חדשות

בדיקת דם חדשנית הדגימה יעילות בצמצום שימוש מיותר באנטיביוטיקה

בדיקת ה-ImmunoXpert שפותחה בישראל הציגה את הרמות הגבוהות והמדויקות ביותר בהבחנה בין זיהומים חיידקיים לנגיפיים מבין מגוון בדיקות שנבחנו במחקר

בדיקה אימונולוגית, נגיפים (צילום: אילוסטרציה)

במחקר רב מרכזי רחב היקף, בהובלת רופאים וחוקרים במרכז שניידר לרפואת ילדים, הודגמה יעילותה של בדיקת דם חדשנית שפותחה בישראל, לשם צמצום השימוש שלא לצורך באנטיביוטיקה. הבדיקה – ImmunoXpert – פותחה על ידי חברת הביו-טק MeMed מחיפה.

במחקר נעשתה השוואה לגבי רמות הדיוק של בדיקת הדם החדשנית מול מגוון בדיקות המתבצעות כיום באופן שגרתי וכן מול מספר סמנים חדשים הנמצאים כיום בשלבי פיתוח שונים. את המחקר הוביל פרופ' שי אשכנזי, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, שניהל את מחלקת הילדים א' ב"שניידר" בשני העשורים האחרונים, יחד עם חוקרים מהמרכזים הרפואיים שניידר בפתח תקוה, הלל יפה בחדרה ובני ציון בחיפה.

הבדיקה החדשה מבוססת על תגובת המערכת החיסונית לזיהום ומטרתה לסייע לרופאים באחת מהדילמות הקליניות המאתגרות שעימה הם מתמודדים מדי יום: האם המחלה נגרמת על ידי זיהום חיידקי או נגיפי (ויראלי) והאם יש צורך במתן אנטיביוטיקה.

במחקר השתתפו 314 ילדים ומבוגרים עם חשד למחלה זיהומית תוך התמקדות בזיהומים בדרכי הנשימה וחום, ללא מקור מזוהה - שני תסמינים קליניים שבהם קשה ביותר לאפיין את גורם הזיהום. בדיקת ה-ImmunoXpert הציגה רמות דיוק גבוהות בהבחנה בין זיהומים חיידקיים לנגיפיים עם רגישות של 93.5% (סגוליות של 94%) וערך ניבוי שלילי (negative predictive value) של 95%. רמות דיוק אלו גבוהות בהרבה מרמות הדיוק המושגות במגוון בדיקות שנבחנו במסגרת המחקר ובהן ספירת דם, רמות סמנים ביולוגיים כמו C-reactive protein, Procalcitonin (PCT) ,IL-6, HNL וכן שיטות חדשות המשלבות כמה פרמטרים רפואיים (Lab Score).

פרופ' אשכנזי מסר: "אחד האתגרים המרכזיים בהערכת סמנים ביולוגיים חדשים הוא היעדר בסיס משותף לשם השוואה. כל בדיקה אבחנתית מוערכת במחקר אחר המבוצע על מטופלים שונים, תוך שימוש בשיטות השוואתיות שונות. במחקר הנוכחי הערכנו לראשונה מגוון רחב של בדיקות קיימות וכן סמנים ביולוגיים חדשים שנבחנו בשנים האחרונות, תוך שימוש באותה קבוצה של מטופלים שעברו כולם הליך אחיד של קביעת גורם הזיהום (חיידקי או נגיפי), כבסיס לקביעת רמות הדיוק של הבדיקות השונות".

ד"ר עודד שורימן (מחלקת ילדים ב' ב"שניידר"), שהיה בין מובילי המחקר, הוסיף: "הערכנו כמה מהבדיקות הנמצאות בשימוש התדיר ביותר כיום כמו גם סמנים ושיטות ניבוי שפותחו בשנים האחרונות. הגדרנו מראש את הכללים לשם השוואת כל הבדיקות אל מול חוות הדעת של שלושה רופאים מומחים, מה שאפשר לנו לזהות בצורה אמינה מהי הבדיקה המדויקת ביותר".

ד"ר ליאת אשכנזי-הופנונג מומחית ברפואת ילדים ומחלות זיהומיות מ"שניידר": "כלים אבחוניים מהירים ומדויקים עשויים לסייע לרופאים בקבלת החלטות טיפוליות מושכלות יותר. אין ספק כי אחד הממצאים החשובים במחקר הוא פוטנציאל הבדיקה שמטרתו להפחית בכ-90% את השימוש שלא לצורך באנטיביוטיקה באמצעות זיהוי מדויק של החולים בזיהום נגיפי".

ד"ר כפיר עובד, סמנכ"ל טכנולוגיות בחברה שפיתחה את הבדיקה, ציין: "מחקר זה מהווה אבן דרך משמעותית במסע הארוך שבדיקה חדשה נדרשת לעבור, בדרכה להטמעה בשימוש היומיומי בעת טיפול בחולים. במקביל לביצוע מחקרים קליניים באלפי חולים, אנחנו, בתמיכת משרד ההגנה האמריקני והאיחוד האירופי, מתקרבים לסיום תכנית הפיתוח של מכשיר מדידה מהפכני, שיאפשר שימוש מהיר ונוח בבדיקה זאת במקום ובזמן שבהם היא דרושה".

דיווח על המחקר הופיע ב-European Journal of Clinical Microbiology & Infectious Diseases.

 

נושאים קשורים:  ImmunoXpert,  אנטיביוטיקה,  זיהום חיידקי,  זיהום נגיפי,  בדיקה,  חדשות,  המערכת החיסונית
תגובות