מחקרים

PDGF מנבא הפוגה ארוכה במטופלים עם טרשת נפוצה

במחקר זה הודגם כי ריכוז PDGF  בנוזל חוט השדרה מעורב בפתוגנזה של טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית ורמות גבוהות של נוירוטרופין זה קשורות בתקופה ממושכת יותר ללא חזרת מחלה

נוזל עמוד השדרה, Cerebrospinal fluid (צילום: אילוסטרציה)

בשלבים המוקדמים של טרשת נפוצה התקפית הפוגתית (RRMS), לא קיים קשר ברור בין עומס הלזיות המוחיות ואי-יציבות קלינית. היעדר קשר זה מוביל לפרדוקס "קליני-רדיולוגי". גורמים שונים יכולים לתרום לחוסר תאימות זה ובפרט פלסטיות סינפטית אשר מפחיתה את הביטוי הקליני של נזק מוחי והמובילה להגברה של חוזק סינפטי המבוסס בעיקר על סינתזה של חלבונים. הגברה זו משופעלת בעיקר על ידי נוירוטרופין.

ציטוקינים המשוחררים על ידי תאי מערכת החיסון במהלך דלקת חריפה יכולים לשנות את ההעברה והפלסטיות הסינפטיות ולהשפיע על המהלך הקליני של טרשת נפוצה. בנוסף, תאי מערכת החיסון יכולים לעודד תיקון של רקמת המוח בשלב הבתר-חריף על ידי הפרשה של גורמי גדילה שונים אשר מעורבים בשרידות נוירונים ותאים אוליגודנדריטיים.

פקטור גדילה הקשור בטסיות (platelet-derived growth factor-PDGF) הינו פקטור נוירוטרופי אשר ייתכן ומעורב בהחלמה קלינית. אכן, PDGF מעודד פוטנציאצייה ארוכת טווח של פעילות סינפטית in vitro ובטרשת נפוצה ויכול לייצג פקטור משמעותי המשפר את ה"פיצוי" הקליני בלזיות מוחיות חדשות.

מטרת מחקר זה הייתה לבחון האם ריכוז PDGF בנוזל חוט השדרה בזמן אבחנת טרשת נפוצה יכול לנבא את המסלול הקליני של RRMS.

בזמן האבחנה, החוקרים מדדו רמות PDGF ב-100 מטופלים שאובחנו עם טרשת נפוצה. כמו כן, בוצעו מדידות של ציטוקינים פרו ואנטי דלקתיים ושל סמני נזק נוירונלי אחרים. משתנים קליניים ורדיולוגיים של פעילות מחלה נאספו באופן פרוספקטיבי במהלך המעקב.

החוקרים מצאו כי רמות PDGF בנוזל חוט השדרה היו קשורות באופן חיובי עם שרידות ללא חזרת מחלה ממושכת. מאפיינים רדיולוגיים של פעילות מחלה, סמנים ביוכימיים של נזק נוירונלי ומאפיינים קליניים של התקדמות מחלה לא הושפעו על ידי ריכוז ה-PDGF. רמות PDGF גבוהות יותר בנוזל חוט השדרה נמצאו קשורות לסביבה אנטי-דלקתית במערכת העצבים המרכזית.

תוצאות המחקר מציעות כי PDGF יכול לעודד תקופה ממושכת יותר ללא חזרת מחלה במהלך ההתקדמות של RRMS תוך הגברת הפלסטיות של מערכת העצבים המרכזית וללא השפעה על שפעול מחדש של דלקת ונזק נוירונלי הקשור בדלקת.

מקור: 

Bassi Stampanoni, M. et al.  (2018) Journal of Neuroinflammation . 15, 108

נושאים קשורים:  מחקרים,  MS,  טרשת נפוצה,  PDGF,  RRMS,  הפוגה,  גורם מנבא
תגובות