חדשות

ליצמן דורש להפסיק מיד את שיווק הסיגריה האלקטרונית ג'ול בישראל

בפנייה ליועץ המשפט לממשלה מבקש סגן שר הבריאות פתרון דחוף ומיידי להפסקת שיווק המוצר, שאינו בר הגבלה מבחינת החוק, בדומה לאיסור הקיים על שיווקו באירופה בשל רמת הניקוטין הגבוהה שבו

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. בירך על הדיון. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

סגן השר ליצמן פנה אתמול (ד') ליועץ המשפטי לממשלה – שהועבר לידי המשנה ליועץ, עו"ד רז נזרי – בבקשה לבצע "התערבות דחופה כדי להפסיק את שיווק הסיגריה האלקטרונית ג'ול בישראל".

במכתב ליועץ המשפטי מבקש ליצמן סיוע למציאת פתרון דחוף לנושא הזה מאחר שהסיגריה האלקטרונית איננה למעשה "מוצר טבק" שלגביו חל החוק להגבלת פרסום.

במכתב כתב ליצמן: "הובא לידיעתי כי באחרונה החלו לשווק בישראל סיגריה אלקטרונית מסוג ג'ואול (JUUL). המדובר במוצר המכיל ריכוז גבוה במיוחד של ניקוטין המופנה בעיקר לצעירים ובני נוער ומהווה סיכון בריאותי חמור לאוכלוסיה ולאוכלוסיית הצעירים בפרט, זאת בהתאם לחוות הדעת של גורמי המקצוע ממשרדי.

"הסיגריות האלקטרוניות משווקות מאז מספר שנים בישראל, כאשר משרד הבריאות אסר בתחילה על שיווקן, אולם פעולה זאת נפסלה על ידי בית המשפט (בג"צ 6665/12  אי.סיג בע"מ נ' המנהל הכללי של משרד הבריאות) בשל חוסר סמכות, הואיל והמשרד התבסס על הוראת סעיף 48 לפקודת הרוקחים, להגבלת פעילות אשר איננה בתחום הרפואה והתרופות.

"עמדת משרד הבריאות היא שיש להחיל את הוראות חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, תשמ"ג – 1983, על סיגריות אלקטרוניות. בהתאם לכך, המשרד מקדם את הנושא באמצעות תמיכה בהצעת חוק של ח"כ איתן כבל ואח' (פ/20/4868) להחלת הוראות החוק על סיגריות אלקטרוניות. ההצעה מצויה כעת בדיונים בוועדת הכלכלה להכנה לקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה. אולם, בתקופת הביניים ועד לסיום הדיונים ואישור החוק בכנסת, אין כל רגולציה על שיווק המוצר הזה בישראל, ובכלל זה איסור על מכירתו לקטינים.

"קיים חשש ממשי לבריאות הציבור כי עד לסיום הליכי החקיקה, כאמור, המוצר יחדור לשוק וייגרם נזק חמור לבריאות הציבור ולבריאות קטינים בפרט.

"אודה לסיועך, באמצעות גורמי המקצוע במשרדך והייעוץ המשפטי במשרדי, למציאת פתרון דחוף ומיידי להפסקת שיווק המוצר בישראל - בדומה לאיסור הקיים על שיווקו באירופה בשל רמת הניקוטין הגבוהה שבו, ולמצער, הטלת מגבלות על שיווקו ובכלל זה איסור מכירתו לקטינים, וזאת עד להשלמת הליכי החקיקה בכנסת".

בתוך כך, אתמול דווח בתקשורת בארה"ב על מקרה ראשון שבו גבר בן 38 שעישן סיגריה אלקטרונית נשרף למוות בביתו. מתוצאות נתיחה שלאחר המוות התברר כי הסיגריה התפוצצה, חלקי הסוללה הלוהטים חדרו לראשו. עד כה התרחשו בארה"ב 38 התפוצצויות של סיגריות אלקטרוניות, כפי שאירע עם טלפונים סלולריים. מתברר שחלק מהמוצרים הגיעו מסין ולא ברור אם עברו בכלל בדיקות איכות".

 

נושאים קשורים:  מניעת עישון,  סיגריות אלקטרוניות,  Juul,  שיווק מוצרי טבק,  מאבק בעישון,  יעקב ליצמן,  חדשות,  פיקוח על מוצרי טבק
תגובות
 
אנונימי/ת
17.05.2018, 23:53

צביעות גמורה וחוסר תום לב כבר אמרנו ??

20.05.2018, 10:52

מתחרים של פיליפ מוריס כבר אמרנו ??