עובדי שירותי בריאות כללית זכו להטבות פרסונל בעלות של עשרות מיליוני שקלים לאורך עשרות שנים, שמשמעותן הטבות מס של כ־16 מיליון שקל לשנה על חשבון הקופה וכתוצאה מכך על חשבון איכות השירותים והתרופות הניתנים לכלל מטופליה. כך נטען בבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי מרכז.

"ישראל היום", המדווח על כך הבוקר (ג'), מציין כי עלות התביעה מוערכת בכ־182 מיליון שקל או פיצוי של 1,500 שקל לכל מבוטח ה"כללית" שיצטרף לתביעה. התובעת היא מרים בנתורה, מבוטחת ה"כללית" ואם לשלושה מאשקלון, המבקשת מהקופה להשית את המס על העובדים שנהנו מההטבות ולא לממנו מתקציב הקופה.

הטבות פרסונל בקופה כוללות, בין השאר, מתן תרופות ללא תשלום, פטור או הנחה מתשלום השתתפות עצמית לעובדיה, בני זוגם וילדיהם (עד גיל 18) וכן לגימלאי הקופה. העיתון מציין כי בבדיקה של מבקר המדינה ב־2013 עלה כי עלות ההטבות לעובדי ה"כללית" עומדת על 82 מיליון שקל בשנה.

ב־2009 הגישה עתירה לבג"צ "קרן דולב לצדק חברתי" בדרישה להפסיק להעניק הטבות אלו. בג"צ נתן ל"כללית" פרק זמן של שנה לעבור למתן הטבות דרך תלוש השכר של העובדים. ההחלטה שניתנה ב־2012 טרם יושמה.

את הבקשה לתביעה הייצוגית החדשה הגישו עו"ד טל לביא ועו"ד יוחי גבע. בדיווח מצוטטת עו"ד לביא: "שירותי בריאות כללית הוסיפה חטא על פשע כאשר לא רק שלא הסדירה את נושא המיסוי אלא אף דרשה ממשרד הבריאות תוספת של כשבעה מיליון שקל בשנה לתשלום הטבות המס".

תגובת שירותי בריאות כללית המתפרסמת בעיתון: "כללית פועלת בעניין זה, שכבר נדון בעבר בערכאות, בהתאם להוראות כל דין, באישור הגורמים המוסמכים ומכוח הסכמים מחייבים".