חדשות

משרד הבריאות נדרש להציג תכנית אכיפה חדשה נגד תמרוץ רוקחים

הכללית: "נושא התמרוץ אושר על ידי המדינה. הרוקחים מתוגמלים על מכירות מאז 1994". סופר-פארם: "עד היום הנחיותיו של משרד הבריאות לא היו ברורות מספיק"

בית מרקחת (צילום: אילוסטרציה)

ועדת העבודה, הרווחה ובריאות של הכנסת הורתה למשרד הבריאות להגיש לה עד סוף מושב הקיץ, כלומר בתוך 50 יום, תכנית היערכות מחדש לטיפול בתופעת התמריצים שמקבלים רוקחים עבור מכירות של תרופות ללא מרשם, מוצרים פרא-רפואיים ותוספי תזונה. משרד הבריאות נדרש לכלול בתכנית הטלת סנקציות ואמצעי אכיפה.

אתמול (ב') קיימה הוועדה דיון בנושא הזה והח"כים שהשתתפו בו נזפו בסופר-פארם, שירותי בריאות כללית ומשרד הבריאות בשל חלקם בתופעה.

הדיון נערך בעקבות דיווחים שהופיעו ב"דה מרקר" בהקשר לתופעת הבונוסים והתמריצים הניתנים לרוקחים עבור המכירות שהם משיגים בקבוצות המוצרים הנ"ל. בין השאר דווח על כך שרשת בתי המרקחת מקבלת עשרות אלפי שקלים מספקים לקידום מכירות מוצריהם והרשת מקיימת תחרות בקרב הרוקחים על עמידה ביעדי המכירות.

בדיון אתמול התבטא, בין השאר, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "מהכתבות שפורסמו בנושא עולה שמשרד הבריאות אמנם התריע אבל ממשיך לתת לתופעה להתרחש ביום-יום. על משרד הבריאות ליזום תיקון חקיקה שיקבע כי זה מעשה פלילי חמור. המשרד צריך לפקח על הנושא יותר ברצינות".

סגן יו"ר הכנסת ח"כ מאיר כהן ששימש בישיבה כממלא מקום יו"ר  הוועדה, אמר: "משרד הבריאות צריך לא רק להצהיר שמדובר בתופעה פסולה אלא גם להעניש".

סגן מנהל אגף הרוקחות במשרד הבריאות, אלי מרום, ציין: "מכתב שהוציא המשרד בנושא (והופץ לקופות החולים ולרשתות הפארם ב-2013) קובע שכל פעילות קידום מכירות על ידי רוקח - פסולה. כרגע, אין הוראה בחוק בנושא וצריך להוסיף לפקודת הרוקחים סעיף האוסר על קנוניה בין בעל בית המרקחת לרוקח, ובצידו סנקציה מאוד ברורה שתוטל על המפרים".

הרוקחת המחוזית של קופת חולים כללית, עידית לוי, אמרה ש"נושא התמרוץ אושר על ידי המדינה. הרוקחים מתוגמלים על מכירות מאז 1994 כשנחתמו הסכמי השכר הקיבוציים באישור המדינה". תגובת ח"כ שמולי: "ההסכמים הקיבוציים שמתירים את התגמולים לרוקחים הם שערוריה ואין להם מקום".

בדיווח על הדיון ב"דה מרקר" נמסר כי גם ארגוני הרוקחים ומשרד הבריאות תקפו את התנהלות סופר-פארם וקופות החולים בנושא. ארגון הרוקחות סבור שההתנהלות הפסולה של בתי המרקחת והרוקחים נובעת מכך שבחלק מבתי הספר לרוקחות לא מתקיימים כיום שיעורי אתיקה ורוקחים רבים כלל לא מודעים לקוד האתי האוסר על ההתנהלות המדוברת".

מנהל תפעול בתי המרקחת של סופר-פארם, שי שבת, שנכח בדיון, אמר:  "הרוקחים בסופר-פארם עובדים על פי צו מצפונם ועל פי חוק. משהחל הדיון התקשורתי בנושא, לא חשבנו פעמיים ועצרנו את הפעילויות המדוברות. אנחנו מחכים להבהרות ברורות יותר ממשרד הבריאות. עד היום הנחיותיו לא היו ברורות מספיק".

נושאים קשורים:  רוקחים,  בתי מרקחת,  סופר-פארם,  קידום מכירות בבי מרקחת,  חדשות,  הנחיות משרד הבריאות
תגובות
 
אנונימי/ת
13.06.2018, 16:19

אולי באמת הגיע הזמן לפסול את המכירות האלה ע״י הרוקחים וכך שייתפנה הרוקח לקיים את תפקידו על הצד הטוב ביותר בלייעץ לחולים על התרופות שהם מקבלי מדי יום

אנונימי/ת
13.06.2018, 17:21

מאחר ושכר הרוקחים בשרות הציבורי ..בקופות החולים ובבתי החולים זעום ועלוב.!!! ישבו גאוני הדור למשל בקופת חולים כללית והגו את הרעיון של תוספות עלובות למדי אך עדיין משהו..של תשלום נוסף בעבור מכירת מוצרים שאינם חייבים במרשם..האמת העגומה היא ששכר הולם בעבור עיסוק המצריך שנות לימוד רבות היה מונע את הצורך בפתרונות עלובים שכאלה..זכור לי איש משרד האוצר מהאגף להסכמי שכר שאמר לי בשיחות סגורות ששכר הרוקחים הוא עלוב והם דפוקים עד העצם..אבל למי איכפת..יאלללה.לקצץ...

13.06.2018, 20:22

סליחה. למה פרסומות לרעלים כגון חטיפים שמנים, אלכהול ואף בחלק מהמקומות (עדיין) סיגריות כן מותר? תרופה שלא אחר ממשרד הבריאות מתיר למוכרה ללא מרשם הרי היא בטוחה ואין שום סיבה במדינה חופשית למנוע מסוחר לשכנע לקוח פוטנציאלי לקנות את הסחורה שלו ואז לגזור עמלה. קוראים לזה שוק חופשי.