דעות

מחלת השחיקה - יתומה, שכיחה וחשוכת מרפא שהחולים בה מסרבים להירפא

שורות העוסקים במקצועות הקליניים החזיתיים הולכות ומידללות ועדיין עינינו טחות מלקרוא את הכתובת על הקיר

השחיקה הגבוהה ביותר נמדדה במחלקות הפנימיות והכירורגיה, במלר"דים ובמכוני הדימות. צילום אילוסטרציה

התרגלנו לכנות מחלות נדירות בכינוי יתומות והנה צצה לפנינו מחלה יתומה ושכיחה.

שחיקה היא שכיחה, את זאת ניסינו להדחיק, להכחיש ולהרחיק. התעלמנו ממאמרים, מנתונים, וגרוע מזה מכאבי הגידים והשרירים, מהעייפות, חוסר הסבלנות, מהרגעים ההולכים ומתרבים שבהם החולים נעשו "מעצבנים".

יש מסדרונות חלופיים: מינהל, מחקר, ערוצי עיסוק נוספים, "נטישה פנימית" ולגיטימית של רבים וטובים. שורות העוסקים במקצועות הקליניים החזיתיים הולכות ומידללות ועדיין עינינו טחות מלקרוא את הכתובת על הקיר.

הסטטיסטיקות משקרות?! אין הסבר ברור לפער בין המדדים המספריים (אלה שאנו מקדשים בכל תחום רפואי) לבין מה שאנו מודים בו פנים אל פנים.

אנו מפצים את עצמנו בנסיעות ובכנסים, רצים רצים ולא עוצרים, עד שכעת, אחרי שהתעלמנו מהמחקרים, מקול קורא של ארגון הבריאות העולמי ומהמתריעים בשערים, הגיע כעת סקר הלמ"ס, הזדמנות נוספת לשים לב לעובדות, לעצור, לעשות בדק בית, להעז ולהודות, ואם כן, אם אנחנו סובלים משחיקה – לחפש לה פתרונות.

יש מחלות יתומות, לרוב החולים בהן מעטים, הפתרונות להן יקרים והן נדחקות למרחב חסר הסיכויים. יחידה במינה, מחלת השחיקה - יתומה ושכיחה, חשוכת מרפא, כל עוד הרופאים החולים בה אינם מודים שחלו וכך מסרבים להירפא.

זהו קול קורא לרופאים, אחיות וצוותים רפואיים המוכנים להעז ולבחון את מיקומם על "רצף השחיקה", להכיר במצב ולהתגייס לחפש יחד פתרונות.

סקר השחיקה הגדול של משרד הבריאות יסכם את הנתונים ויוביל לשינוי מקווה. הנשים שיזמו אותו -: רמ"ד תכנון – ד"ר שגית ארבל-אלון, גב' ורד מדמון קויתי, מנהלת אגף משאבי אנוש, וגב' איילת גרינבאום, מנהלת אגף שירות - מגויסות לכך בכל מאודן. למרות זאת, ייקח זמן עד שיינקטו צעדים מעשיים בהיקף יעיל. לפיכך, עד שתדאג לנו המערכת, נדאג לעצמנו ונחבור אליה לכשיתאים.

כולם מוזמנים להיכנס לאתר המסע החברתי להבראת הרפואה, להתרשם ממתווה מיזם "תמיכת עמיתים", להציע הצעות, להצטרף, אם כמתנדבים במסגרת תמיכה אישית - כמשיאי עצות, או כמכירים בצורך האישי להגדיל את החוסן ולהפחית את השחיקה על ידי השתתפות בקבוצות ייעודיות או בשיחות "אחד על אחד".

היו גם אתם חלק מהחותרים לשיפור - שינוי והחלמה, שלנו ושל הרפואה.

 המסע החברתי להבראת הרפואה

http://www.cure-medicine.co.il/

https://www.facebook.com/masa.hevrati/

 

נושאים קשורים:  המסע החברתי להבראת הרפואה,  שחיקת רופאים,  סקר משרד הבריאות,  דעות,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
21.05.2018, 10:19

אביבה יפת הנפש , מדובר בעולם ציני ומושחת שמהווה עולם הרפואה הישראלית ומשרד הבריאות שמקלקל אותו עוד ועוד
קופות החולים וגורמי הרפואה הפרטית וחברות הביטוח -- תורמים לעיוותים והתסבוכת

אביבה,
אכן זיהית נכון - שחיקת הרופאים והצוות הרפואי בכללותו , - זאת מחלה ממארת ויש להלחם בה בחורמה.
אשמח לשוחח עמך לגבי הדרך. היא בהישג ידינו - אם נרצה בכך בכל מאודנו.
בברכה, דב.

אנונימי/ת
22.05.2018, 12:52

דב - אתה יודע יפה שזאת כלל וכלל לא הבעיה הקריטית והחשובה ביותר במערכת הבריאות החולה מאוד כיום.
תתרכז בעיקר !

אנונימי/ת
22.05.2018, 16:29

אין ספק שמקצוע הרפואה והאחריות הנלוות אליו, כמו גם הלחץ הקבוע, שוחק.
אבל דווקא כרופאים, אני מצפה שתתייחסו לנושא השחיקה באופן כללי, ולא בהיבט האישי

אנונימי/ת
22.05.2018, 18:26

רופאת המשפחה שלי היא אשה חביבה.היא מנסה להחזיק על ראשה הקטן שני כתרים האחד של תפקיד אדמיניסטרטיבי והשני רפואי. לעניות דעתי היא נכשלת בשניהם. ביקור אצלה מצטמק לאמירות שהיא ממהרת ושבפעם הבאה נדון על בעיותי יותר לעומק. היא ממהרת לתת לי את מירשמי התרופות כי פחות מזה לא ייתכן. היא מרבה להפנות לייעוצים. רוצה לדלל אחריות? איננה יודעת לטפל? אני ממליץ שבכל הקופות יפתחו שירות משוב (לא מלשינון) בו המבוטחים יביעו דעת על רופאיהם. אולי משהו יזוז

אנונימי/ת
23.05.2018, 23:08

מדהים איך שוב ושוב הרופאים חוטפים . לא מספיק שאנחנו עובדים בתנאים בלתי אפשריים אז גם אנחנו אשמים בכך. ואולי אנחנו אשמים שאנחנו מסכימים להמשיך לעבוד ככה? הכותבת ניסתה לגייס תמיכה של רופאים וציבור להבראת המצב. ואכן במקום להאשים את הרופאים יש לעשות מעשה ולקום ולשנות את מערכת הבריאות שקרסה.