פודקאסט

פרק מיוחד: הטיפול הנכון ב-IBD - דיון מולטידיסציפלינרי

לכבוד יום המודעות למחלות מעי דלקתיות: פרק מיוחד של Doctalk ובו דיון בין פרופ' אורי קופילוב, מומחה לגסטרואנטרולוגיה, לבין ד"ר דן אויירו, מומחה לרפואת משפחה. האזינו

17.05.2018, 13:28

לכבוד יום המודעות למחלות מעי דלקתיות (IBD) - פרק מיוחד של Doctalk ובו קיימנו דיון מרתק בין פרופ' אורי קופילוב, מומחה לגסטרואנטרולוגיה בשירות למחלות מעי דלקתיות, מרכז רפואי ע"ש שיבא, וד"ר דן אויירו, מומחה לרפואת משפחה, מנהל מרפאת פסגות ראש העין. הדיון עסק בממשק בין רופא הגסטרו לרופא המשפחה בכל הקשור לאבחנה, בחירת טיפול וליווי חולי קרוהן וקוליטיס.

"התקשורת בין רופא משפחה לגסטרואנטרולוג היא מאוד חשובה" אמר פרופ' קופילוב, "טיפול מולטידיסציפלינרי שנותן מעטפת מכל מיני כיוונים למטופל, זה הטיפול הנכון במחלות כרוניות באופן כללי ובקרוהן בפרט. אני כגסטרואנטרולוג מאוד רוצה לשמוע מהרופאים הראשוניים. לצערי זה לא קורה מספיק".

"בהפניות שאנו שולחים לרופאי הגסטרו, אנחנו מקפידים לתת כמה שיותר פרטים על המטופל" השיב ד"ר אויירו, "בעיקר מקצוע ומצב משפחתי אבל לא רק. גם חרדות, דיכאונות וכו'. במחלות כרוניות זה עשוי להשפיע על אופי הטיפול הנבחר. בעולם הטכנולוגי של היום בהחלט ניתן להגיע למצב של התייעצויות שוטפות בין הרופאים".

מה לגבי בחירת הטיפול המתאים? "הארסנל התרופתי שלנו הולך וגדל בשנים האחרונות" ענה פרופ' קופילוב, "אבל עדיין לא הגענו ל-'Game Changer'. יש מספר תרופות עם יעילות לא רעה, אך ישנה תקרת זכוכית שטרם שברנו. הדבר שהכי חשוב הוא רמת בטיחות, וזה גם מה שהכי מטריד את המטופלים, במיוחד בכל הנוגע לסרטן ותרופות ביולוגיות. כמו כן - אופי המטופל חשוב מאוד, כדי שיוכל להתמיד בטיפול".

"תפקידנו כרופאי משפחה הוא לבצע מעקב על המטופל" הגיב ד"ר אויירו, "לוודא שלוקח את התרופות בזמן, האם יש תופעות לוואי. לא מספיק רק לראות שהוא לקח את התרופה מבית מרקחת. הרבה פעמים מטופלים מתייעצים איתנו לאחר שקיבלו המלצה לטיפול מרופא גסטרו. חשוב שנדע את המשמעויות של כל טיפול, שנוכל להרגיע את החששות שלהם ושאם יש איזו תקלה או תופעת לוואי - שיהיה להם למי לפנות".

בנוסף, הדיון עסק בפירוט באופי התרופות הביולוגיות ואפשרויות הטיפול, נתוני תחלואה, גורמים, סיפורי מקרה ועוד.

לו"ז האזנה:

3:21 אבחנה ראשונית של IBD

9:22 סטטיסטיקה וגורמים

13:42 ליווי מטופל

16:21 השיח בין רופא משפחה לגסטרו

23:09 בחירת הטיפול

29:42 סוגי טיפול ותרופות ביולוגיות

34:46 איך מסבירים למטופל

44:30 סיפורי מקרה

53:08 שאלות הקהל

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk

התכנית הוקלטה באולפני SPS

  • הפרק בחסות טקדה
נושאים קשורים:  פודקאסט,  doctalk,  IBD מחלת מעי דלקתית,  אורי קופילוב,  דן אויירו,  קוליטיס,  מחלת קרוהן
תגובות
 
אנונימי/ת
19.05.2018, 21:48

מעניין, תודה!