חדשות

שילוב של שתי תרופות וכימותרפיה מאריך את חיי חולים בסרטן ריאה גרורתי

על פי ממצאי מחקר חדש, טיפול בתרופות טיסטנריק ואווסטין יחד עם כימותרפיה הביא לתוצאות טובות יותר משמעותית בקו הטיפול הראשון בחולי סרטן ריאה גרורתי

סרטן ריאות (אילוסטרציה)
סרטן ריאות (אילוסטרציה)

מחקר שבדק שילוב של שתי תרופות וכימותרפיה הראה שיפור משמעותי בהארכת החיים של חולים בסרטן הריאה ובהקטנת הגידול הסרטני. ממצאי המחקר הוצגו בשבוע שעבר בכנס האיגוד האמריקני לאונקולוגיה (ASCO) שנערך בשיקגו ופורסמו במקביל ב-The new England Journal of medicine.

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות, מתגלים בישראל מדי שנה כ־3,000 חולים חדשים בסוג זה של סרטן ושיעור התמותה השנתי כ־1,900 חולים. הסיבה המרכזית: עישון. אצל גברים, סרטן הריאה הוא הקטלני ביותר.

על פי ממצאי המחקר החדש, טיפול בתרופות (טיסטנריק ואווסטין של חברת רוש), יחד עם הטיפול הכימותרפי המקובל, הביא לתוצאות טובות יותר משמעותית בקו הטיפול הראשון בחולי סרטן ריאה גרורתי. הטיפול המשולב השיג הישרדות כוללת חציונית של 19.2 חודשים. אצל כ־43% מהם הושגה הארכת חיים של יותר משנתיים. איכות החיים של החולים נשמרה לאורך כל תקופת הטיפול. במסגרת הניסוי שותפו גם חולים עם גרורות שהגיעו לכבד.

שתי התרופות אינן כלולות בסל התרופות לשלב הטיפול הראשון. על פי הערכה: השילוב עשוי להתאים לכ־1,000 חולים חדשים בשנה בישראל.

פרופ' ניר פלד, מנהל המערך האונקולוגי בבית החולים סורוקה, שנכח בכנס בשיקגו, הגיב: "השילוב של תרופת אימונותרפיה, טיפול ביולוגי וכימותרפיה הביא לתוצאות מרשימות בהישרדות הכוללת של החולים. זו הצלחה יוצאת דופן עם הישג משמעותי של תקופה כה ארוכה של הישרדות כוללת אצל חולי סרטן ריאה גרורתי, שהוא  השכיח ביותר. כן הוכח שהשילוב מעצים את המערכת החיסונית".

נושאים קשורים:  סרטן ריאות גרורתי,  טיפול קו ראשןן,  אימונותרפיה,  טיסטנריק,  אווסטין,  חדשות,  הישרדות
תגובות
 
אנונימי/ת
11.06.2018, 07:21

הכתבה מטעה ! הארכת ה survival היתה ב4 וחצי חודשים ולא ב19.2 כפי שכתוב
האם האונקולוג המכובד שמרואיין עומד מאחוריה?
אם כן, מתפקידו לתקנה