חדשות

אושרה הצעת החוק: מוסדות החינוך יחויבו להחזיק מזרק נגד אלרגיות

תכשיר האפינפרין יהיה במינון מתאים למשקל האופייני של הילדים השוהים במוסד. במידת הצורך יוחזקו מזרקים שונים למשקלים השונים

מזרק אפינפרין. הצלת חיים. צילום: אילוסטציה

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ב') את הצעת החוק של חברי הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני), יהודה גליק (הליכוד) ואחרים, לפיה בכל מוסד חינוך חובה (בתי ספר, פנימיות, מעון לעשרה פעוטות ומעלה, מעון יום שיקומי וצהרונים) יהיה לפחות מזרק אפינפרין אוטומטי אחד, לטיפול חירום בעת תגובה אלרגית.

התכשיר יהיה במינון מתאים למשקל האופייני של הילדים השוהים במוסד. במידת הצורך יוחזקו מזרקים שונים למשקלים השונים. כמו כן אושר שינופקו תכשירי אפינפרין לגורמים המנהלים או שבבעלותם מוסדות חינוכיים וציבוריים - ללא מרשם רופא. החוק ייכנס לתוקף חצי שנה מיום פרסומו ב"רשומות".

תגובה אלרגית עקב חשיפה לאלרגנים מתבטאת בתסמינים בדרגות חומרה שונות. בכלל זה קשיי נשימה, הרחבת כלי הדם, ירידה בלחץ הדם ואיבוד ההכרה, עד כדי סכנת חיים.

תגובה קשה זו ניתנת לטיפול באמצעות אפינפרין (EpiPen), מזרק המכיל אדרנלין. הזרקת האדרנלין לירך גורמת להרפיית שרירי הנשימה וכיווץ כלי הדם ומאפשרת מרווח זמן עד לקבלת טיפול נאות בבית החולים. פעולה זו יש לבצע בשטח, באופן מיידי, שכן הידרדרות תופעות האלרגיה עד למצב של חנק ומוות עלולה להתרחש בתוך דקות מעטות.

בדיון נמסר שכ-50% מתושבי ישראל ידועים כסובלים מאלרגיות למזון ברמות שונות, ביניהם כ-8% מאוכלוסיית הילדים. בממוצע מתרחשים בישראל שני מקרי מוות בשנה עקב התקף אלרגיה למזון ומקרים נוספים של סיבוכים בדרגות חומרה שונות.

ח"כ גליק: "החזקת המזרקים במוסדות החינוך נועדה להציל חיי ילדים ופעוטות. מדובר בחוק שמציל חיי אדם. אני שמח שהצעת החוק אושרה על ידי הוועדה ותאושר בקרוב על ידי הכנסת ומודה לכל השותפים לחקיקת החוק ובעיקר לח"כ לשעבר יפעת קריב שיזמה את החוק בכנסת הקודמת".

ח"כ גליק אמר בתום הדיון: "החוק הזה הוא לא פחות מאשר הצלת חיים. כל שהוא דורש הוא הוספת מזרק קטן לתיק העזרה הראשונה במוסד". גליק ציין כי עסק בהצעת החוק למעלה משנה וחצי.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), נזף בנציגת משרד החינוך, עו"ד עדי נועם סביר, שדרשה כי משרד הבריאות יהיה אחראי לחוק ויפקח על יישומו. "מדוע משרד החינוך מתחמק מדאגה לבריאות הילדים?" תהה אלאלוף.

"עלות המזרקים פחותה מעלות הוופלים המונחים בחדר המורים", העירה חברת העמותה הישראלית לאלרגיות מזון, יעל זבולון.

בקשת נציג משרד העבודה והרווחה, עו"ד נועם פאליק, שלא לכלול בחוק את פנימיות הנוער, בשל גילם הבוגר יחסית של החוסים והכללתו של המזרק בסל הבריאות - עלות המזרק עומדת, לטענתו על 438 שקל – נדחתה. "בשום אופן לא נזניח את ילדי הפנימיות. בנוסף, לפי הנתונים המונחים על שולחני, עלות המזרק אינה עולה על 200 שקל", השיב לו ח"כ אלאלוף.

מנהלת מערך הדרכה בעמותת יהל, מאיה ניר אליעז, הדגישה: "החוק מיועד למי שלא מודע להיותו אלרגי ויחווה תגובה אלרגית לראשונה, ולא לאלה שיש להם מזרק בתיק".

עו"ד מירה סולומון מהמרכז לשלטון מקומי דרשה שהעלות השנתית של רכישת המזרקים - כשלושה מיליון שקל להערכתה - תושת על משרדי הממשלה ולא על הרשויות המקומיות. על כך הגיב יו"ר הוועדה: "אתם מקבלים את כל הכסף שצריך. הגיע הזמן שתנהלו אותו נכון".

נושאים קשורים:  אפינפרין,  הצעת חוק,  מוסדות החינוך,  הזרקת אדרנלין,  אלרגיות למזון,  חדשות
תגובות