חדשות

מחקר ב"סורוקה": נמצא קשר בין אוטיזם ללידה בניתוח קיסרי בהרדמה כללית

עוד נמצא במחקר כי הסיכון ללידת ילד עם אוטיזם ברמת תפקוד נמוכה היה גבוה פי 2.5 בעקבות לידה בניתוח קיסרי בהרדמה כללית

ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)
ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)

מחקר שנערך במרכז הרפואי סורוקה ובבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע מצא קשר סטטיסטי לסיכון לאוטיזם: כשלידה בניתוח קיסרי נעשתה בהרדמה כללית, הסיכון עלה ב-60% והסיכון ללידת תינוק שאובחן עם אוטיזם בדרגה הקשה - ברמת תפקוד נמוכה - היה גבוה פי 2.5 בעקבות לידה בניתוח קיסרי בהרדמה כללית. על המחקר, שיוצג מחר (ב') בכנס איגוד רופאי בריאות הציבור, מדווח הבוקר "ישראל היום".

במחקר הושוו נתונים מלידות שהיו בסורוקה בשנים 2016-2009. בסך הכל 347 מהילדים אובחנו עם אוטיזם, 117 אובחנו עם עיכוב התפתחותי שאיננו אוטיזם ו־2,226 ילדים שאינם סובלים מבעיה התפתחותית. כל הנתונים נאספו במרכז לטיפול ומחקר באוטיזם בנגב.

בדיווח נמסר כי בפילוח הנתונים בקרב ילדים שנולדו בניתוח קיסרי נמצא סיכון מוגבר ב־60% לאוטיזם רק כאשר נעשה בהרדמה כללית, ולא בכלל הניתוחים הקיסריים.

החוקרים השוו בין ניתוחים קיסריים דחופים - בשל מצב חירום, מנח העובר וסיבות אחרות - לעומת ניתוחים קיסריים מתוכננים מראש שנעשו גם הם בהרדמה כללית. נמצא הבדל קטן, לא מובהק סטטיסטית, ביניהם. ניתוח דחוף העלה, כך מדווח, ב־54% את הסיכון לאוטיזם וניתוח קיסרי לא דחוף העלה ב־69% את הסיכון. המסקנה אליה הגיעו עורכי המחקר: הקשר הסטטיסטי לא נובע מסיבוכי ההריון אלא מהליך ההרדמה עצמו.

כן נמצא קשר סטטיסטי חזק בין לידה בניתוח קיסרי בהרדמה מלאה לבין קבוצת ילדים אוטיסטים שההפרעה שלהם היתה חמורה במיוחד. הסיכון ללידת ילד עם אוטיזם ברמת תפקוד נמוכה היה גבוה פי 2.5 בעקבות לידה בניתוח קיסרי בהרדמה כללית.

עורך המחקר, ד"ר עידן מנשה, אמר לעיתון: "הממצאים מראים שחשיפה להרדמה כללית בזמן ניתוח קיסרי היא כנראה הגורם הבסיסי לקשר שבין ניתוח קיסרי לאוטיזם. מדובר בקשר סטטיסטי בלבד שלא מסביר את המנגנון לכך. יידרשו מחקרים נוספים כדי לברר את מהות הקשר הזה. ייתכן שהניתוח בהרדמה אינו הגורם לאוטיזם אלא מחמיר את הסימפטומים".

למחקר שותפים מעין הוברמן, גל מאירי, אילן דינשטיין ואשר בשירי מ"סורוקה" והפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון.

נושאים קשורים:  אוטיזם,  סיכון לאוטיזם,  לידה קיסרית,  הרדמה כללית,  חדשות,  מחקרים,  סורוקה
תגובות
 
04.06.2018, 21:43

ממש לא ייאמן-מאמר מטופש בלי שיתוף מרדימים?אין מילה על מדוע נשים מגיעות לניתוח בהרדמה כללית מבחינת הסיבוכים שלהן ושל עובריהן לא כל שכן שזמן חשיפת העובר לחומרי הרדמה הוא קצר עד לא קיים-ובהתאם לשיטת ההרדמה הכללית.ממש בושה וחרפה -ועוד פורסם מהאלמא מאטר שלי
נזק נוראי לכל הגולשים התמימים בורים או חורשי רעה ושיילוקים שחיים מתביעות סרק

אנונימי/ת
15.06.2018, 14:41

ממש זה לא לעניין ולא משכנע בלשון המעטה.

01.08.2019, 10:17

אוטיזם על פי ההבנות שיש היום נקבע כבר בשלב העוברות המוקדם לכן ישנה בעיה בקביעה שיש קשר בין חומרי הרדמה הניתנים סמוך ללידה לבין אוטיזם. יתכן והעליה בחומרת האוטיזם (אוטיזם בתפקוד נמוך) שמתבטאת בליקויים קוגניטיביים חמורים יותר נגרמה בשל חומרי ההרגמה ללא קשר וחלק מהלקות האוטיסטית, אלא כהפרעה נפרדת.