה החל על סיגריות בחפיסה לבין מיסוי הטבק לגלגו עצמי שיובא לישראל.

"בשנת 2009 היווה הטבק לגלגול 0.2% מכלל הסיגריות הנצרכות בישראל. בשנת 2013 חלה עלייה ל-4.1% ועד ל-15% מכלל הסיגריות בשנת 2017. זו עלייה של פי 75. יש לציין שהנזקים הבריאותיים של הטבק לגלגול אינם פחותים מאלה של הסיגריה. כולם מכילים חומרים מסוכנים וממכרים.

"דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת בנושא 'תיאור וניתוח מיסוי סיגריות וטבק לגלגול, בחינת פערי המיסוי, דפוסי צריכה והכנסות המדינה', מיום 12.9.17, מסכם את המלצות ארגון הבריאות העולמי ביחס למיסוי על מוצרי טבק (לפחות 70% מהמחיר הסופי לצרכן, ללא מע"מ) כגורם המקטין צריכת סיגריות וכגורם משמעותי בהשגת המטרה הבריאותית.

"כמו כן מציין הדו"ח כי בישראל המיסוי על סיגריות עומד על כ-65.5% מהמחיר ללא מע"מ, בעוד שהמיסוי על טבק לגלגול עומד על כ-43% מהמחיר ללא מע"מ. פער זה מסביר את העלייה המתמשכת בצריכה.

"דו"ח כולל ניתוח כלכלי המציג את היתרונות לקופת המדינה שבהעלאת מס הקנייה, למרות הירידה הצפויה בשימוש בטבק עקב עלייה זו.

"עלייה ב-10% במחיר חפיסת סיגריות צפויה להקטין את הביקוש בכ-4% ועל כן ההעלאה של מס הקנייה צפויה להפחית את הצריכה של טבק לגלגול בכ-15.6% עד כ-41.2%. האומדן של תוספת ההכנסות, בהינתן הירידה בצריכה, עומד על כ-153 מיליון שקל עד כ-243 מיליון שקל.

"יש לציין שסוגיית עיוות המס הועלתה כשאילתה על ידי ח"כ יהודה גליק ובתגובה השיב סגן שר האוצר, יצחק כהן, ב-6.3.17, כי 'באוצר סבורים שיש לפעול ליישום ההצעה בחוק התקציב ולהעלות את מס הקנייה על טבק לגלגול'.

"באותו מכתב מציין סגן שר האוצר כי כיום המס על ק"ג טבק לגלגול הוא 450 שקל וכדי להשוות אותו למס על סיגריות רגילות, צריך להעלותו ל-1,250 שקל. במכתב של סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, אל שר האוצר משה כחלון מיום 21.6.17, מתייחס סגן השר לצורך בתיקון עיוות המס על סיגריות לגלגול. במכתבו ציין כי 'בהתאם להחלטת הממשלה מספר 3247 מה-29 למאי 2011, על תכנית לאומית לצמצום העישון ונזקיו, הוטל על שר האוצר לבחון את ההמלצות למדיניות מיסוי טבק כפי שגובשו על ידי הוועדה הציבורית לצמצום העישון ונזקיו'.

"עוד צוין במכתב: 'כחלק מאישור התכנית הכלכלית לשנים 2014-2013 החליטה הממשלה על העלאת המס על טבק לגלגול. אך למרות זאת ההחלטה לא יושמה במלואה, אלא בוצעה העלאה חלקית בלבד של המס'.

"עד כה שלוש ועדות של הכנסת - ועדת הכספים, הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול והוועדה לזכויות הילד, כבר הודיעו שיש להעלות את המס על טבק לגלגול.

"חשוב לציין כי בישראל קיימים פערי מיסוי בין סיגריות לבין מוצרי טבק נוספים. המיסוי על הטבק לנרגילה נמוך עוד יותר מאשר זה שעל הטבק לגלגול. לעת עתה, סיגריות אלקטרוניות נמכרות בארץ ללא מיסוי כלל.

"נציגי הארגונים הפועלים בקואליציה למניעת עישון, שבים וקוראים בזאת לשר האוצר לפעול לאלתר על מנת לתקן את עיוות המס ולהשוות את המיסוי על כל מוצרי הטבק לזה החל על הסיגריות, ובכך לצמצם את ממדי העישון, בעיקר בקרב נוער, צעירים ואוכלוסיות דלות אמצעים. תיקון עיוות זה יחסוך חיי אדם ויצמצם אי שוויון בבריאות.

"אנו קוראים לשר האוצר להכין תכנית להשוואת גובה המיסוי על  כל מוצרי הטבק והניקוטין בהתאם להמלצות ארגון הבריאות העולמי ואנשי המקצוע העוסקים בבריאות הציבור בישראל - ויפה שעה אחת קודם".

בדיווח ב"דה מרקר" הבוקר נמסר כי המשנה היועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי, נתן אישור חריג לסגן השר ליצמן לעצור את שיווק הסיגריה האלקטרונית דמוית דיסק און-קי, JUUL, והוא יוכל להפעיל בכך את סמכותו לפי פקודת הרוקחים. האסור יחול על ייצור, יבוא ושיווק בישראל. "הגעתי למסקנה", כתב עו"ד נזרי, שקיימת תשתית משפטית לכאורית להפעלת סמכות זאת, כיוון שהמוצר גורם או עלול לגרום לסיכון בריאותי חמור". האיסור ייצא לפועל בכפוף לשימוע שייערך לחברה המשווקת. כיום לא חלים עלייה כללי הרגולציה, מיסוי והגבלת גיל משתמשים. החברה עשויה לפנות לבג"צ בהקשר לכך.

 

נושאים קשורים:  המאבק בעישון,  קואליציית הארגונים למניעה וגמילה מעישון,  ניירות עמדה מדעיים,  אמנת הפיקוח על הטבק,  חדשות
תגובות