חדשות

התפשטות חצבת בישראל: 62 מקרים אובחנו בשלושת החודשים האחרונים

מוקד החצבת הגדול ביותר עד כה בנפת פתח תקוה. במשרד הבריאות מקווים לבלום את התפשטות המחלה וקוראים למי שחייב בכך, להתחסן

פריחה כתוצאה מחצבת (צילום: אילוסטרציה)

מאז חודש מרץ האחרון נדבקו ואובחנו 62 בני אדם בישראל בחצבת. נתוני חודש מאי הם חלקיים בשלב זה. מוקד מקרי החצבת הגדול ביותר – 23 במספר – נמצא בנפת פתח תקוה החולשת גם על ישובים בשומרון ובדרום השרון. בתל אביב נרשמו 17 מקרי חצבת, בירושלים – עשרה מקרים, בחדרה וברמלה – ארבעה מקרים בכל אחת מהערים, ברחובות – 2 מקרי הידבקות, בנתניה ואשקלון – מקרה אחד בכל אחת מהערים. כך דיווח ביום שישי "ידיעות אחרונות" מתוך נתונים חדשים של משרד הבריאות.

על פי הדיווח לאחר שבחודש מרץ היו שמונה מקרי הידבקות בחצבת, באפריל זינק מספרם ל-33 ובמאי ל-21.

בין החולים, חמישה מקרים של הידבקות בחו"ל – בתאילנד, בצרפת, באוקראינה, בהודו ובירדן – ש"יובאו" לישראל. כמו כן יש בין המקרים ילדים ותינוקות, ביניהם בני פחות משנה שעדיין לא הגיעו לגיל החיסון (שישה חודשים) ונדבקו כיוון שסביבתם לא היתה מחוסנת. משרד הבריאות מדגיש כי יש קשר ישיר וברור בין הימנעות מחיסונים לבין התפרצות המחלה ובאזורים שבהם שיעור ההתחסנות נמוך, רואים עלייה גדולה בהידבקות בחצבת.

ד"ר אריק האס, מומחה למחלות זיהומיות וסגן מנהל האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות, אמר לעיתון: "אנחנו לא זוכרים שהיו כל כך הרבה מקרים של ייבוא המחלה מכל כך הרבה מדינות שונות וללא קשר ביניהן בתוך תקופה קצרה. חולים אלה הדביקו ישראלים שלא היו מחוסנים".

במשרד הבריאות מקווים שבתקופה הקרובה ניתן יהיה להודיע שעלה בידו לבלום את התפשטות המחלה, וחזרו וקראו למי שחייב בכך, להתחסן.

שיעור המתחסנים בישראל הוא מהגבוהים בעולם המערבי, כיוון שניתן במסגרת שגרת החיסונים בטיפות החלב ובבתי הספר. ברמה הארצית שיעור המתחסנים במנת החיסון הראשונה בגיל 12 חודשים הוא 95%. שיעור המתחסנים במנת החיסון השנייה הניתן בבית הספר היסודי – 96%. "אנשים שלא מתחסנים, לא רק מסכנים את עצמם אלא גם את כל סביבתם ועלולים להפיץ את המחלה", הדגיש בדיווח ד"ר האס.

עוד ציין ד"ר האס כי יש אזורים בישראל שבהם ריכוז גבוה של תושבים המתנגדים עקרונית לחיסונים, כמו באזורים מסוימים בשרון ובצפון. "במקומות אלה קיים סיכוי גבוה לעלייה בשיעורי התחלואה כפי שקרה ביישוב איתמר. בישובים שבהם ההתנגדות לחיסונים היא אידיאולוגית ומנימוקים אחרים, מועדים להתפרצות המחלה בכל רגע. קיים חשש שברגע שיהיה באותם מקומות מקרה הדבקה אחד מקרב תושבי היישוב, מספר החולים יגדל בקצב מהיר מאוד. הלא מחוסנים נמצאים בסיכון גבוה מאוד לתחלואה".

משרד הבריאות, ששב וקרא בשבוע שעבר להורים לחסן את הילדים למניעת הדבקה וכן המליץ לכל הטסים לחו"ל לוודא שהם מחוסנים מפני חצבת, מבצע במקביל ריענון הנחיות לרופאים הצעירים לגבי המחלה וכן לשם העלאת המודעות לה כדי שיאבחנו היטב את תסמיניה. כל מי שאובחן כחולה נשלח לבידוד עד שהמחלה תחלוף כדי למנוע הידבקות של אנשים נוספים.

נושאים קשורים:  התפשטות חצבת,  חיסון נגד חצבת,  חצבת,  מקרי חצבת,  חדשות