מלנומה

אנליזה דיגיטליות של תמונות דרמסקופיות

במחקר חדש, שבחן את מערכת ה-FotoFinder Mole-Analyzer, נמצאה רגישות של 56% בלבד בזיהוי מלנומה עורית, המצביע על דיוק נמוך ככלי אבחנתי

21.05.2018, 11:18
מלנומה, בדיקה (צילום: אילוסטרציה)

אנליזה דיגיטלית של תמונות דרמסקופיות של לזיות עוריות עם פיגמנטציה (pigmented skin lesions, PSL) הופכת להיות יותר ויותר פופולרית, על אף אי-בהירות לגבי השימושיות הקלינית של אנליזות אלו. מחקרים חזקים, ללא הטיות, אשר חוקרים את יעילותם של מערכות בשימוש מסחרי, הם מוגבלים. במחקר חדש, שנערך ב-University of Colorado School of Medicine, בארה"ב, ביקשו החוקרים לחקור את הביצועים האבחנתיים של ה-FotoFinder Mole-Analyzer בהערכת מלנומה עורית ב-PSLים.

במחקר רטרוספקטיבי על פני 15 שנים, החוקרים אספו היסטו-פתולוגיות של 1,076 ביופסיות שנלקחו מ-PSLים מתוך 2,500 PSLים שצולמו. ה-PSLים עבורם נלקחה ביופסיה סווגו כשפירים או ממאירים (מלנומה עורית) בהתבסס על ההיסטו-פתולוגיה. הציונים שנתנה מערכת האנליזה (0-1.00) עבור PSLים אלו סווגו גם הם לפי היסטו-פתולוגיה.

בציון סף אופטימלי של 0.50, המערכת השיגה רגישות של 56% וסגוליות של 74%. השטח מתחת ל-receiver operating characteristics curve עמד על 0.698, המצביע על דיוק נמוך ככלי אבחנתי.

החוקרים מסכמים שמחקר זה חשף רגישות נמוכה בפונקציית מתן הציון באיתור מלנומה עורית במערכת לאנליזה דיגיטלית של תמונות דרמסקופיות. לאור זאת, החוקרים מדגישים שרופאים צריכים להשתמש במערכות אלו בבדיקת PSLים חשודים בתבונה קלינית רבה.

מקור:

del Rosario, Francis et al. Performance of a computer-aided digital dermoscopic image analyzer for melanoma detection in 1,076 pigmented skin lesion biopsies. Journal of the American Academy of Dermatology , Volume 78 , Issue 5 , 927 - 934.e6

נושאים קשורים:  מלנומה,  דיגיטלי,  עיבוד תמונה,  מחקרים
תגובות