הדס זיו, מנהלת המחלקה הציבורית וועדת האתיקה של רופאים לזכויות אדם, התארחה ב-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. הראיון עסק בהרחבה בגזענות במערכת הבריאות בישראל, מצב מערכת הבריאות הפלסטינית, פליטים ומבקשי מקלט, חטיפת ילדי תימן, זכויות כלואים ופעילות הארגון.

"מחבל פצוע שמגיע לבית חולים - אין זה רלוונטי שהוא מחבל" אמרה זיו, "כל רופא ורופאה יסכימו שלאישיות והמעשים של אדם לא צריכה להיות השפעה על הטיפול הרפואי שיקבל. אנחנו לא חיים בבועה ואני מכירה מקרוב את הפחד מפיגועים, אבל דווקא בגלל השאיפה לעתיד טוב יותר - צריך להתמיד בגישה הזו".

"הרופאים בשטח כל כך עסוקים בעומס שיש עליהם, ובצדק, שלא רואים את ההתמודדות עם גזענות כחלק מהמקצועיות הרפואית שלהם"

מה עמדת הארגון בנוגע להפרדת יולדות? "זו גזענות חד משמעית. אסור לשתף עם זה פעולה. מה שיקבע את שיבוץ החדרים הוא צורך רפואי בלבד. מי שצריכה השגחה יותר צמודה למשל, תהיה קרוב לעמדת אחיות. התופעה שבה רופאים נענים לבקשות כאלו, לא מתוך גזענות אלא כדי לרצות את המטופלים, היא פסולה".

"הועדה שהקים משרד הבריאות בנושא וההד התקשורתי שנוצר עשויים להביא לשינוי ושהמערכת תקיא מתוכה את התופעה, אך ייקח זמן עד שיחלחל מלמעלה למטה. במקרה של יולדות יש גם את ההיבט הכלכלי - וכשגזענות פוגשת כסף יש לה מוטיבציה להמשיך".

"בכלל, אני מרגישה שבניגוד למשרד הבריאות שמנסה לפעול למיגור הגזענות ברפואה, הרופאים ואנשי הצוות בשטח כל כך עסוקים בעומס שיש עליהם, בכוח האדם וכו' - טענות מאוד נכונות כשלעצמן - שלא רואים את ההתמודדות עם גזענות כחלק מהמקצועיות הרפואית שלהם. אם יעשה פאשלה בניתוח - זו פגיעה במקצועיות שלו. אבל מטופל יוצא פגוע כתוצאה מיחס גזעני - זה לא נחשב פגיעה במקצועיות".

"איפה שגזענות פוגשת כסף - יש לה מוטיבציה להמשיך"

בפינת המתמחה התארח ד"ר נתי אורנשטיין, מתמחה שנה א' ברפואת משפחה, שדיבר על הצורך להאריך את התורים ברפואה ראשונית, הפיכת רופאי המשפחה למחלקי הפניות והסכנה בכך, פעילות מרשם ופרוצדורת הדיקור היבש (תוך שרירי) שמאפשרת טיפול ראשוני ברמת הקהילה, ללא צורך בהפניה למומחה.

אם גם אתם מתמחים או סטאז'רים שרוצים להתראיין לפינת "המתמחה" – אם יש לכם נושא שתרצו להעלות, חוויות לשתף, אג'נדה לקדם, סתם להגיד מילים טובות על המנטור שלכם – מוזמנים להציע את עצמכם לפינה. רק שלחו מייל לכתובת info@doctorsonly.co.il ונחזור אליכם.

לו"ז האזנה:

3:10 מערכת הבריאות הפלסטינית

10:35 גזענות ואפליה במערכת הבריאות

22:32 חטיפת ילדי תימן

25:47 פליטים ומבקשי מקלט

32:20 זכויות כלואים

37:15 נושאים בוערים נוספים

42:03 "אבל את לא רופאה"

44:12 איך מתנדבים?

47:30 רופאים לזכויות אדם - העתיד

53:35 פינת המתמחה - ד"ר נתי אורנשטיין לוקח אחריות בקהילה

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk

התכנית הוקלטה באולפני SPS